Odkąd pamiętam, bardzo często bolał mnie brzuch – w szkole, na studiach, przed ważnymi spotkaniami, w pracy, w sytuacjach stresujących, ale też wtedy, gdy wszystko szło dobrze. Nikt nie umiał mi pomóc, nie było konkretnej diagnozy. Po latach okazało się, że mój organizm podstępnie niszczy nietolerancja pokarmowa. Nie mogę jeść niczego, co zawiera gluten. Szkodzą mi także krowie białko i produkty przetworzone” – wyznaje prezenterka telewizyjna Agata Młynarska w książce „Pyszna zmiana, czyli moje życie bez glutenu” (napisała ją wraz z gastroenterologiem prof. Grażyną Rydzewską, dietetyczką Agnieszką Pęksą i szefową kuchni Ewą Olejniczak). Alergia na gluten, celiakia, nadwrażliwość na gluten, dieta bezglutenowa – w ostatnich latach mówi się o nich coraz częściej
Partnerzy
i więcej. Czym jest celiakia (inaczej choroba trzewna) i jaki ma związek z glutenem? To autoimmunologiczna choroba o podłożu genetycznym trwająca całe życie. Charakteryzuje się trwałą nietolerancją glutenu – białka zawartego w zbożach: pszenicy, życie, jęczmieniu. Działający toksycznie gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, maleńkich wypustek błony śluzowej,które zwiększają jego powierzchnię i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W konsekwencji toksycznego działania glutenu wchłanianie pokarmu jest upośledzone, co prowadzi do wystąpienia różnych objawów. Celiakia nie jest alergią, choć często jest z nią mylona. W krajach rozwiniętych celiakię ma jedna na sto osób. Z kolei badacze z Uniwersytetu w Chicago dowodzą, że na tę chorobę cierpi ok. 3 mln Amerykanów i aż 97 proc. z nich nawet nie wie, że choruje.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.