Lista 100 najbogatszych Polaków 2015: Miejsca 71-100

Lista 100 najbogatszych Polaków 2015: Miejsca 71-100

Dodano:   /  Zmieniono: 
Lista 100 najbogatszych Polaków Wprost już na Wprost.pl
Oprogramowanie, paczkomaty i outsourcing. M.in. takie pomysły na biznes pozwoliły przedsiębiorcom zająć miejsca od 71. do 100. na Liście 100 Najbogatszych Polaków "Wprost" 2015.
Całe zestawienie można znaleźć w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost", dostępnym w formie e-wydania na www.ewydanie.wprost.pl  i w kioskach oraz salonach prasowych na terenie całego kraju.

"Wprost" jest dostępny również w wersji do słuchania.
Tygodnik "Wprost" można zakupić także za pośrednictwem E-kiosku
Oraz na  AppleStore GooglePlay

Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost. Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.
71. Adam Góral - 483 mln zł
Od lat marzy mu się, żeby jego Asseco stało się w końcu polskim Microsoftem. W budowaniu potęgi informatycznego koncernu z Rzeszowa pomagają mu przede wszystkim zakupy. Góral ma już na koncie pół tysiąca przejęć różnych firm z branży IT na pięciu kontynentach. Jak na razie do giganta z Redmond Góralowi daleko. Przynajmniej pod względem wartości jego spółki, która jest 289 razy tańsza od potęgi Billa Gatesa. Mimo wszystko Góral dokonał czegoś niebywałego. W ciągu ćwierć wieku zbudował na południu Polski szóstą największą firmę informatyczną w Europie. Zatrudnia 17 tys. informatyków na całym świecie, osiągając rocznie ponad 1,3 mld zł przychodów i 290 mln zł zysku. Firma specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania dla sektora bankowego, ubezpieczeniowego i administracji publicznej. Poza biznesowymi 59-letni Adam Góral ma też duże ambicje sportowe. Również w Rzeszowie zbudował potęgę Asseco Resovii, drużyny siatkarskiej z imponującym budżetem i gwiazdorskim składem. Obecny Mistrz Polski właśnie stara się o udział w klubowych mistrzostwach świata.

72. Leszek Gaczorek - 480 mln zł
Z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że w butach od Leszka Gaczorka przynajmniej raz w życiu chodził niemal każdy Polak. Razem z Dariuszem Miłkiem biznesmen tworzył spółkę CCC. Obaj panowie poznali się w latach 90. Gaczorek posiadał wtedy hurtownię obuwia w Krakowie, a Miłek – jako posiadacz dyskontowej sieci Żółta Stopa – zaopatrywał się w niej. Notowany na GPW producent obuwia może pochwalić się kapitalizacją spółki na poziomie ponad 6,5 mld zł. Firma ciągle się rozwija – oprócz gęstej sieci sklepów w Polsce marka CCC jest obecna także na wielu europejskich rynkach.

73. Bogdan Szewczyk - 470 mln zł
Swoje meble sprzedaje w sieci 320 salonów zlokalizowanych w całej Polsce. Dziennie produkuje tysiąc kompletów mebli, co rocznie przekłada się na ok. 350 mln zł przychodów. Fabryka mebli Bodzio założona przez Bogdana Szewczyka znajduje się w Goszczu, niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim. Zakłady zajmują powierzchnię ponad 100 tys. mkw. i zatrudniają 2250 pracowników. Fabryka Bodzio to rodzinny biznes z polskim kapitałem. Do ścisłego kierownictwa firmy należą także jego żona Iwona oraz pięcioro dzieci: Aleksandra, Anna, Justyna, Monika i Grzegorz.

74. Adam Banaszczyk - 450 mln zł
Drukuje karty do głosowania, dostarcza druki PIT dla Ministerstwa Finansów, jest jednym z największych producentów papieru na kontynencie. 54-letni Banaszczyk jest założycielem i prezesem spółki Emerson Polska z Piotrkowa Trybunalskiego, jednym z największych w Europie producentów formularzy i druków specjalistycznych, takich jak zdrapki czy dokumenty utajnione. Pod Piotrkowem rozwija również gigantyczne centrum logistyczno-biznesowe Logistic City postawione na obszarze 120 ha. Niedawno Banaszczyk zyskał w swoich magazynach nowego najemcę, skandynawską grupę handlową Jysk.

75. Maciej Formanowicz - 446 mln zł
W ubiegłym roku sprzedał meble warte W ponad 820 mln zł. Maciej Formanowicz jest założycielem i głównym udziałowcem fabryk mebli Forte z Ostrowi Mazowieckiej. Funkcję prezesa firmy pełni nieprzerwanie od 1993 r. Formanowicz jest absolwentem Wydziału Technologii Drewna Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Swoją karierę zaczynał w Wyszkowskiej Fabryce Mebli i Urządzeń Wnętrz, gdzie zajmował stanowiska technologa i kierownika laboratorium. Na własną firmę zdecydował się pod koniec lat 80., a Forte kupił od państwa w 1992 r. Dzisiaj produkty spółki są dostępne w ponad 1,5 tys. sklepów w Polsce. Rynek krajowy stanowi jednak tylko 20 proc. całej sprzedaży. Reszta mebli jest eksportowana do ponad 30 krajów, głównie do Niemiec i Francji. W zeszłym roku zysk firmy wzrósł o prawie 20 mln i wyniósł 75 mln zł.

76. Ryszard i Ewa Lechowscy - 440 mln zł
Posiadają większość udziałów w firmie Prymat, jednego z największych producentów przypraw w środkowej Europie. 56-letnia biznesmenka prowadzi firmę razem z o trzy lata starszym mężem Ryszardem. Historia spółki sięga 1983 r. Firma nazywała się wtedy Prima. Jej pierwszy hit – przyprawa do potraw Kucharek trafiła na rynek w 1995 r. W portfolio firmy znajduje się także marka Prymat oferująca m.in. przyprawy jednorodne, mieszanki przypraw oraz musztardy. Firma obecnie posiada trzy zakłady produkcyjne – dwa w Polsce i jeden w Czechach (po przejęciu w 2007 r. firmy Pěkný-Unimex s.r.o.). Produkty Prymatu są obecne w prawie całej Europie – m.in. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Rosji, we Włoszech i w Niemczech. Eksport trafia nawet do Stanów Zjednoczonych, Japonii i Australii.

77. Jacek Rutkowski - 420 mln zł
W 1994 r. w konsorcjum z Bankiem Handlowym w Warszawie nabył kontrolny pakiet udziałów w Fabryce Kuchni Wronki Sp. z o.o., która w 1996 r. została wprowadzona na GPW. W 2014 r. Grupa Kapitałowa Amica Wronki wypracowała przychody na poziomie ponad 2 mld zł i osiągnęła zysk operacyjny w kwocie 130 mln zł, co jest rekordowym wynikiem w historii istnienia firmy. Firma chce do roku 2023 podwoić poziom przychodów. W tym roku wprowadziła do sprzedaży nową linię, która celuje w klientów z górnej półki.

78. Zenon Ziaja z rodziną - 420 mln zł
Zenon Ziaja swoją firmę założył wspólnie z żoną w 1989 r. Wcześniej pracował jako kierownik apteki szpitala marynarki wojennej, jednak podjął się wyzwania, jakim było założenie przedsiębiorstwa produkującego farmaceutyki i kosmetyki pielęgnacyjne. Kapitałem zakładowym spółki, zatrudniającej obecnie ponad 1000 osób, było 2000 dolarów pożyczone od kolegi. Wykorzystując doświadczenie zdobyte w aptece, Ziaja stworzył pierwszą recepturę kremu oliwkowego – flagowego produktu firmy. Dziś oferta liczy ponad 1000 preparatów, które są obecne na półkach w drogeriach, aptekach, sieciach handlowych oraz ponad 150 sklepach Ziaja dla Ciebie. Produkty marki Ziaja można kupić nie tylko w Polsce, ale także m.in. na terenie Chorwacji, Czech, Gruzji, Słowacji czy Węgier. Trafiają również na rynki w bardziej odległych stronach świata, choćby na Filipiny, do Chile, Japonii czy Tajwanu. Dwa nowoczesne zakłady produkcyjne wraz laboratoriami badawczo-rozwojowymi i kontroli jakości zlokalizowane są na Kaszubach. Prywatnie Zenon Ziaja jest miłośnikiem tenisa i jazzu. Od lat wspiera również inicjatywy edukacyjne, muzyczne i sportowe.

79. Łukasz Wejchert - 410 mln zł
Wizjoner i pasjonat nowych technologii. Kiedy w 2006 r. jako prezes Onetu tworzył mobilną wersję portalu, wielu pukało się w głowę. Rok później zadebiutował iPhone, a krytycy zajęli się pisaniem własnych mobilnych stron. Wejchert lubi biznesy i modele zmieniające zasady gry. Był wczesnym inwestorem w takich spółkach jak Facebook, Skype czy Spotify. W 2011 r. wraz z transakcją zakupu Onetu przez Ringier Axel Springer sprzedał swoje udziały w grupie ITI, właścicielu portalu Onet za „kilkaset milionów złotych” i zajął się nowymi projektami. Jeszcze przed pojawieniem się w Polsce Uber zainwestował w aplikację do zamawiania taksówek iTaxi.pl – biznes, który po trzech latach stał się liderem tego segmentu w Polsce. Jako prezes Dirlango zdecydował się także na współpracę z Richardem Bransonem i wprowadził do Polski wirtualnego operatora komórkowego Virgin Mobile, gdzie ostatnio prezesem została Grażyna Piotrowska-Oliwa – poprzednio CEO Orange i PGNiG. 41-letni Wejchert zasiada także w radzie nadzorczej Wirtualnej Polski i buduje kolejne biznesy oparte o nowe technologie.

80. Romuald Stachowiak - 400 mln zł
57-letni człowiek renesansu. Pochodzi ze Szczecina, sprawnie posługuje się czterema językami, w kręgu jego zainteresowań znajdują się nauki od siebie tak odległe, jak historia, astronomia i fizyka oraz chemia. Jego marzeniem była praca dyplomaty lub w przedsiębiorstwie handlu zagranicznego. Życie potoczyło się jednak zupełnie inaczej. Karierę zawodową rozpoczął skromnie – od gospodarstwa ogrodniczego, które sprzedał w 1986 r. Stachowiak znany jest przede wszystkim jako współtwórca Invest Komfortu, trójmiejskiego dewelopera z grupy Baltis Investment, oraz sprzedanej już sieci sklepów Komfort. Obecnie pracuje nad swoją grupą deweloperską SGI, która buduje mieszkania i apartamenty m.in. w Szczecinie, Łodzi, Poznaniu i Międzyzdrojach. Stachowiak zajmuje się także mecenatem – wspierał m.in. teatry Polski i Współczesny w Szczecinie oraz łódzki Teatr Jaracza.

81. Marek Roefler - 390 mln zł
62-letni fizyk jądrowy Marek Roefler decyzję o tym, że będzie realizować się w biznesie, podjął po otrzymaniu pierwszej wypłaty jako asystent na uczelni. 500 zł – bo tyle wtedy zarobił – nie było dla niego wystarczającą kwotą. Ponieważ wcześniej poznał smak dużych pieniędzy – wyjeżdżał na saksy w czasach studenckich – zdecydował, że czas zacząć je robić w kraju. Pod koniec lat 70. zaczął produkować sukienki i kurtki. Na początku lat 80. powstał Dantex, specjalizujący się w produkcji odzieży na eksport. Jednak wzrost kosztów pracy i spadek cen w eksporcie spowodowały, że pod koniec XX w. wycofał się z branży i zaczął inwestować w nieruchomości. Na samej warszawskiej Woli wybudował ok. 2 tys. mieszkań. W 2015 r. spółka realizuje kilka dużych projektów i planuje sprzedać 600 mieszkań, natomiast na początku 2016 r. na miejscu warszawskiego „Universamu Grochów” zaczną powstawać dwa wieżowce. Przychody Grupy DANTEX w 2014 r. sięgnęły kwoty 165 mln zł, natomiast zysk netto 52 mln zł. Największą pasją Roeflera jest malarstwo. Jest jednym z największych polskich kolekcjonerów, a z jego inicjatywy powstało prywatne muzeum Villa la Fleur.

82. Sylwester Cacek - 388 mln zł
Najbardziej znany z podniesienia na nogi Sfinksa. W pięć lat nierentowną spółkę, zarządzającą ponad setką restauracji Sphinx, Wook i Chłopskie Jadło, zmienił w firmę przynoszącą zyski. Łódzkiego klubu piłkarskiego Widzew, którego nadal jest prezesem, na nogi podnieść jednak się nie udało. Biznesmen zainwestował w klub kilkadziesiąt milionów złotych. Dosypywanie kolejnych nie miało sensu, bo Widzew jest w poważnych tarapatach. Ma 14 mln zł niespłaconych zobowiązań objętych ugodą i długą listę wierzycieli. Po rundzie jesiennej z zaledwie dziewięciopunktowym dorobkiem zajął ostatnie miejsce w tabeli I ligi. Poza 19-proc. udziałem w notowanym na giełdzie Sfinksie Cacek ma również akcje kanadyjskiego koncernu farmaceutycznego Helix BioPharma. Przygodę z biznesem zaczynał od sprzedaży zabawek, handlu telewizorami i działalności bankowej. Z kupionego w 2002 r. Cuprum Banku zrobił lokalnego giganta rynku i sprzedał belgijskiemu Fortisowi za prawie pół miliarda złotych.

83. Krzysztof Domarecki - 369 mln zł
Największy akcjonariusz i przewodniczący rady nadzorczej grupy Selena, globalnego producenta i dystrybutora chemii budowlanej. W tym roku 56-letniego Domareckiego cytowały wszystkie wiodące media, po tym jak złożył państwu ofertę przejęcia przygotowywanych do likwidacji kopalni Kompanii Węglowej. Do biznesu poszedł w drugiej połowie lat 80., kilka lat później – już w wolnej Polsce – zbudował Selenę, producenta chemii budowlanej, w tym pian poliuretanowych, uszczelniaczy klejów, systemów ociepleń i hydroizolacji. Nieduża początkowo firma powstała na podwalinach Technimeksu – spółki, którą Domarecki założył wraz z grupą przyjaciół z Politechniki Wrocławskiej. Dziś zakłady produkcyjne Seleny zlokalizowane są w Polsce, Brazylii, Korei, Chinach, Rumunii, Turcji, Kazachstanie oraz Hiszpanii, a jej produkty są dostępne w ponad 70 krajach. Właściciel jest absolwentem prawa, w latach 80. pracował w Zakładzie Prawa Państwowego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zajmował się sądownictwem konstytucyjnym. W tym czasie często jeździł do Indii. Zafascynowała go tamtejsza kultura. Ale jeszcze niedawno w jednym z wywiadów powiedział, że gdyby nie był przedsiębiorcą, zostałby prawdopodobnie na uczelni i robił karierę naukową. Jego Selena przyniosła w zeszłym roku ponad miliard sto milionów złotych przychodów i prawie 21 mln zł zysku netto.

84. Romuald Ściborski - 355 mln
W 2000 r. założył Polskie Centrum W Zdrowia, sieć przychodni medycznych. Żeby pozyskać pieniądze na start, sprzedał mieszkanie i zainwestował na giełdzie. Kiedy udało mu się zebrać pół miliona złotych, zaczął budować koncern medyczny, przyjmując placówki publicznej służby zdrowia na Dolnym Śląsku. Dziś PCZ obsługuje prawie pół miliona pacjentów i składa się z czterech szpitali, czterech sanatoriów, sześciu przychodni, pogotowia ratunkowego, laboratorium diagnostycznego, trzech aptek oraz hurtowni medycznej. Do połowy 2016 r. spółka planuje zadebiutować na GPW. Do Ściborskiego należy 96,77 proc. akcji PCZ.

85. Józef i Marian Koralowie - 350 mln zł
Jedni z najbardziej tajemniczych biznesmenów na naszej liście. Wiadomo o nich tyle, że zmienili założony w 1979 r. zakład produkujący lody cukiernicze w przedsiębiorstwo, którego przychody w 2013 r. wyniosły ponad 234 mln zł, a zysk 21 mln zł. Koral, posiadający fabryki w Limanowej i Rzeszowie, do swoich reklam angażuje celebrytów, lody polecali już Daniel Olbrychski, Maryla Rodowicz, Helena Vondráčková, Doda czy Joanna Krupa. Bracia Koralowie pilnują swojej prywatności i niewiele informacji na ich temat dociera do mediów. Wiadomo, że mają słabość do luksusowych aut oraz że są bardzo religijni. W 2006 r. za 2 mln zł ufundowali pomnik Jana Pawła II w Nowym Sączu.

86. Roman Kluska 340 mln zł
Przedsiębiorca, który zajmuje się dziś hodowlą owiec zachodniofryzyjskich nieopodal Krynicy. Z ich mleka produkowane są wysokogatunkowe sery, które dystrybuuje spółka Prawdziwe Jedzenie. Jest także właścicielem centrum handlowego, o którym sam mówi, że zostało zbudowane dla kupców, nie dla wielkiego zysku. Z wykształcenia ekonomista. W 1988 r. założył Optimusa, który stał się jedną z największych polskich firm informatycznych. Kluska był także założycielem portalu Onet.pl. Po sprzedaży firmy został w 2002 r. aresztowany i oskarżony o wyłudzenie 30 mln zł podatku VAT. Niesłuszne zatrzymanie w 2003 r. potwierdził sąd, który nakazał zwrot kosztów oraz wypłacenie 5 tys. zł zadośćuczynienia. Stał się symbolem walki z błędami systemu podatkowego. Pracował jako doradca premiera Jarosława Kaczyńskiego. Przed wyborami prezydenckimi poparł Andrzeja Dudę, podkreślając konieczność uproszczenia prawa dla przedsiębiorców. Roman Kluska jest także głównym sponsorem budowy sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach.

87. Jerzy Mazgaj - 326 mln zł
Koneser smaku, znawca win i kolekcjoner whisky. Niekwestionowany lider rynku dóbr luksusowych w Polsce. Właściciel Paradise Group, prowadzącej butiki takich luksusowych marek, jak: Armani, Hugo Boss, Ermenegildo Zegna czy Burberry. W ramach spółki Premium Cigars posiada wyłączność na import kubańskich cygar. Prezes i twórca delikatesów Alma. Pierwszy sklep otworzył w 1991 r. w Krakowie. Dzisiaj sieć liczy 49 placówek w całej Polsce, a spółka notowana od 1994 r. na warszawskiej giełdzie jest wyceniana na ponad 96 mln zł. 56-letni Jerzy Mazgaj od 2008 r. pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Vistula Group, a także wchodzącej w skład grupy spółki W. Kruk. W zeszłym roku z jego inicjatywy przeniesiono siedzibę tej znanej jubilerskiej firmy z Poznania do Krakowa.

88. Piotr Voelkel - 320 mln zł
Kiedyś surowy szef, dzisiaj łagodny nauczyciel opowiadający o tym, jak odnieść sukces w biznesie. Meble traktuje jak dzieło, które projektuje cały sztab fachowców: od inżynierów i psychologów po antropologów. Bo zdaniem Piotra Voelkela, założyciela Grupy Kapitałowej VOX z Poznania, w polskim meblu powinno być coś więcej niż tylko pot i wióry. Liczy się design, dlatego Voelkel założył School of Form, międzynarodową szkołę wzornictwa, gdzie uczy studentów projektowania. Dzisiaj 64-letni Voelkel zajmuje się głównie działalnością edukacyjną. Oprócz szkoły designu jest również współzałożycielem pierwszego w Polsce prywatnego Uniwer- sytetu SWPS. Kierowanie firmą przekazał swojemu synowi Piotrowi Witowi Voelkelowi. Oddanie sterów w przedsiębiorstwie wartym kilkaset milionów złotych było równie niebanalne, co sposób projektowania mebli w VOX. Piotr Wit przejął firmę z okazji Dnia Dziecka. Meblowe imperium przynosi rocznie 700 mln zł przychodów. Ojcu w biznesie pomagają również córki: Maria, która wykłada wzornictwo w School of Form, oraz Ewa, która jest CEO Concordia Design, centrum kreatywności, designu i biznesu.

89. Kazimierz Herba - 311 mln zł
Pierwszą hurtownię leków otworzył w latach 90. Dziś giełdowa spółka Neuca jest największym w Polsce dystrybutorem farmaceutyków z 30-procentowym udziałem w rynku. Zaopatruje ok. 12 tys. aptek. Firma inwestuje też w opiekę medyczną. W ubiegłym roku przejęła 11 przychodni. Kolejne 19 placówek chce kupić do końca 2015 r. Kazimierz Herba jest właścicielem 23,16 proc. akcji spółki Neuca. 22,43 proc. akcji należy do jego byłej żony Wiesławy Herby.

90. Henryka i Paweł Korbanek - 310 mln zł
Małżeństwo Korbanków zaczęło budować swój biznes w 1989 r. Spółka Dom Handlowy Korbanek była jedną z pierwszych w Polsce firm, które złamały monopol państwowej dystrybucji maszyn rolniczych. Najpierw Korbankowie sprzedawali części zamienne do ciągników i maszyn rolniczych polskiej produkcji, ale już po kilku latach stali się jednym z największych importerów maszyn rolniczych w Europie. Spółka do dziś zajmuje wiodące miejsce na rynku, a jej roczne obroty sięgają ok. 500 mln zł. Korbanek Sp. z o.o. w dalszym ciągu pozostaje rodzinnym biznesem. Udziały w firmie są równo podzielone między Henryką i Pawłem Korbankami.

91. Józef Wiśniewski - 310 mln zł
Kariera Wiśniewskiego zaczęła się w 1994 r., gdy uruchomił małą mieszalnię pasz w Wadągu koło Olsztyna. Przez 20 lat rozwijał firmę, w której teraz łącznie pracuje ponad 1000 osób. Jest prezesem zarządu w Wipasz SA, do 2013 r. był jedynym właścicielem spółki. Wipasz zajmuje się produkcją pasz rolniczych – rocznie jest to około miliona ton pasz. Oprócz tego firma prowadzi własny zakład drobiarski, który dziennie produkuje 200 ton mięsa drobiowego, a planowane jest zwiększenie produkcji do 400 ton. Tym samym jest największym polskim producentem pasz w Polsce i liderem w produkcji świeżego mięsa z kurczaka. W 2014 r. Wipasz osiągnął przychody na poziomie 1,5 mld zł.

92. Andrzej Oliszewski - 295 mln zł
Współzałożyciel i drugi główny udziałowiec w Inter Cars, największym polskim sprzedawcy części zamiennych do samochodów. W spółce wycenianej na warszawskiej giełdzie na ponad 3,2 mld zł ma 9 proc. udziałów. Inter Cars założył razem z Krzysztofem Oleksowiczem w 1990 r. Od tamtej pory zasiadał w zarządzie i nadzorze spółki. W 2004 r. został przewodniczącym rady nadzorczej i tę funkcję pełni do dziś. 52-letni Andrzej Oliszewski jest absolwentem Wydziału Ekonomiki Produkcji Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (dzisiaj Szkoła Główna Handlowa).

93. Rafał Brzoska - 293 mln zł
Chociaż od miesięcy krążą plotki o rychłej prywatyzacji Poczty Polskiej, on się na nią nie pokusi. Rafał Brzoska wie, jak uzdrowić krajowego listonosza, ale aktualnie zamiast mu pomagać, woli z nim rywalizować. Już odebrał krajowemu potentatowi monopol na obsługę przesyłek KRUS czy dostarczanie korespondencji z sądów i prokuratur. 38-letni Brzoska wie jednak, że przyszłością branży pocztowo-kurierskiej jest transgraniczna i kompleksowa oferta – obejmująca nowoczesne usługi pocztowe, kurierskie oraz click & collect. Dlatego stawia na paczkomaty. W całej Polsce jest już 1,3 tys. samoobsługowych automatów InPost do nadawania i odbierania paczek. Na całym świecie ponad 5 tys., a kolejne 4 tys. Brzoska chce zainstalować na terenie Europy, obu Ameryk, a także na Bliskim Wschodzie. Obecnie na GPW w Warszawie notowany jest należący do Brzoski Integer.pl – podmiot dominujący w Grupie Kapitałowej zrzeszającej spółki z branży usług pocztowych, kurierskich i ubezpieczeniowych. W najbliższym czasie na parkiecie zadebiutuje natomiast InPost, czyli pocztowe ramię grupy.

94. Wiesława Herba - 290 mln zł
Wraz z Kazimierzem Herbą budowała dawny Torfarm, dziś Neucę, jednego z największych dystrybutorów produktów farmaceutycznych w Polsce. Przeszła przez wszystkie szczeble struktury organizacyjnej w firmie. Dziś jest zastępcą przewodniczącego rady nadzorczej. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Poznaniu.

95. Mariusz Książek - 288 mln zł
Mariusz Książek jest prezesem i największym akcjonariuszem notowanej na warszawskiej giełdzie spółki Marvipol, podmiotu dominującego w dewelopersko-motoryzacyjnej Grupie Marvipol. Kapitalizacja firmy wynosi 301 mln zł, a Mariusz Książek, bezpośrednio i pośrednio, kontroluje 75,67 proc. jej kapitału. Grupa Marvipol jest trzecim pod względem wielkości deweloperem w Warszawie. W jej skład wchodzą także spółki będące m.in. wyłącznym importerem samochodów marek Jaguar, Land Rover i Aston Martin w Polsce. Grupa prowadzi również sieć myjni samochodowych Robo Wash Center, jest też właścicielem biurowca Prosta Tower. Mariusz Książek, rocznik 1972, pierwsze kroki w biznesie stawiał jako nastolatek, zajmując się m.in. sprzedażą samochodów używanych. W 1996 r. założył Marvipol, specjalizujący się wówczas w działalności usługowej na rzecz innych deweloperów. W 1997 r. Marvipol pod kierownictwem Książka wszedł w biznes myjni samochodowych. Od 1998 r. Marvipol prowadzi samodzielną działalność deweloperską, w 2003 r. biznes grupy powiększył się o import i sprzedaż samochodów. W 2008 r. Marvipol, przekształcony w spółkę akcyjną, zadebiutował na GPW.

96. Bogusław Wypychiewicz - 272 mln zł
Początki kariery miał iście amerykańskie – niczym Steve Jobs czy Jeff Bezos – zaczynał w garażu. Po drodze był nieustanny rozwój i wejście na giełdę w 1999 r. Dziś, 27 lat później, 51-letni założyciel ZPUE SA jest prezesem rady nadzorczej tej spółki. Grupa kapitałowa, która powstała wokół ZPUE, zatrudnia ponad 2500 pracowników, w 2014 r. wypracowała 544 mln przychodów i 35 mln zysków. ZPUE SA wraz z pozostałymi spółkami grupy (zakłady produkcyjne we Włoszczowie, Katowicach, Gliwicach, Kaliszu, Raciążu, oraz w Rosji i Bułgarii) wyrasta na krajowego lidera i ważnego gracza w Europie i plasuje się w ścisłej czołówce producentów urządzeń dla elektroenergetyki. Wypychewicz jest także właścicielem znanego producenta okien i drzwi – firmy Stolbud Włoszczowa SA. Od kilku lat Bogusław Wypychewicz wraz z żoną Małgorzatą aktywnie rozwijają Fundację Jesteśmy Blisko, której są założycielami i sponsorami.

97. Agata Wejchert-Dworniak - 270 mln zł
Córka zmarłego w 2009 r. Jana Wejcherta, współzałożyciela holdingu ITI i telewizji TVN. Cztery lata temu tak jak dwójka jej rodzeństwa zdecydowała się sprzedać odziedziczone po ojcu udziały w koncernie medialnym ITI. Absolwentka London School of Economics. Razem z mężem Maciejem Dworniakiem prowadzi firmę inwestycyjną Bastion Investments. Jest członkiem kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Zasiada w radzie fundacji WWF oraz w zarządzie Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Razem z innymi członkami rodziny Wejchertów jest też współwłaścicielką Klubu Polskiej Rady Biznesu i restauracji Amber Room w Alejach Ujazdowskich w Warszawie oraz centrum handlowego Stara Papiernia w Konstancinie-Jeziornej koło Warszawy.

98. Victoria Wejchert - 260 mln zł
Bezapelacyjnie najmłodsza polska milionerka w naszym zestawieniu. 26-letnia Victoria Wejchert jest córką zmarłego w 2009 r. Jana Wejcherta, współzałożyciela koncernu ITI i grupy TVN. Odziedziczone po ojcu pieniądze postanowiła zainwestować w projekty z branży rolniczej, spożywczej i medycznej. Razem z kilkoma inwestorami założyła średniej wielkości fundusz inwestycyjny Capital36 FIZ o aktywach wartości 400-450 mln zł. W ten sposób zarządza marką Friends, która grupuje w Warszawie osiem lokali ze zdrową żywnością. Pod Poznaniem na użytkach rolnych uprawia pszenicę, rzepak i buraki cukrowe. Do końca zeszłego roku do funduszu należała również sieć sześciu klinik kardiologicznych Allenort. Jednak Wejchert zdecydowała się na ich sprzedaż na rzecz grupy medycznej Scanmed Multimedis. Inwestuje w branżę medyczną również poza granicami kraju. Wartość aktywów utworzonego dwa lata temu funduszu Victorii Wejchert ma w kilkuletniej perspektywie wzrosnąć nawet do miliarda złotych.

99. Andrzej Szymanowski - 254 mln zł
Właściciel największej firmy ochroniarskiej w Polsce. Jego Solid Security istnieje na krajowym rynku od 1991 r. i świadczy usługi ochrony na rzecz klientów biznesowych i indywidualnych we wszystkich obszarach związanych z bezpieczeństwem. Cała grupa kapitałowa przynosi mu rocznie 1,4 mld zł przychodów na wartym 7 mld zł rynku usług ochroniarskich w Polsce. Przedsiębiorca kontroluje firmy z innej branży, m.in. towarzystwa ubezpieczeniowe i zarządzające obsługą techniczną obiektów. Siłą sukcesu jest liczna sieć sprzedaży obejmująca całą Polskę. Z wykształcenia nauczyciel. Trenował wyczynowo kajakarstwo.

100. Grzegorz Dzik - 239 mln zł
Na co zwrócisz uwagę, umocni się w twoim życiu” – mówi o swoim podejściu do pracy 55-letni posiadacz ponad 38 proc. akcji Impel SA, spółki stojącej na czele największej w Polsce grupy firm specjalizujących się w outsourcingu usług dla instytucji i przedsiębiorstw. Impel jest jednocześnie największym w Polsce prywatnym pracodawcą – współpracuje z ponad 55 tys. osób. Dzik zakładał Impel razem z Józefem Biegajem w 1990 r. Firma na początku zajmowała się świadczeniem usług dekarskich, transportowych czy porządkowo-czystościowych. Przez 12 lat stale się rozwijała, zaczęła świadczyć inne usługi, m.in. kadrowo-płacowe, ochrony mienia, by w 2003 r. zadebiutować na GPW. W ostatnim roku Impel uzyskał ponad 1,6 mld zł przychodu. Obecnie działa poprzez sieć 44 oddziałów. Założyciel Impela ukończył Wydział Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej. Swoje pierwsze pieniądze zarobił we Wrozamecie jeszcze w okresie studiów. Grzegorz Dzik angażuje się w działalność społeczną i charytatywną, od 2006 r. jest Przewodniczącym Rady Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”, od 2012 r.Przewodniczącym Rady Fundacji „Młoda Gwardia”. Jest także Przewodniczącym Rady Zachodniej Izby Gospodarczej i honorowym konsulem Ukrainy. Aktywnie promuje kulturę i sztukę ukraińską.
 0

Czytaj także