Sędziowie o koledze: chciał się zabić - szkoda, że nieskutecznie

Dodano:
Niektórzy polscy sędziowie nie przebierają w słowach nawet gdy rozmawiają o próbie samobójczej kolegi (fot. Newspix.pl) Źródło: Newspix.pl
Sędziowie Sądu Okręgowego w Poznaniu w niewybredny sposób, w przerwie jednej z rozpraw, komentują próbę samobójczą podjętą przez jednego z poznańskich sędziów oskarżonego o korupcję. - Pan S. podjął próbę samobójczą szkoda, że nieskuteczną, w tej sytuacji, byłoby łatwiej - mówi sędzia Mariusz Sygrela. Sędzia nawiązują przy tym do próby samobójczej płk. Mikołaja Przybyła w styczniu 2012 r. - Dołączył do Przybyła Mikołaja - dodaje. W dalszej części nagrania z ust tego samego sędziego dowiadujemy się również, że próba samobójcza prokuratora Przybyła była jedynie „metodą usuwania zębów… za pomocą broni palnej”.
Na nagraniu słychać jak wypowiadają się sędziowie: Mariusz Sygrela, Alina Siatecka oraz Małgorzata Susmaga. Część materiału jako pierwsza opublikowała redakcja ExpressTV.

Jak dowiedział się Wprost.pl sędziowie zostali dziś wezwani na rozmowę do prezesa sądu. Nie wiadomo jednak jak potoczyła się rozmowa i jakie jest stanowisko samego prezesa. – Na razie komentować nie bardzo jest co. Nie wiemy nic o prawdziwości tego materiału – stwierdza w rozmowie z Wprost.pl sędzia Joanna Ciesielska - Borowiec, rzecznik prasowy sądu. – Prezes sądu poprosił sędziów o pisemne oświadczenia – dodaje Ciesielska - Borowiec.

Żeby nie było żadnych wątpliwości co do wiarygodności opublikowanych treści nagranie zostało odczytane i spisane na zlecenie redakcji ExpressTV przez dr. Wiktora Goneta, eksperta fonoskopii.

Przybył „lekko walnięty”

– Przybyła Mikołaja.[Chwila ciszy] Jak spotkam Przybyła to mu powiem, że są [1-2 n/s]. Oczywiście, że nic mu nie powiem/pomógł [śmiech]. Są lepsze metody usuwania zębów... Za pomocą broni palnej – słyszymy głos jednego z rozmówców.

W dalszej części rozmowy można usłyszeć, że samobójstwo Przybyła było przygotowane tak, żeby ten nie zrobił sobie krzywdy. – Przecież to on już zrobił wszystko precyzyjnie, żeby sobie zbyt wielkiej krzywdy nie zrobić – twierdzi jeden z sędziów.

Zdaniem sędziów sądu Okręgowego płk Przybył musiał być „lekko walnięty”. – Ktoś kto… dwa lata uprawiał boks musi być lekko walnięty – tłumaczy sędzia.

„Przygłup Lewandowski”

Na nagraniu słychać również komentarze dotyczące Przewodniczącego Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Poznaniu. – Ten przygłup Lewandowski na szczęście przyjmuje [ich?] we wszystkie dni tygodnia na klatę, a w piątki nam zostawił – ocenia przewodniczącego jeden z sędziów.

Sędziowie odsłaniają również kulisy swojej współpracy z prokuraturą . – Idę [metalowy przedmiot rzucony na stół] zadzwonić do prokuratury oczywiście idę. [chwila ciszy] Przecież nie będziemy ten… trzeba na nich z ryjem żeby wiedzieli, że się… – mówi jeden z rozmówców.

–  Zrobisz to, co ci prezes kazał, bo tam nie wiem komuś kiedyś kazał, że ma zrobić żeby tam kogoś ukrócić, nie – dodaje inny sędzia.

– Piszemy. Po przerwie stawili się wszyscy jak przed przerwą [kaszel w tle, chwila ciszy] Stawił się też … nie wiem jak się ta baba nazywa … przyleciała tutaj przez okno na wielkim misiu…[śmiechy]. Leciała jak strzała [śmiech] – takimi słowami kończy przerwę jeden z sędziów.

Sędzia Mariusz Sygrela orzekał między innymi w głośnej sprawie Jakuba T. skazanego w Wielkiej Brytanii przez sąd w Exter za gwałt i ciężkie pobicie 48-letniej Brytyjki.

Redakcja Wprost.pl dysponuje całym stenogramem zarejestrowanej rozmowy.