Ponad 800 uczestników, 76 prelegentów z kraju i zagranicy oraz 19 paneli tematycznych to bilans największego w Polsce Forum Ekologicznego, które odbyło się kilka dni temu w Kołobrzegu. „Z poszanowaniem ojczystej przyrody” – tak w tym roku określono temat przewodni spotkania. Polska Fundacja Ekologiczna, główny organizator imprezy, chciała w ten sposób oddać hołd naturze i poświęcić tegoroczne wydarzenie rozważaniom nad dziedzictwem, które zastaliśmy, oraz testamentem, który możemy zostawić kolejnym pokoleniom.
Ekologia w ekohotelu
Trzydniowa impreza odbywała się w komfortowych wnętrzach pięciogwiazdkowych hoteli Marine Hotel i Diune Hotel & Resort. Wybór hoteli nie był jednak przypadkowy – oba ośrodki należą do holdingu Zdrojowa Invest & Hotels, który przywiązuje dużą wagę do ekologii. Deweloper jest znany z tego, że w swoich inwestycjach stosuje przyjazne środowisku, planowane już na etapie projektowania budynków rozwiązania konstrukcyjne. To na przykład rekuperacja, czyli nowoczesny system zarządzania energią, system EcoSmart, który pozwala na znaczącą redukcję zużycia wody, czy ekologiczne windy KONE wykonane z materiałów z recyklingu. W trakcie forum polscy i zagraniczni prelegenci oraz uczestnicy konferencji poruszyli wiele zagadnień związanych z tematyką ochrony powietrza, gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, leśnictwa, edukacji ekologicznej oraz ekobudownictwa. Nie zabrakło takich tematów, jak filozofia zero waste, koncepcja circular economy czy spalarnie.
W dziedzinie gospodarki wodnej żywiołowo dyskutowano nad problematyką utrzymania śródlądowych dróg wodnych, wód powierzchniowych, a także ochrony przeciwpowodziowej. Wiele uwagi poświęcono problemom ekologicznym Morza Bałtyckiego i międzynarodowej współpracy na wodach granicznych. Drugiego dnia konferencji odbyła się debata poświęcona zagadnieniom ekobudownictwa, ponieważ budownictwo to branża, która w bardzo silny sposób oddziałuje na środowisko naturalne. W trakcie panelu dyskusyjnego omówiono m.in. zasady projektowania, doboru materiałów budowlanych i wykorzystywanych technologii, które mogą pozytywnie oddziaływać na przyrodę. Z kolei o innowacjach w inżynierii opowiadał zebranym Črtomir Remec, szef Europejskiej Rady Izb Inżynierów. Jednym z tematów przewodnich dyskusji była też nowa inwestycja holdingu Zdrojowa Invest & Hotels – Baltic Park Molo w Świnoujściu. Jak mówił Jan Wróblewski, członek zarządu Zdrojowa Invest & Hotels, to największy na Wybrzeżu kompleks hotelowo-rekreacyjny, powstający z myślą o środowisku naturalnym, zdrowiu i komforcie jego użytkowników. Ma on spełniać normy certyfikatu Leadership in Energy and Environmental Design (LEED), co oznacza m.in.: efektywność energetyczną budynku i wykorzystywanych instalacji, przyjazne środowisku materiały wykończeniowe, wykorzystanie wody deszczowej w celu ograniczenia zużycia wody pitnej oraz preferencyjne parkingi dla samochodów niskoemisyjnych ze stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych.
Edukacja i targi
Podczas III Forum Ekologicznego odbyło się również Forum Marszałków, na którym marszałkowie wszystkich województw odpowiedzialni za kwestie środowiskowe dyskutowali o różnicach terytorialnych. Nie mogło zabraknąć też edukacji ekologicznej, która jest jednym z elementów budowania świadomości ekologicznej społeczeństwa. Były więc: Targi EKO Kołobrzeg 2016, Forum Młodego Ekologa, punkty informacyjne i ścieżki edukacyjne oraz szkolenia i warsztaty. Na targach jak co roku pojawili się wystawcy z Polski i z zagranicy. Zaprezentowano najnowsze osiągnięcia i rozwiązania, m.in. z zakresu odnawialnych źródeł energii, gospodarki komunalnej czy budownictwa ekologicznego. Odbyło się także polsko-niemieckie forum wymiany doświadczeń, m.in. z zakresu odnawialnych źródeł energii, technologii oraz rozwiązań prawnych.
© Wszelkie prawa zastrzeżone
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.