Nowy ambasador Izraela w Polsce. To doświadczony dyplomata
Szefem ambasady Izraela w Warszawie zostanie były konsul generalny w Mumbaju – pisze Onet.
Konkretne nazwisko padło także w tekście dziennika „Fakt”.
Nowy ambasador Izraela. Zastąpi odwołanego Jakowa Liwne
„Fakt” podaje, że nowym ambasadorem został Jaakow Finkelstein. Potwierdza to także portal Onet, powołując się na swoje źródła w dylomacji.
Napisała o tym też gazeta internetowa The Times of Israel – powołując się na informacje z ministerstwa spraw zagranicznych. Szef resortu – Gideon Sa'ar – miał już zatwierdzić nominację dyplomaty.
Finkelstein jest obecnie pracownikiem departamentu europejskiego w izraelskim MSZ. Był konsulem generalnym w Indiach, a także attaché kulturalny w Warszawie – pisze Telewizja Polska. Na jego ścieżce zawodowej była także placówka w Baku czy Pretoria. „Sprawował wiele funkcji w centrali MSZ w Jerozolimie” – zaznacza TVP Info.
„Nominacje zostaną przedstawione przez Sa'ara odpowiednim komitetom i całemu rządowi” – podaje zagraniczne medium, które powołuje się na oświadczenie MSZ.
Nowi dyplomaci w Chinach i Mjanmarze
The Times of Israel informuje też o nominacjach: ambasadora Chin – Eli Belocerkowskiego i ambasadora Mjanmaru – Orena Bar-Eli.
Liwne był ambasadorem przez ponad 2 lata
Liwne był szefem ambasady przez dwa i pół roku. Wokół jego osoby było wiele kontrowersji, spowodowanych jego wypowiedziami. Przykładem może być lipiec ubiegłego roku, gdy napisał, iż w 1941 roku, „w okupowanej przez nazistów Polsce, podczas pogromu w Jedwabnem [na Podlasiu – red.] setki żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci zostało wpędzonych do stodoły i spalonych żywcem przez swoich sąsiadów”.
Internauci wytknęli wówczas dyplomacie, że pisząc o okupowanej Polsce nie uwzględnił narodowości okupantów.