- Decyzja prokuratury spowodowana była tym, że istniały niedające się rozwiać wątpliwości co do okoliczności prawidłowego określenia tożsamości zwłok - powiedział szef wojskowej prokuratury okręgowej Ireneusz Szeląg. Dodał, że wątpliwości dotyczą jeszcze dwóch par ciał ofiar katastrofy. Rodziny tych osób zostały już o decyzji prokuratury powiadomione. Prokuratura przewiduje, że badania uda się przeprowadzić do grudnia 2012 roku.
Badania genetyczne ofiar
Badania genetyczne ekshumowanych ciał będę przeprowadzane w dwóch niezależnych ośrodkach w Bydgoszczy i we Wrocławiu; niezależnie od siebie - poinformowali wojskowi prokuratorzy. Wojskowy prokurator okręgowy w Warszawie Ireneusz Szeląg podczas, że wniosek, iż mogło dojść do zamiany ciał, opierał się zarówno na dokumentacji wytworzonej przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, jak i ekspertyzach wykonywanych przez polskich biegłych. Dodał, że badania były bardzo skrupulatne i opierały się m.in. na analizie "wzajemnej korelacji ciał, fragmentów ciał" i badaniu miejsca zdarzenia.
Jak powiedział Szeląg, maju 2012 roku wpłynęła partia materiałów z Rosji, tłumaczonych sukcesywnie w kolejnych miesiącach „która definitywnie pozwoliła prokuratorom uznać, że wątpliwości co do tożsamości tych osób nie da się rozwiać w żaden inny sposób, jak poprzez dokonanie ich ekshumacji i ponowne badanie". Decyzje o ekshumacjach zostały podjęte z urzędu, w przypadku Anny Walentynowicz występowała o to też rodzina.
Szeląg dodał, że sekcje zwłok przeprowadzone zostaną przez te same zespoły biegłych (podobnie jak w przypadku trzech innych, wcześniej ekshumowanych ofiar katastrofy - red.) gdyż, jak wyjaśnił, ważna jest m.in. metoda przeprowadzenia badan i doświadczenie. W ich trakcie pobrane zostaną próbki, m.in. do badań toksykologicznych i genetycznych.
Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej
Prokuratorzy nie chcieli oficjalnie potwierdzić nazwiska drugiej ekshumowanej osoby, wcześniej media podawały, że chodzi o Teresę Walewskiej-Przyjałkowskiej, mimo, że wcześniej potwierdził je mecenas Stefan Hambura. Już wcześniej w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej wojskowa prokuratura dokonała ekshumacji trzech ofiar tragedii - Zbigniewa Wassermanna, Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki.
Na Starych Powązkach w Warszawie 18 września rano przeprowadzono ekshumację jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Według mediów chodzi o wiceszefową fundacji "Golgota Wschodu" Teresę Walewską-Przyjałkowską. 17 września w Gdańsku ekshumowano Anne Walentynowicz.
ja, PAP