Jutro zaprzysiężenie Dudy. Co chcą od niego usłyszeć eksperci?

Jutro zaprzysiężenie Dudy. Co chcą od niego usłyszeć eksperci?

Dodano:   /  Zmieniono: 
Andrzej Duda (KRZYSZTOF BURSKI / newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
- Chciałbym usłyszeć, że pan prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która doprowadzi do obniżenia obciążeń podatkowych w Polsce. Zamiast obniżać wiek emerytalny, trzeba obniżyć opodatkowanie młodych ludzi - powiedział w rozmowie z "Wprost" Robert Gwiazdowski. Co podczas jutrzejszego zaprzysiężenia chcieliby usłyszeć polscy eksperci z ust Andrzeja Dudy? Sprawdziliśmy.
Marek Zuber
- Prezydent tak naprawdę nie kreuje realnej polityki zarówno w kwestii społecznej, jak i gospodarczej. Chciałbym jednak, aby w tym przemówieniu był położony nacisk na stabilizację w obszarze finansów publicznych. Mam nadzieję, że jeśli prezydent zaproponuje nowe wydatki, to poda źródła ich finansowania. Najważniejsze jest to, aby w obszarze finansów publicznych nie dopuścić do wydatków większych, niż wynoszą dochody. Poza tym istotna jest dla mnie polityka demograficzna, czyli doprowadzenie w przyszłości do większej liczby urodzeń niż zgonów - przekonuje Marek Zuber.

- Drugi ważny obszar to uporządkowanie przepisów prawnych związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw w Polsce. Chodzi o to, aby łatwiej było prowadzić działalność gospodarczą w naszym kraju. Możliwe jest realizowanie różnych programów, ale kluczowe jest ich zabezpieczenie finansowe - dodaje.

Robert Gwiazdowski
- Chciałbym usłyszeć, że pan prezydent wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która doprowadzi do obniżenia obciążeń podatkowych w Polsce. Zamiast obniżać wiek emerytalny, trzeba obniżyć opodatkowanie młodych ludzi. Jeśli obniżamy wiek emerytalny, a jednocześnie utrzymujemy wysokie podatki dla młodych, którzy muszą płacić więcej na starszych, wcześniej schodzących z rynku pracy, wtedy ci młodzi ludzie nie decydują się na dzieci i chcą wyjeżdżać za granicę. To spowoduje, że na wcześniejsze emerytury nie będzie miał kto pracować - uważa Robert Gwiazdowski.

Dr hab. Rafał Chwedoruk
- Nie mam wątpliwości, że Andrzej Duda będzie podkreślał kwestię wzmocnienia poczucia wspólnoty. W naturalny sposób kandydat partii konserwatywnej jest predestynowany do poruszenia m.in. kwestii globalizacji, życia społecznego. Prezydent będzie musiał podkreślić swoją wrażliwość społeczną i hasło, że Polska ma być Polską równych szans - mówi dr hab. Rafał Chwedoruk.

- Temat polityki zagranicznej będzie najtrudniejszy dla nowego prezydenta. W tym zakresie powinniśmy oczekiwać od Andrzeja Dudy większej ostrożności, niż w latach, gdy prezydentem był Lech Kaczyński, a PiS sprawowało władzę. W wymiarze politycznym Duda będzie przedstawiał się jako ten, który reprezentuje kulturę dialogu, debaty, pluralizmu politycznego. Spodziewam się, że będzie to wystąpienie aksjologicznie konserwatywne. Jednocześnie prezydent będzie chciał pogodzić strategiczne interesy z pragmatycznością w stosunkach międzynarodowych - dodaje.