Pion wojskowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie wszczął śledztwo dotyczące zakupów dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Zawiadomienie złożone przez KAS dotyczy możliwości popełnienia przestępstw z kodeksu karnego. Chodzi o wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym w sposób nieumyślny, ujawnienie informacji w związku z wykonywaną funkcją oraz ujawnienie informacji niejawnych, za co grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.
Kontrowersje wokół zakupów dla WOT. Prokuratura wszczęła śledztwo
Jak podaje TVN24, chodzi konkretnie o zakup siedziby WOT w Nowym Sączu. Sprawa sięga przełomu 2018 i 2019 roku. To właśnie wtedy ówcześni szef WOT gen. Wiesław Kukuła oraz wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz przyjechali do Małopolski. Podczas konferencji prasowej szumnie zapowiadali, że w mieście będzie stacjonować blisko 800 żołnierzy WOT. Jak wynika z audytu dokumentów, które udostępniła KAS, wojsko odrzuciło możliwość zakupu nieruchomości od samorządu – zainteresowało się za to terenem po upadłym PKS.
Ostatecznie armia kupiła nieruchomość od prywatnego przedsiębiorcy. Koszt transakcji to blisko 17 mln złotych. Kontrowersje wzbudził fakt, że wcześniej dokładnie ta sama nieruchomość została wystawiona przez syndyka za kwotę trzykrotnie niższą. Zgodę na zakup 15 listopada 2022 roku podpisał zastępca Mariusza Błaszczaka – Wojciech Skurkiewicz.
Armia kupiła siedzibę dla WOT za 17 mln zł. Do dziś nie powstała
Zdaniem audytorów z KAS, „zarówno w armii, jak i Ministerstwie Obrony Narodowej doszło do szeregu niestandardowych działań, które mają być związane z pominięciem długotrwałych, biurokratycznych procedur obowiązujących wojskowych logistyków”.
Co więcej, do dzisiaj w kupionym budynku nie powstała żadna siedziba WOT. Aktualnie batalion Wojsk Obrony Terytorialnej znajduje się w oddalonej o blisko 30 km Limanowej.
Sztab Generalny odpowiada na zarzuty
W odpowiedzi na zarzuty Sztab Generalny oświadczył, że Wiesław Kukuła, były dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, nie był stroną umowy ani organem uprawnionym do realizacji procesu nabycia nieruchomości. „Generał mógł jedynie wnioskować o wszczęcie procedury nabywania nieruchomości, które miałyby być użytkowane przez WOT” - czytamy.
twitterCzytaj też:
Cyberataki w Polsce. Gawkowski podał skalę. „Każdy kolejny to o jeden za dużo”Czytaj też:
Biejat o Funduszu Kościelnym. Stanowcza deklaracja. „Odłączyć tę kroplówkę”