"Słonie" wygrywają

W meczu grupy C mistrzostw świata w piłce nożnej popularne "Słonie" wygrały z Serbią i Czarnogórą 3:2, choć przegrywały już 0:2.
Bramki: 0:1 Nikola Zigic (10), 0:2 Sasa Ilic (20), 1:2 Aruna Dindane (37-karny), 2:2 Aruna Dindane (67), 3:2 Bonaventure Kalou (83-karny).

Żółta kartka, Wybrzeże Kości Słoniowej: Abdoul Kader Keita, Cyril Domoraud, Aruna Dindane. Serbia i Czarnogóra: Igor Duljaj, Milan Dudic, Albert Nadj, Goran Gavrancic. Czerwona kartka za drugą żółtą, Wybrzeże Kości Słoniowej: Cyril Domoraud (90+2). Serbia i Czarnogóra: Albert Nadj (45).

Sędzia: Marco Rodriguez (Meksyk).

Widzów 66 000.

Wybrzeże Kości Słoniowej : Boubacar Barry Copa - Emmanuel Eboue, Cyril Domoraud, Etienne Arthur Boka, Blaise Kouassi - Didier Zokora, Gnegneri Yaya Toure, Kanga Guathier Akale (60. Bakari Kone), Abdoul Kader Keita (73. Bonaventure Kalou) - Arouna Kone, Aruna Dindane.

Serbia i Czarnogóra: Dragoslav Jevric - Nenad Djordjevic, Goran Gavrancic, Mladen Krstajic (16. Albert Nadj), Milan Dudic - Ivan Ergic, Igor Duljaj, Dejan Stankovic, Predrag Djordjevic - Sasa Ilic, Nikola Zigic (67. Savo Milosevic).

Po grze obu zespołów zupełnie nie było widać, że mistrzostwa dla nich już się skończyły. Spotkanie o honorowe punkty było bardzo zacięte, a 66 tysięcy kibiców na trybunach nie narzekało na brak emocji - padło pięć bramek, a sędzia pokazał dziewięć żółtych i dwie czerwone kartki. W pierwszej połowie zawodnicy rywalizowali w strugach ulewnego deszczu.

Mecz lepiej rozpoczęli Serbowie, którzy już w pierwszych minutach mogli pokonać Boubacara Barry'ego. W 10. minucie w sytuacji sam na sam udało się to Nikoli Zigicowi, który najpierw "położył" afrykańskiego bramkarza, a potem spokojnie wbił piłkę do pustej siatki.

Pięć minut później serbski obrońca Mladen Krstajic zderzył się z kolegą z zespołu Ivanem Ergicem i długo nie podnosił się z murawy. Mimo interwencji lekarzy Krstajic opuścił boisko. Okazało się, że z groźnym urazem nadgarstka natychmiast odwieziono go do szpitala.

W 20. minucie na 2:0 podwyższył Sasa Illic, wykorzystując błąd kapitana Wybrzeża Cyrille'a Domorauda. Chwilę wcześniej znakomitą okazję zmarnował Aruna Dindane, fatalnie przestrzeliwując z kilku metrów.

Napastnik francuskiego RC Lens zrehabilitował się w 36. minucie, zdobywając bramkę z rzutu karnego. Sędzia podyktował jedenastkę za zagranie ręką Milana Dudica. Dindane pokonał Dragoslava Jevrica dwukrotnie. Arbiter kazał mu powtórzyć pierwszy strzał, ponieważ wtedy zawodnicy obu zespołów jeszcze przed uderzeniem wbiegli w pole karne.

Tuż przed przerwą zespół Serbii i Czarnogóry osłabił Albert Nadj, który po drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartce został przez arbitra wyrzucony z boiska. Co ciekawe, Nadj grał dopiero od 15. minuty (wszedł za Krstajica).

Po przerwie zdecydowanie lepsza była drużyna Wybrzeża Kości Słoniowej, która w poprzednich meczach po wyrównanych spotkaniach uległa 1:2 Argentynie i Holandii. Już w pierwszych minutach drugiej połowy niemal stuprocentowych okazji nie wykorzystali Abdoul Kader Keita, Arouna Kone i Dindane.

Ten ostatni w 67. minucie po raz drugi pokonał Jevrica - precyzyjnie uderzył piłkę głową po dośrodkowaniu Abelkadera Keity. Afrykański zespół poszedł za ciosem, atakował niemal nieprzerwanie i zepchnął rywali do głębokiej defensywy.

Ambicja i gra do końca opłaciły się. W 83. minucie po ponownym zagraniu ręką Dudica w polu karnym sędzia podyktował dla Wybrzeża drugą jedenastkę. Do piłki podszedł Bonaventure Kalou i pewnie pokonał Jevrica. Po raz trzeci afrykańscy zawodnicy przy linii bocznej wspólnie z niegrającymi kolegami (w tym pauzującym za kartki Didierem Drogbą) zatańczyli z radości.

W końcówce czerwoną kartkę za drugą żółtą otrzymał Cyrille Domoraud, ale było już zbyt mało czasu, aby Serbowie wykorzystali osłabienie rywali.

W środę po raz ostatni te drużyny poprowadzili trenerzy. Kontrakt Henri Michela z federacją Wybrzeża Kości Słoniowej obowiązywał do zakończenia turnieju, zaś Ilija Petkovic zapowiedział już, że po powrocie do kraju poda się do dymisji.