Firma na łączu
Agencja badawcza SW Research na zlecenie UPC zapytała 300 polskich przedsiębiorców, co ich najbardziej popycha w stronę innowacyjności. Trzy czwarte odpowiedziało, że internet. Kolejne pytanie: co najbardziej sprzyja w rozwoju małej firmy? Ponad 41 proc. opowiedziało się za dostępem do nowoczesnych technologii cyfrowych. To zdaniem przedsiębiorców ważniejsze niż dobra infrastruktura (34,7 proc.), słaba konkurencja (16,7 proc.) czy niskie koszty prowadzenia działalności (41 proc.). A jeżeli już mają podać jakąś branżę, w której firmy będą się rozwijały najprężniej, to prawie 40 proc. znów wskazało IT. Ponad 20 proc. podało energetykę. Następne w kolejce były: budownictwo, przemysł, rolnictwo i handel.
Jak żyją Polacy
W ubiegłym tygodniu GUS opublikował coroczny raport o jakości życia w Polsce. Jak nam się żyje finansowo? 5,4 proc. gospodarstw domowych brakuje pieniędzy na żywność. Prawie 40 proc. nie stać na chociaż jeden tydzień wakacji w roku. Co dziesiąte gospodarstwo domowe nie ma samochodu z przyczyn finansowych. Ale może nie jest aż tak źle. Prawie 62 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojej sytuacji zawodowej. Trzy czwarte ma poczucie sensu w życiu. Niewiele mniej pozostaje optymistami.
Kolejny koszmar Morawieckiego
Mamy słabnącą złotówkę, hamujący PKB, gorszy eksport, a teraz doszła jeszcze zapaść w inwestycjach. W zeszłym tygodniu GUS podał, że w ciągu trzech kwartałów tego roku spadek inwestycji średnich i dużych firm pogłębił się do 9,1 proc. Jeżeli już ktoś w kraju inwestuje, to są to firmy z kapitałem zagranicznym. Polskie się boją, chociaż śpią na pieniądzach. Trzymają na kontach ponad 246 mld zł. Do zapaści w inwestycjach doszła zapaść w budowlance. W październiku produkcja budowlana spadła aż o ponad 21 proc.!
Podatkowy awans
Z 58. na 47. miejsce awansowała Polska w najnowszym raporcie „Paying Taxes 2017”, przygotowanym przez firmę konsultingową PwC i Bank Światowy. Zdaniem zagranicznych analityków nasz system podatkowy jest z roku na rok coraz mniej skomplikowany. Poprawę zawdzięczamy głównie cyfryzacji kraju, dzięki czemu coraz częściej możemy się kontaktować z urzędem przez internet. Jednak nadal polski przedsiębiorca dokonuje średnio siedmiu rocznych płatności podatku, poświęcając 271 godzin na spełnienie wszystkich wymogów. Całkowita stopa opodatkowania w naszym kraju wynosi 40,4 proc.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.