Niesamowity finał mundialu! Francuzi mistrzami świata

Kadr z meczu Francja - Chorwacja
Kadr z meczu Francja - Chorwacja Źródło: Newspix.pl / Liewig Christian/ABACA
Francuzi pokonali Chorwatów 4:2 w finale mundialu w Rosji i zostali mistrzami świata. Bramki dla „Trójkolorowych” zdobyli Antoine Griezmann, Paul Pogba i Kylian Mbappe. Jeden gol dla ekipy Didiera Deschampsa padł po trafieniu samobójczym Mario Mandzukicia.

Pierwsze 45 minut finału na Łużnikach okazało się idealnym podsumowaniem tego, co działo się w fazie pucharowej . Było mnóstwo emocji, ale przede wszystkim bramki, które jeszcze podgrzały atmosferę walki o Puchar Świata. Obie ekipy spokojnie rozpoczęły spotkanie. Chorwaci próbowali zaskoczyć rywali dośrodkowaniami w pole karne, Francuzi mieli Kyliana Mbappe, który raz „zatańczył” z piłką w szesnastce, ale bez efektów. W 19. minucie szczęście dopisało „Trójkolorowym”. Antoine Griezmann dośrodkował piłkę z rzutu wolnego, ta niefortunnie przeleciała po głowie Mario Mandzukicia i wpadła do siatki.

Strata bramki nie podłamała „Ognistych”, którzy na rosyjskim mundialu przyzwyczaili nas, że świetnie potrafią reagować na sytuacje kryzysowe. Na odpowiedź podopiecznych selekcjonera Zlatko Dalicia nie trzeba było długo czekać. W 28. minucie Ivan Perisić przełożył piłkę i huknął nie do obrony. Jeszcze przed przerwą sędzia musiał skorzystać z weryfikacji VAR po jednym z dośrodkowań w szesnastkę. Wydawało się, że Perisić zagrał piłkę ręką i powtórki potwierdziły, że Francuzom należał się rzut karny. Arbiter wskazał na jedenasty metr, a Griezmann pewnym uderzeniem pokonał Danijela Subasicia.

Chorwacja walczyła do samego końca

Po zmianie stron Chorwaci ruszyli do ataku. Już kilka minut po wyjściu z szatni Ante Rebić uderzył z ostrego kąta, ale Hugo Lloris wybił piłkę na rzut rożny. Wystarczyła chwila nieuwagi, by ekipa Didiera Deschampsa podwyższyła wynik. W 59. minucie Griezmann wyłożył piłkę przed pole karne. Tam dobrze ustawiony był Paul Pogba, który prawą nogą oddał mocny strzał i wpakował piłkę do siatki. Moment po tej akcji Francuzi zadali czwarty cios. Mbappe dostał podanie przed szesnastkę. Miał sporo czasu, zatrzymał się, rozejrzał i precyzyjnym strzałem pokonał Subasicia. Dzielni „Vatreni” nie składali broni. W 69. minucie bezlitośnie wykorzystali błąd bramkarza. Lloris dostał piłkę od Umtitiego, błyskawicznie znalazł się przy nim Mandzukić, który wystawił nogę w odpowiednim miejscu i wpakował piłkę do siatki.

Do ostatniego gwizdka Chorwacja starała się strzelić choćby jednego gola, jednak to Francja po 20 latach zdobyła mistrzostwo świata.