Na kongresie jak co roku będzie gościć wielu prelegentów z całego świata – autorytety w medycynie estetycznej, chirurgii plastycznej i innych pokrewnych dziedzinach. Spotkanie będzie obfitować w wystąpienia potwierdzające wartość istniejących metod, technik i terapii oraz prezentujące nowe propozycje, które mogą się okazać ważne i interesujące w najbliższym czasie. Podczas kongresu pod ogólną dyskusję poddawane są pomysły i idee, które dziś mogą wydawać się dyskusyjne czy kontrowersyjne, ale niektóre z nich z biegiem czasu potwierdzają swoją wartość. Oprócz klasycznych wystąpień odbywają się lubiane przez lekarzy prezentacje praktyczne i pokazy firmowe.
Krem zamiast zabiegu?
Prezentując najciekawsze nowości, należy wspomnieć o wspólnej propozycji dr. Vladimira Tsepkolenki z Ukrainy, dr. Maura Castiglioniego z Włoch i dr. Andrzeja Ignaciuka z Polski polegającej na próbie zastosowania autologicznych – tzn. własnych tkanek pacjenta, które mają być aplikowane w postaci nieiniekcyjnej, np. kremu czy maseczki (w tym przypadku chodzi o czynniki wzrostu obecne w płytkach krwi, a stosowane dotychczas w zastrzykach podczas zabiegu z użyciem plazmy bogatopłytkowej). Zadanie nie jest łatwe. Gdyby jednak się udało zastąpić wykonywany w gabinecie lekarskim zabieg inwazyjny, stymulujący i pobudzający skórę do „lepszej pracy”, przygotowanym specjalnie dla określonej osoby preparatem do aplikacji domowej, byłoby to na pewno osiągnięcie.
Kolejna nowość dotyczy toksyny botulinowej aplikowanej razem z kwasem hialuronowym (w jednej strzykawce). Ta metoda wydaje się użyteczna w niektórych sytuacjach, np. w korekcji zmarszczek wokół ust (tzw. zmarszczki palacza), wokół oczu (kurze łapki) czy na policzkach. Pracę zaprezentują dr Ivano Iozzo (Włochy) i dr Andrzej Ignaciuk. Na temat toksyny botulinowej doniesienia przedstawią: dr Berthold Rzany z Niemiec i dr Andy Picket z Wielkiej Brytanii, wybitni specjaliści zajmujący się tą substancją. Będzie kilka wystąpień (dr Cleopatra Nacopulos z Grecji, dr Laura Mazucco z Włoch) o nowych propozycjach użycia preparatów uzyskanych z krwi, mających pozytywnie wpływać na estetykę twarzy. Prof. Waldemar Placek opowie o bielactwie w odniesieniu do pracy lekarzy w medycynie estetycznej. Prof. Paweł Surowiak dokona przeglądu doniesień naukowych na temat kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej. Prof. Radosław Śpiewak wyjaśni, jak postępować z „czerwoną twarzą”, która może być problemem nie tylko estetycznym.
Percyty, nanoknfie i lasery
Nie sposób wymienić wszystkich gości kongresu. Uczestnicy o światowej renomie naukowej będą prezentować swoje prace. Należy wspomnieć o sesji poświęconej porównaniu na podstawie danych naukowych kwasów hialuronowych używanych w medycynie estetycznej. Może dowiemy się, który jest najlepszy. Na XVI Międzynarodowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging pojawi się też wiele nowych, często rewolucyjnych rozwiązań technologicznych. Polską premierę będzie miała technologia redukcji lokalnego przerostu tkanki tłuszczowej przy wykorzystaniu zjawiska nieodwracalnej elektroporacji błon komórkowych. Zjawisko to od kilku lat jest wykorzystywane w chirurgii onkologicznej, gdzie technologia ta znana jest pod nazwą NanoKnife.
Zostaną zaprezentowane nowe rozwiązania dotyczące uzyskiwania z tkanki tłuszczowej frakcji perycytów – unikalnych komórek o właściwościach komórek macierzystych. Iniekcje z autologicznymi perycytami stanowią jedną z najnowocześniejszych terapii medycyny estetycznej. Pojawią się nowe modele laserów pikosekundowych (jedna miliardowa część sekundy) oraz omówione będą ich nowe zastosowania w medycynie estetycznej – poza już znanymi, czyli redukcją tatuaży i przebarwień.
Uczestnicy kongresu będą się mogli zapoznać nie tylko z nowościami w zakresie terapii, ale także diagnostyki: pojawi się pierwszy polski przenośny wideodermatoskop oraz najnowsza wersja systemu do automatycznej analizy trichoskopowej ułatwiającego diagnostykę łysienia. Medycyna estetyczna jest młodą, ale niezwykle szybko rozwijającą się i coraz popularniejszą dziedziną, która pozwala zachować nie tylko urodę, ale też sprawność i dobre samopoczucie przez długie lata. Lekarze, którzy się nią zajmują, poszerzają wiedzę i umiejętności, szukają nowych rozwiązań i metod zapobiegania starzeniu się. Udział ponad tysiąca z nich w kongresie jest tego najlepszym dowodem.
Dr Andrzej Ignaciuk, prezes zarządu PTMEIAA, Dr Piotr Sznelewski, członek zarządu PTMEIAA
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.