To właśnie w tym kontekście powstał projekt Pro Lex Optima realizowany przez Wyższą Szkołę Kształcenia Zawodowego – inicjatywa, która łączy ekspercką debatę o prawie z nowoczesnym podejściem do edukacji.
Prawo w praktyce, nie w teorii
O prawie można mówić w sposób hermetyczny albo tak, by było zrozumiałe i użyteczne. Twórcy podcastu „Prawo, które warto usłyszeć” wybrali tę drugą drogę.
– W podcaście „Pro Lex Optima” wychodzimy poza ramy podręczników. To wiedza z pierwszej ręki od uznanych ekspertów, którzy na co dzień kształtują polski system prawny – mówi dr Kamil Stępniak, współprowadzący podcast. – Nasze rozmowy to nie tylko wykłady, ale analiza konkretnych przypadków (case studies), które pokazują, jak prawo działa w praktyce i jakie ma znaczenie dla życiowych decyzji – dodaje.
Formuła podcastu pozwala wyjść poza schemat akademickiego wykładu. Zamiast definicji – rozmowa. Zamiast teorii – kontekst i konsekwencje. To szczególnie ważne dziś, gdy prawo coraz częściej styka się z technologią, mediami i życiem społecznym.
Od stalkingu po sztuczną inteligencję
Zakres tematów poruszanych w podcaście pokazuje, jak szeroko prawo przenika codzienność. W odcinkach pojawiają się zarówno kwestie o wysokim znaczeniu społecznym, jak i zagadnienia bliskie codziennym doświadczeniom.
Eksperci rozmawiają m.in. o:
- ochronie ofiar stalkingu i skuteczności systemu prawnego,
- dobru dziecka w praktyce sądowej,
- prawach człowieka i ich realnym znaczeniu,
- komunikacji prawniczej i języku prawa,
- wpływie sztucznej inteligencji i nowych technologii na zawody prawnicze.
– Od trudnych spraw o „alimenty na zwierzęta”, po skomplikowane kwestie ochrony danych – pokazujemy prawo w jego ludzkim, praktycznym wymiarze – mówi współprowadzący podcast.
Eksperci, którzy współtworzą debatę o prawie
O sile projektu decydują nie tylko tematy, ale przede wszystkim ludzie. Do podcastu zapraszani są specjaliści, którzy od lat kształtują debatę publiczną i praktykę stosowania prawa w Polsce.
Wśród gości znaleźli się m.in.:
- sędzia w stanie spoczynku Anna Maria Wesołowska,
- prof. dr hab. Marlena Sakowska-Baryła,
- dr hab. Monika Płatek,
- adw. Sylwia Gregorczyk-Abram,
- adw. Patrycja Chabier,
- dr Piotr Dobrowolski,
- Grzegorz Filarowski,
- Maciej Makselon.
To połączenie różnych perspektyw – od praktyki sądowej, przez naukę, po doświadczenia związane z komunikacją i obecnością prawa w przestrzeni publicznej.
Rozmowy prowadzą eksperci związani z Wyższą Szkołą Kształcenia Zawodowego: dr Natalia Najgiebauer, dr Agnieszka Sobieska oraz dr Kamil Stępniak.
– Współczesny prawnik to nie tylko znawca kodeksów, ale i aktywny uczestnik debaty publicznej – zaznacza dr Stępniak.
Prawo jako kompetencja przyszłości
Zmienia się nie tylko prawo, ale i sposób jego wykorzystania. Wiedza prawna coraz częściej staje się kompetencją uniwersalną – przydatną nie tylko w zawodach prawniczych, ale także w biznesie, administracji czy edukacji.
– Edukacja prawna to fundament społeczeństwa obywatelskiego– podkreśla dr Kamil Stępniak.
Widać to również na rynku pracy, gdzie utrzymuje się zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru prawno-podatkowego, a jednocześnie rosną wymagania wobec osób potrafiących rozumieć i stosować przepisy w praktyce.
Od rozmowy do kompetencji
Projekt Pro Lex Optima nie kończy się na popularyzacji wiedzy. Jest także zaproszeniem do dalszego rozwoju. Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego oferuje studia z obszaru prawa – od jednolitych studiów magisterskich, przez studia podyplomowe, po studia MBA dla prawników. To propozycja dla osób, które chcą nie tylko lepiej rozumieć prawo, ale również wykorzystać tę wiedzę w swojej karierze.
Kształcenie odbywa się w formule dopasowanej do współczesnych realiów – z wykorzystaniem metod nauczania na odległość, które pozwalają łączyć naukę z pracą i innymi obowiązkami.
Prawo, które warto usłyszeć
Projekt pokazuje, że o prawie można mówić inaczej – bez upraszczania, ale też bez hermetycznego języka. W sposób, który tłumaczy, a nie komplikuje.
– To prawo, które warto usłyszeć – dostępne 24/7, przygotowane przez ludzi z pasją, dla których prawo to misja i droga do lepszej przyszłości – podsumowuje dr Kamil Stępniak.
Rekrutacja na studia z obszaru prawa jest otwarta. Trwa również promocja Ready for the future, w ramach której można uzyskać nawet 40% rabatu. Szczegóły kampanii Pro Lex Optima: www.studia-online.pl
