Lekcja pierwsza, matematyka. Ile to będzie pięćset plus minus 30 tysięcy? Dodatkowo proszę uzasadnić, jakie skutki dla kasy państwa przyniesie rozdawanie pieniędzy wszystkim jak leci, nawet bardzo bogatym rodzicom.
Pytanie na szóstkę z logiki: wyjaśnij, jakie skutki dla poparcia wyborczego przyniesie zwolnienie z podatku 30 tys. zł dochodu posłów (ściągawka na str. 46). Prawidłowa odpowiedź będzie zaliczona również do wiedzy o społeczeństwie. Wiedza o społeczeństwie to kluczowy przedmiot, zatem pytania dwa. Pierwsze: jak wygląda model tradycyjnej rodziny? 1. Mąż leje żonę. 2. Żona jest bitaprzez męża. Dodatkowe punkty za wykazanie, że wybrana sytuacja dotyczy rodziny katolickiej. Pytanie drugie: jak opiszesz mężczyznę, którego spotkasz w parku na spacerze z dzieckiem w wózku? 1. Transseksualista. 2. Pantoflarz. Wychowanie fizyczne – w zdrowym ciele zdrowy duch, wykaż, jakie dobroczynne skutki dla zdrowia może mieć spacer o 6 rano i wycieczka w towarzystwie nieco smutnych niestety panów (ściągawka na str. 8 i 36).
Język polski – która lektura najlepiej opisuje polską scenę polityczną: 1. Syzyfowe prace. 2. Zemsta. 3. Księga dżungli. Pytanie na szóstkę: wyjaśnij system wartości i antywartości chrześcijańskich na przykładzie lektury obowiązkowej dla klasy IV: „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”. Historia – proszę wskazać, kto największym Polakiem był? Uwaga: dla uniknięcia kłótni można wybrać tylko postaci żyjące w XIX w. lub wcześniej. To pewnie nikt nie odpowie… A zatem dodatkowe pytanie z historii współczesnej: czym zasłużył się Lech Wałęsa? 1. Dał Ameryce Trumpa. 2. Taka postać nie istnieje.
Przyroda/chemia – udowodnij, że węgiel kamienny, z którego Niemcy uzyskują energię elektryczną, jest ekologiczny, ekonomiczny i cacy, natomiast węgiel kamienny, z którego Polacy uzyskują energię elektryczną, jest trujący, nieopłacalny i be. Wśród autorów prawidłowych odpowiedzi rozlosujemy wycieczkę do Brukseli (patrz: pytanie z geografii). Geografia – gdzie leży Bruksela? 1. Niedaleko od Berlina. 2. Niedaleko od Moskwy (lektura pomocnicza na str. 74).
Wreszcie na koniec pytanie decydujące: Fizyka – wyjaśnij następujące prawo: ciało zanurzone w polityce traci na zdrowym rozsądku, a zyskuje na agresji tyle, ile wynosi rozpierająca je pycha. Powyższymi zagadnieniami chciałem się podzielić z politykami przy okazji Wigilii, aby przemówili innym głosem, mam jednak nadzieję – przywołując filmową kwestię – że jury zaliczy odpowiedź awansem. À propos, jeszcze pytanie dla czytelników: z jakiego filmu pochodzi ta kwestia? Pierwszych trzech, którzy odgadną, otrzyma drobne upominki. Mój e-mail to: [email protected]. Politycy startują poza konkursem.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.