Zieliński mistrzem świata

21-letni Adrian Zieliński (Tarpan Mrocza) zdobył w Antalyi złoty medal mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów w kategorii 85 kg. Drugie miejsce zajął Rosjanin Aleksiej Jufkin, a trzecie Białorusin Sierhiej Lahun.
Reprezentant Polski w dwuboju uzyskał 383 kg (173+210) i poprawił rekord kraju wynoszący 380 kg, który od 9 grudnia 1997 roku należał do Andrzeja Cofalika. Jufkin w dwuboju osiągnął 380 kg (172+208), a Lahun 377 kg (166+211). Na piątej pozycji uplasował się mistrz świata 2009 i olimpijski z Pekinu Chińczyk Youn Lu - 372 kg (170+202), który zaliczył tylko jedno podejście w podrzucie na 202 kg, a z dwóch następnych zrezygnował.

21-letni zawodnik klubu Tarpan Mrocza w ubiegłym roku zajął w mistrzostwach świata w Korei Południowej szóste miejsce wynikiem 372 kg w dwuboju. W Turcji poprawił się o 11 kg. Po rwaniu był drugi z rezultatem 173 kg. Prowadził Ormianin Ara Chaczatrian - 175 kg, trzeci był Jufkin - 172 kg. W pierwszym podejściu podrzutu do 201 kg kontuzji doznał i odpadł z rywalizacji Chaczatrian. Z walki zrezygnował także Lu, który nie był do zawodów dobrze przygotowany. Z trudem w pierwszej próbie zaliczył 202 kg, dwa kolejne podejścia sobie podarował i ostatecznie z wynikiem 372 kg uplasował się na piątej pozycji.

Walka o złoty medal toczyła się między Zielińskim a Jufkinem. Po zaliczeniu przez Polaka 210 kg, Rosjanin, aby go pokonać, musiał podejść do 212 kg. Próba nie była udana i mistrzem świata został Zieliński, który roku temu wywalczył tytuł mistrza świata i Europy juniorów. Sporą niespodzianką jest czwarte miejsce Yoelmisa Hernandeza, który triumfował w grupie B. Kubańczyk zaliczył wszystkie sześć podejść i w dwuboju miał 374 kg (164+210).

Zieliński trenuje podnoszenie ciężarów od siódmego roku życia. Jak zaznaczył, na początku była to tylko zabawa. Na pierwsze zajęcia poszedł z ciekawości i tak go wciągnęły, że sport stał się jego życiową pasją. Zielińskiemu już dawno składano propozycje zmiany barw klubowych, ale on wszystkie odrzucał. - Przyznam się, że jestem dumny z tego, że należę do klubu Tarpan Mrocza - podkreślił.