Badanie objęło 2405 osób w średnim wieku około 50 lat. Wykorzystano analizy statystyczne w celu ustalenia powiązań między zwiększoną masą ciała a wiekiem, stanem cywilnym, zdrowiem psychicznym i innymi czynnikami.
Stan cywilny wpływa na otyłość. Eksperci ostrzegają
Analizy te pokazały, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają tendencję do przybierania na wadze po ślubie, przy czym małżeństwo zwiększa ryzyko nadwagi o 62 proc. u mężczyzn i 39 proc. u kobiet w porównaniu do singielek i singli.
Jednak żonaci mężczyźni byli również 3,2 razy bardziej narażeni na rozwój otyłości niż ich nieżonaci koledzy.
Kobiety tak nie tyją
W przeciwieństwie do mężczyzn u kobiet nie zaobserwowano istotnej korelacji między stanem cywilnym a ryzykiem nadwagi lub otyłości.
Naukowcy sugerują, że może to wynikać z różnic w podejściu do otyłości u mężczyzn i kobiet, co jest efektem presji społecznej. Postawa społeczeństwa wobec otyłych kobiet znacznie różni się od stosunku do otyłych mężczyzn. Kobiety są częściej stygmatyzowane.
„Zakładamy, że kobiety akceptują życie z nadwagą, ale nie potrafią zaakceptować życia z otyłością i są bardziej skłonne niż mężczyźni podejmować różne działania w celu utraty wagi” – przyznała dr Alicja Cicha-Mikołajczyk z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.
Wpływ wieku na ryzyko nadwagi i otyłości
Analiza danych wykazała, że każdego roku rośnie ryzyko rozwoju otyłości o 6 proc. u kobiet i o 4 proc. u mężczyzn. Procesy starzenia wiązały się również z 4-procentowym wzrostem ryzyka nadwagi u kobiet i 3-procentowym wzrostem tego ryzyka u mężczyzn.
Dodatkowe czynniki wpływające na masę ciała u kobiet
Naukowcy ustalili także, że niektóre czynniki bardziej wpływają na ryzyko rozwoju otyłości u kobiet. Depresja je podwaja, a niewystarczająca znajomość zagadnień zdrowotnych zwiększa je o 43 proc.
Dane pokazały również, że otyłość była bardziej powszechna u kobiet mieszkających w mniejszych społecznościach. Żaden z tych czynników nie zwiększał ryzyka wystąpienia otyłości czy nadwagi u mężczyzn.
Otyłość a choroby sercowo-naczyniowe
Wyniki badań podkreślają konieczność intensyfikacji działań promujących zdrowy styl życia i właściwe nawyki żywieniowe. Eksperci zwracają uwagę na potrzebę edukacji społeczeństwa w zakresie zdrowia oraz promocji zdrowych nawyków przez całe życie, co może przyczynić się do zmniejszenia rosnącego poziomu otyłości.
Narodowy Instytut Kardiologii wskazuje, że otyłość jest jednym z dziesięciu kluczowych obszarów związanych z ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które zostały zdefiniowane w koncepcji „10 dla Serca”, opracowanej przez ekspertów Instytutu pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Piotra Dobrowolskiego.
Są to zarówno mierniki parametrów zdrowotnych, jak i nawyki mające wpływ na nasze zdrowie. Czynnikami, które mierzymy, są: optymalne ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu, poziom glukozy, prawidłowa masa ciała.
„10 dla Serca” uzupełniają takie obszary jak: zdrowe odżywianie, niepalenie tytoniu, unikanie alkoholu, zdrowy sen, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz aktywność fizyczna.
Czytaj też:Pediatra: 5 produktów, których dzieci nie powinny spożywać
Czytaj też:
Chemiczne bomby w jedzeniu! Lekarz wskazuje 3 najgorsze substancje. Sprawdź, czy ich unikasz