Tłumy pożegnały Irenę Szewińską. „Dla świata była wspaniałą lekkoatletką, dla rodziny najwspanialszą kobietą”

Tłumy pożegnały Irenę Szewińską. „Dla świata była wspaniałą lekkoatletką, dla rodziny najwspanialszą kobietą”

Pogrzeb Ireny Szewińskiej
Pogrzeb Ireny Szewińskiej Źródło: X-news
Pożegnaliśmy Irenę Szewińską. Najwybitniejsza polska lekkoatletka spoczęła w Alei Zasłużonych, na Cmentarzu Wojskowym, na warszawskich Powązkach. Szewińska zdobyła siedem medali olimpijskich – trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Była rekordzistką Polski, Europy i świata. Zmarła 29 czerwca w wieku 72 lat.

Multimedalistka

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek pierwsze międzynarodowe sukcesy osiągnęła w 1964 roku. Podczas rozgrywanych w Warszawie europejskich igrzysk juniorów zdobyła trzy złote medale wygrywając bieg na 200 metrów i skok w dal oraz wraz z koleżankami w biegu rozstawnym na 4 × 100 metrów. Miesiąc później na igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyła srebrne medale w skoku w dal i biegu na 200 metrów, a wraz z Teresą Ciepły, Haliną Górecką i Ewą Kłobukowską poprawiając rekord świata (czasem 43,69) zdobyła złoto w sztafecie sprinterskiej.

Podczas kolejnych igrzysk w Meksyku, zwyciężyła w biegu na 200 metrów oraz zdobyła brąz na dystansie 100 metrów. W Monachium wywalczyła brązowy medal w biegu na 200 metrów i dotarła do półfinałów rywalizacji na dystansie 100 metrów. Na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 roku zdobyła złoty medal, ustanawiając czasem 49,29 nowy rekord świata.

Po zakończeniu kariery sportowej zaangażowała się w pracę działaczki m.in. w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, w Polskim Komitecie Olimpijskim oraz Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

Ikona sportu

W czasie swojej kariery sportowej 10-krotnie poprawiała rekordy świata. Siedmiokrotnie zdobywała medale olimpijskie na czterech IO z rzędy. Wielokrotnie sięgała po krążki Mistrzostw Europy i Mistrzostw Polski w biegach i skoku w dal. Czterokrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie Przeglądu Sportowego i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na świecie. Odznaczona m.ni. Orderem Orła Białego i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 roku odebrała w Japonii Złote Promienie ze Wstęgą Orderu Wschodzącego Słońca, trzeci najważniejszy order w tym kraju.