Wojciech Kotkiewicz, SYSTEMS ENGINEER MANAGER, ABC DATA VALUE+
Dzięki chmurze możemy łatwo i wygodnie korzystać z różnorodnych aplikacji, serwisów czy też uzyskać dostęp do naszych danych w dowolnym czasie, miejscu i z każdego urządzenia podłączonego do internetu. Często jesteśmy jej użytkownikami, nawet nie do końca zdając sobie z tego sprawę.
Ewolucja tradycyjnego it
Z technicznego punktu widzenia chmura stanowi naturalną ewolucję tradycyjnego świata IT. Cloud computing, mówiąc w uproszczeniu, to trend, w którym aplikacje czy infrastruktura IT są oferowane jako usługa przez zewnętrzne firmy czy organizacje (chmura publiczna), wewnętrzne zasoby (chmura prywatna) lub ich połączenie (chmura hybrydowa). Przedsiębiorca korzystający z publicznych rozwiązań chmurowych wybiera i kupuje usługę w postaci interesującej go funkcjonalności, np. dużej pojemności dysk sieciowy, wirtualny serwer czy system ERP. Nie musi martwić się o konieczną infrastrukturę, która pozostaje po stronie usługodawcy. Tym samym minimalizuje nakłady finansowe, jakie musiałby ponieść na jej budowę czy rozwój, a następnie utrzymanie. W efekcie znacznie zmniejsza się jego ryzyko związane z daną inwestycją. Korzystanie z zasobów w chmurze umożliwia bowiem dynamiczne skalowanie środowiska w czasie rzeczywistym, zgodnie ze zmianami zachodzącymi w firmie. Innymi słowy, kupujemy dokładnie te elementy oprogramowania czy też tyle przestrzeni dyskowej w chmurze, ile aktualnie potrzebujemy. W razie zwiększenia lub zmniejszenia potrzeb, płynnie je do nich dostosowujemy. Niezaprzeczalną zaletą cloud computingu jest również to, że korzystając z chmury, dostajemy dostęp do najwyższej klasy rozwiązań IT, na których oparta jest jej infrastruktura.
Dla kogo cloud?
Nieograniczony dostęp do danych z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie sprawia, że chmura znajduje zastosowanie w zasadzie we wszystkich obszarach biznesu. Dla przedsiębiorcy rozwiązania chmurowe są praktycznie bezobsługowym, bezawaryjnym, a także bardzo bezpiecznym środowiskiem. Nowoczesne centra danych przechowywujące dane wyniesione do chmury są wyposażone w wiele warstw zabezpieczeń. Użyte rozwiązania zapewniające niezawodność pracy czy też zaawansowane systemy backupu znacznie przekraczają możliwości tych wykorzystywanych w małych i średnich firmach. W efekcie dane w chmurze są często dużo bardziej bezpieczne niż przechowywane lokalnie. Przedsiębiorca nie musi się martwić o infrastrukturę, automatyzację jej administracji, dostaje również odpowiednie wsparcie ze strony usługodawcy, może więc skupić się wyłącznie na rozwoju prowadzonego biznesu. Zdarzają się firmy, dla których z różnych względów, jak polityka bezpieczeństwa czy charakter prowadzonej działalności, wyniesienie danych poza siedzibę nie wchodzi w grę. Przedsiębiorstwa, które potrzebują elastyczności podobnej do oferowanej przez chmurę publiczną, a jednocześnie chcą działać w zgodzie z własnymi zasadami bezpieczeństwa, mogą zbudować chmurę prywatną. Finalnym etapem tworzenia tego środowiska będzie jego automatyzacja. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zwiększyć niezawodność oraz wydajność systemu i wyeliminować czasochłonne, powtarzalne zadania, a co za tym idzie – oszczędzić czas oraz pieniądze.
Przyszłość w chmurze. Chmura w przyszłości
Z mojego doświadczenia wynika, że przedsiębiorcy potrzebują dziś rozwiązań kompleksowych, z ujednoliconym zarządzaniem i łatwością rozbudowy. Znaczenie chmury jest więc coraz większe, a wiele wiodących technologii, jak np. wirtualizacja, jest ściśle z nią związanych. Dzięki usługom w chmurze firmy nie są już uzależnione od sprzętu czy lokalizacji. Dodatkowo mają zapewnioną większą stabilność działania systemu i ochronę przed utratą danych. Dlatego w najbliższej przyszłości zastosowaniem chmury w biznesie powinny się zainteresować zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa, gdyż to one są najbardziej naturalnym odbiorcą rozwiązań w chmurze. Usługi cloud ułatwiają szybsze i łatwiejsze realizacje procesów biznesowych, a jednocześnie pozwalają uzyskać lepszą kontrolę nad wydatkami oraz rozłożenie ich w czasie. Ważny jest wybór odpowiedniego dostawcy poszukiwanych usług cloud. Warto postawić na takiego, który dostarczy rozwiązanie szyte na miarę. Optymalnym wyborem będą tu zwłaszcza dystrybutorzy, którzy proponują szerokie portfolio usług, umiejętnie łącząc oferty kilku różnych producentów po to, aby idealnie dopasować ofertę do rzeczywistych potrzeb. g
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.