„Bogu niech będą dzięki! Dzisiaj po 20.00 kolejny chłopiec został zostawiony w oknie życia. Jest zdrowy i pod dobrą opieką” – napisał w czwartek 28 listopada w mediach społecznościowych dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator.
Dziecko zgodnie z procedurami musiało zostać przekazane załodze pogotowia ratunkowego w celu sprawdzenia jego stanu zdrowia. O dalszym losie chłopca zadecyduje sąd. To kolejny noworodek znaleziony w tym miesiącu w częstochowskim oknie życia. Do podobnej sytuacji doszło na początku listopada. Wtedy chłopiec również był cały i zdrowy.
W częstochowskim oknie życia znaleziono już ósme dziecko
Wcześniej w częstochowskim oknie życia odnaleziono sześcioro dzieci. Pierwszy był chłopiec w 2010 r. Kolejnych trzech chłopców, którzy dopiero co przyszli na świat, znaleziono na przestrzeni kilku miesięcy w 2013 r. Z kolei 2021 r. znaleziono dwie dziewczynki.
Częstochowskie Okno Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego zostało otwarte w 2008 r., przy ul. św. Kazimierza 1. Opiekują się nim Siostry Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, które prowadzą tam Interwencyjny Ośrodek Proadopcyjny „Dom Życia”.
Okno Życia. Czym jest?
Okno Życia to miejsce, w którym kobiety, które nie mają możliwości zapewnienia swojemu nowonarodzonemu dziecku opieki, mogą anonimowo pozostawić niemowlę, ratując tym samym jego życie. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja.
Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to zakonnice. Potem niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne, to znaczy powiadomione zostają pogotowie ratunkowe i sąd rodzinny. W Polsce jest 61 Okien Życia. W Oknach Życia prowadzonych przez Caritas Polska znaleziono ponad 160 dzieci.
Czytaj też:
Ze szpitala zniknął tygodniowy noworodek. Służby dokonały makabrycznego odkryciaCzytaj też:
Mit hasła: „wyrośnie z tego”. Kiedy rodzice powinni się martwić?