Lista 100 najbogatszych Polek: miejsca 1-10

Lista 100 najbogatszych Polek: miejsca 1-10

Dodano:   /  Zmieniono: 50
W najnowszym numerze tygodnika "Wprost" Lista 100 najbogatszych Polek. Prezentujemy sylwetki pań, które znalazły się na pierwszych dziesięciu miejscach naszej listy.
Lista 100 najbogatszych Polek jest dostępna w najnowszym numerze tygodnika "Wprost" i na stronie Wprost.pl
Miejsce 1
Grażyna Kulczyk (2,4 mld zł)

Działając na własny rachunek, zgromadziła potężny majątek. Jego głównym składnikiem jest Stary Browar w Poznaniu. W centrum handlowym powstałym w wyniku rewitalizacji XIX-wiecznego browaru Huggerów mieszczą się: ponad 200 sklepów, restauracje, kawiarnie, a także teatr, sala koncertowa, kilkanaście wnętrz wystawienniczych, sal kinowych, dwa kluby muzyczne i zabytkowy park. Działkę pod centrum handlowe kupiła jeszcze w 1998 r. Do czasu zakończenia budowy w 2003 r. miejsce udostępniano teatrom – wystawiano tam zarówno sztuki Szekspira, jak i operę „Carmen”. Fanaberia? Nie do końca. Bazą filozoficzną wszystkich projektów miliarderki jest idea 50/50 zakładająca, że 50 proc. każdego przedsięwzięcia stanowi sztuka, a pozostałe 50 proc. determinuje specyfika danego przedsięwzięcia – w tym wypadku biznes.

Autorski koncept i rozmach przedsięwzięcia zapewniły Staremu Browarowi wiele nagród w Polsce i za granicą, w tym dwukrotnie tytuł najlepszego centrum handlowego na świecie. Stary Browar stał się jednym ze światowych wzorców dla takich inwestycji. Centrum odwiedza ponad 12 mln gości rocznie. Znajduje się tam także siedziba Art Stations Foundation, instytucji od dziesięciu lat wspierającej wiele projektów artystycznych, w tym teatr tańca performatywnego. Znajdują się tu także trzy postindustrialne hale, w których odbywają się wystawy, warsztaty, pokazy i konferencje. Można w nich również obejrzeć część kolekcji sztuki zgromadzonej przez bizneswoman. Wartość zbiorów jest szacowana nawet na 100 mln euro.

Od kilku lat Grażyna Kulczyk inwestuje w Stanach Zjednoczonych w nowe przedsięwzięcia internetowe i aplikacje medyczne. Mówi, że dzisiaj interesują ją tylko nowoczesna sztuka i nowoczesne technologie. Siedziba jej funduszu inwestycyjnego znajduje się w Zurychu. Na majątek miliarderki składają się również liczne nieruchomości w Polsce oraz za granicą. Ostatnie spektakularne transakcje to inwestycja biurowca na Mayfair w Londynie i zakup zabytkowego browaru w Szwajcarii. W tym roku rozpoczęło działalność wydawnictwo Mundin, które Grażyna Kulczyk współtworzy z artystą Honzą Zamojskim. Będzie ono wydawać albumy, książki o sztuce i kryminały.

Kilka lat temu Grażyna Kulczyk zamieszkała w Szwajcarii. „Bilanz”, szwajcarski magazyn gospodarczy, tytułuje ją jedną z najbogatszych Szwajcarek. Kolekcjonerka wspiera działalność m.in. Kunsthalle w Zurychu oraz londyńskiego Tate Modern jako członkini Russia and Eastern Europe Acquisitions Committee.

Miejsce 2
Barbara Komorowska (1,49 mld zł)

Choć media świetnie znają jej męża Zbigniewa Komorowskiego, biznesmena, polityka, byłego posła i senatora, to okazuje się, że w wielu kojarzonych z nim przedsięwzięciach pierwsze skrzypce gra właśnie Barbara. To od imienia i nazwiska Barbary Komorowskiej pochodzi nazwa marki Bakoma, jednego z największych producentów przetworów mlecznych w kraju, konkurenta takich potentatów jak Danone czy Zott. Komorowska jest głównym udziałowcem spółki, która ostatnio miała 515 mln zł wpływów ze sprzedaży i 11 mln zł zysku.

Jest współwłaścicielką firmy Komagra, producenta oleju rzepakowego, i spółki Polskie Młyny, jednego z największych wytwórców mąki. Poza tym Komorowska wytwarza biopaliwa w firmie Bioagra Oil oraz prowadzi gospodarstwo rybackie w Łyszkowicach. Przychody powyższych spółek rok w rok wynoszą ok. 1,5 mld zł.

Miejsce 3
Aldona Wejchert (1,35 mld zł)

Wdowa po Janie Wejchercie, zmarłym w 2009 r. twórcy i współwłaścicielu holdingu ITI, będącego głównym akcjonariuszem telewizji TVN. Ukończyła handel zagraniczny na SGPiS (obecnie SGH), a dodatkowe wykształcenie w dziedzinie biznesu zdobyła w London Business School. W 1993 r. rozpoczęła pracę w ITI, gdzie zajmowała się rozwojem sieci Multikino oraz dystrybucją filmów. W pracy poznała współwłaściciela firmy Jana Wejcherta, z którym w 2001 r. wzięła ślub.

– Wieczorem oboje siedzieliśmy w firmie, każdy zajęty swoimi sprawami. Janek dzwonił i pytał, czy już wychodzimy, a ja odpowiadałam, że jeszcze nie, że mam spotkanie. Zawsze na mnie czekał, bo nie lubił przychodzić do pustego domu – opowiadała w jednym z wywiadów. Kiedy zaczęli się starać o dziecko, Wejchert z trudem zaakceptowała sugestie lekarzy, że musi zwolnić tempo pracy. – Miałam siedzieć w domu, podczas gdy wszyscy wokoło są w pracy? – opowiadała.

Urodziła dwójkę dzieci: Brunona i Charlottę. Po ciężkiej chorobie i śmierci Jana Wejcherta w 2009 r. jako jedyna ze spadkobierców biznesmena zdecydowała się pozostać w holdingu, którego jest teraz największym udziałowcem (46 proc.). Od 2011 r. była dyrektorem w radzie dyrektorów Grupy ITI, a w grudniu 2011 r. dołączyła do komitetu wykonawczego Grupy ITI, obejmując następnie stanowisko wiceprezydenta. Jest członkiem rady Fundacji TVN „Nie jesteś sam” oraz członkiem Polskiej Rady Biznesu. Zaangażowała się w realizację pomysłu stworzenia nagrody biznesowej im. Jana Wejcherta przyznawanej wybitnym polskim przedsiębiorcom.

Miejsce 4
Solange Olszewska (968 mln zł)

Wraz z mężem Krzysztofem jest właścicielką Solaris Bus & Coach, producenta pojazdów komunikacji miejskiej. Co drugi autobus jeżdżący po ulicach polskich miast pochodzi z podpoznańskiej fabryki Olszewskich. Dzięki temu Solaris już 11. rok z rzędu utrzymuje się na pozycji lidera polskiego rynku autobusowego. Ich autobusy jeżdżą już w 27 krajach, nawet tak egzotycznych jak Dubaj czy wyspa Reunion na Oceanie Indyjskim. Największym zagranicznym odbiorcą pojazdów Olszewskich są Niemcy, gdzie mają 13 proc. rynku. Rocznie produkują 1,3 tys. pojazdów: autobusy, trolejbusy, a od 2009 r. również tramwaje. Solaris jako pierwsza polska firma wygrał zamówienia na pojazdy szynowe do Niemiec. Od września tego roku tramwaje tej marki jeżdżą w Jenie, a od maja przyszłego roku 18 tramwajów Solaris kupionych za 33 mln euro będzie woziło pasażerów w Brunszwiku.

Solange Olszewska jest prezesem zarządu Solarisa. Ukończyła studia na Wydziale Stomatologii Akademii Medycznej w Warszawie. Po wybuchu stanu wojennego przeprowadziła się razem z mężem i dwójką dzieci (córką Małgorzatą i synem Janem) do Berlina Zachodniego. Jej mąż był tam dyrektorem fabryki autobusów Neoplan, a ona adiunktem na Wydziale Stomatologii Dziecięcej Wolnego Uniwersytetu Berlina. Po powrocie do Polski, w połowie lat 90., ruszyli z własną fabryką produkującą autobusy miejskie.

Obecnie Solaris zatrudnia 2,4 tys. pracowników w Polsce i ponad 300 w zagranicznych oddziałach spółki, a autobusy, trolejbusy i tramwaje powstają w czterech wielkopolskich fabrykach. W ostatnich latach przychody firmy oscylowały w granicach 1,3-1,5 mld zł.

Miejsce 5
Anna Podniesińska (800 mln zł)

To dzięki niej możemy kupić w Polsce obuwie Bata, ubrać się w sklepach Oscara Jacobsona i Stenströms oraz korzystać z usług firmy kurierskiej DHL i agencji reklamowej Ogilvy & Mather. Zagraniczne marki sprowadzone do Polski przez Podniesińską pozwoliły jej na rozwój działalności biznesowej w kraju. Jest właścicielką dziesięciu firm z branży odzieżowej, deweloperskiej, wydobywczej i finansowej. Oferuje usługi magazynowe i dystrybucyjne w Wolnym Obszarze Celnym w Mszczonowie, produkuje odzież i nią handluje, sprzedaje meble, dywany, wyroby artystyczne, szuka ropy i gazu w Ameryce Łacińskiej i azjatyckich republikach byłego ZSRR. Od niedawna jej firmy poszukują również gazu łupkowego w Polsce. We wszystkich swoich przedsięwzięciach osiąga 800 mln zł przychodów rocznie. Zyski inwestuje w luksusowe nieruchomości, tereny budowlane i rekreacyjne. Jest m.in. właścicielką osiedla domów jednorodzinnych Royal Park w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie, kilku biurowców w Warszawie oraz wielohektarowych terenów budowlanych wokół stolicy, a także na Mazurach.

Anna Podniesińska ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej. Ma dwóch synów, Bogusława i Sławomira, którzy prowadzą kilka rodzinnych spółek. Podniesińska jest również prezesem Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Handlu i Usług oraz członkiem rady głównej Konfederacji Lewiatan, zasiada w zarządzie stowarzyszenia Kongres Kobiet. Pod koniec lat 90. została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w rozwój polskiej gospodarki. Obecnie razem z Amerykanami chce utworzyć fundusz inwestycyjny, który pomógłby wchodzić rodzimym firmom na giełdę. W pobliżu Warszawy buduje galerię sztuki i dom.

Miejsce 6
Małgorzata Adamkiewicz (700 mln zł)

Odpowiadamy na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny – to misja firmy i credo dr n. med. Małgorzaty Adamkiewicz, współwłaścicielki i dyrektora generalnego Grupy Adamed, jednej z największych polskich firm farmaceutyczno-biotechnologicznych.

W Adamedzie wytwarza się ponad 250 produktów, oferowanych pacjentom w Polsce i blisko 40 krajach na świecie. Firma zatrudnia ponad 1,4 tys. osób, posiada filie na Ukrainie, w Rosji, Hiszpanii i Kazachstanie. Współpracuje z kilkunastoma uczelniami w kraju. Małgorzata Adamkiewicz jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie, specjalistą II stopnia z chorób wewnętrznych. Posiada też dyplom The Stockholm School of Economics Executive Educations. Swoją karierę zawodową jako lekarz endokrynolog zaczynała w Klinice Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Swoje osiągnięcia w dziedzinie medycyny prezentowała na konferencjach w Polsce i za granicą oraz na łamach pism naukowych. Jest członkiem Światowego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiej Rady Biznesu oraz Business Centre Clubu.

Na potrzeby rynku stworzyła centrum konferencyjno-szkoleniowe Hotel Narvil, zlokalizowany w Serocku pod Warszawą. Obiekt wyróżnia się nowoczesnym designem, zapewnia klientom biznesowym komfortowe warunki, oferując zaplecze konferencyjne jednocześnie dla ponad 1000 osób.

Miejsce 7
Teresa Mokrysz (525 mln zł)

Odpowiadamy na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny – to misja firmy i credo dr n. med. Małgorzaty Adamkiewicz, współwłaścicielki i dyrektora generalnego Grupy Adamed, jednej z największych polskich firm farmaceutyczno-biotechnologicznych.

W Adamedzie wytwarza się ponad 250 produktów, oferowanych pacjentom w Polsce i blisko 40 krajach na świecie. Firma zatrudnia ponad 1,4 tys. osób, posiada filie na Ukrainie, w Rosji, Hiszpanii i Kazachstanie. Współpracuje z kilkunastoma uczelniami w kraju. Małgorzata Adamkiewicz jest absolwentką Akademii Medycznej w Warszawie, specjalistą II stopnia z chorób wewnętrznych. Posiada też dyplom The Stockholm School of Economics Executive Educations. Swoją karierę zawodową jako lekarz endokrynolog zaczynała w Klinice Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Swoje osiągnięcia w dziedzinie medycyny prezentowała na konferencjach w Polsce i za granicą oraz na łamach pism naukowych. Jest członkiem Światowego Towarzystwa Endokrynologicznego, Polskiej Rady Biznesu oraz Business Centre Clubu.

Na potrzeby rynku stworzyła centrum konferencyjno-szkoleniowe Hotel Narvil, zlokalizowany w Serocku pod Warszawą. Obiekt wyróżnia się nowoczesnym designem, zapewnia klientom biznesowym komfortowe warunki, oferując zaplecze konferencyjne jednocześnie dla ponad 1000 osób.

7. Teresa Mokrysz 525 mln zł

To ona pokazała Polakom smak cappuccino i nauczyła sypać do filiżanek śmietankę w proszku. Teresa Mokrysz jest właścicielką Grupy Mokate – producenta kawy, herbaty i półproduktów dla przemysłu spożywczego. Chociaż sama marka powstała w 1990 r., tradycje firmy sięgają początków XX w., kiedy dziadek Kazimierza Mokrysza, męża właścicielki, założył na Śląsku Cieszyńskim sklep z towarami kolonialnymi.

Teresa Mokrysz pochodzi z tego regionu. W młodości była sportsmenką, uprawiała biegi narciarskie. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Katowicach, gdzie poznała męża. Kiedy ten odziedziczył rodzinny biznes, Mokrysz rzuciła posadę urzędniczki w Ustroniu i zaangażowała się w firmę. Dzisiaj Mokate (od Mokrysz-Kazimierz-Teresa) to grupa dziewięciu firm, 1,5 tys. zatrudnionych, 700 mln zł przychodów rocznie. Firma wytwarza tysiąc różnych produktów spożywczych, a jej najbardziej znane marki to: Mokate, NYCoffee, Minutka i Loyd. Jednym z najnowszych pomysłów Mokrysz jest produkcja ekspresowej latte bez użycia ekspresu.

Mokrysz zasiada w radzie nadzorczej BRE Banku. Uprawia narciarstwo, jeździ na rowerze górskim. Czyta biografie ludzi sukcesu, skąd czerpie biznesowe inspiracje.

Miejsce 8
Dorota Soszyńska (500 mln zł)

Masz wrażliwą skórę, skłonną do alergii? Kosmetyki wyprodukowane przez należącą do Doroty i Wojciecha Soszyńskich firmę Oceanic są więc dla ciebie. AA Cosmetics czy dermokosmetyki AA Therapy oraz Oillan to antyalergiczne produkty obecne w 28 krajach świata. Soszyńska jako współwłaścicielka firmy Euro Fragrance zajmuje się również dystrybucją ekskluzywnych marek: Valmont, Juvena, Payot czy John Frieda. W zeszłym roku obie spółki zapewniły Soszyńskim prawie 200 mln zł przychodów. W 2014 r. zamierzają wprowadzić Oceanic na giełdę. Uzyskany kapitał chcą przeznaczyć na międzynarodowy rozwój spółki. Założycielem firmy był Ignacy Zenon Soszyński, już przed drugą wojną światową właściciel fabryki kosmetyków w Warszawie. Następnie przez 30 lat kontynuował działalność biznesową w Maroku. Pod koniec lat 70. wraz z synem Wojciechem wrócił do Polski. A ten w 1982 r. wprowadził do firmy swoją młodą żonę. Soszyńska miała 23 lata i była absolwentką akademii muzycznej. Miała zostać pianistką, ale spodobało jej się w biznesie.

Dorota Soszyńska działa charytatywnie w organizacji Dress For Success, która działa na rzecz niezależności finansowej kobiet i pomaga im wrócić na rynek pracy. Wspiera też inne kobiece organizacje: Fundację Piękniejsze Życie i Stowarzyszenie Amazonki. Wraz z 26-letnią córką Nicole prowadzi również bloga lifestyle’owego, którego odwiedza 20 tys. czytelników miesięcznie.

Miejsce 9
Grażyna Karkosik (450 mln zł)

Największa inwestorka na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Żona, ale również partnerka w większości inwestycyjnych przedsięwzięć rekina polskiej giełdy Romana Karkosika. Posiada 30 proc. akcji Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Krezus, inwestującego w poszukiwania surowców oraz biznes handlowy. Jest akcjonariuszką grupy kapitałowej Alchemia, producenta rur i wyrobów stalowych. Ma również pakiet akcji firmy Skotan zajmującej się inwestycjami w produkty biolecznicze. W rankingu najbogatszych Polaków występuje zazwyczaj z mężem – z 3 mld zł rodzinnych aktywów zajmują szóste miejsce. Sukces przyniosła im seria inwestycji w dawne państwowe zakłady przemysłowe. Karkosikowie restrukturyzowali je i sprzedawali już jako zyskowne przedsięwzięcia. Własny portfel akcji Grażyna Karkosik buduje od 20 lat. Jej nazwisko budzi wśród giełdowych inwestorów respekt i wywołuje emocje. Gdy przeprowadzi jakąś transakcję, naśladują ją setki indywidualnych graczy.

Miejsce 10
Zyta Olszewska (422 mln zł)

Jest wiceprezesem rady nadzorczej Farmacolu, największego dystrybutora leków w kraju. Produkty farmaceutyczne pochodzące z jej hurtowni trafiają do kilku tysięcy aptek i kilkuset szpitali. Do Zyty Olszewskiej należy 30-proc. pakiet akcji firmy. Razem z mężem Andrzejem mają pakiet kontrolny akcji Farmacolu, wycenianego na 1,2 mld zł. W 2012 r. firma miała 4,8 mld zł przychodów. Małżeństwo połączył sport. On trenował piłkarską kadrę juniorów, a ona odnosiła sukcesy w lekkoatletyce. Po studiach wzięli ślub i zainteresowali się biznesem. Olszewska z wykształcenia jest farmaceutką, dlatego w 1990 r. małżonkowie zainwestowali w aptekę. Potem dołączali kolejne, kupili też kilka hurtowni, w efekcie stworzyli ogólnopolską sieć dystrybucyjną. Następnie wprowadzili firmę na giełdę. Zebrany kapitał zainwestowali m.in. w luksusowe nieruchomości. Olszewska i jej mąż mają po 50 proc. udziałów w pięciogwiazdkowym hotelu Belweder w Ustroniu. Dla gości przygotowano 97 pokoi, gabinety spa, strefy saun, jacuzzi, masaże orientalne i zabiegi kosmetyczne.
 50

Czytaj także