Srebro dla Justyny Kowalczyk

Srebro dla Justyny Kowalczyk

Justyna Kowalczyk zdobyła srebrny medal narciarskich mistrzostwach świata w Oslo w biegu łączonym na 15 km. To jej pierwszy medal w tegorocznych zawodach, a czwarty w karierze. Poprzednie trzy wywalczyła przed dwoma laty w Libercu.

W Oslo w biegu łączonym na 15 km triumfowała, podobnie jak w  czwartek w sprincie, Norweżka Marit Bjoergen, a trzecia była jej rodaczka Therese Johaug. Narciarki miały do pokonania dystans 7,5 km techniką klasyczną i  7,5 km techniką dowolną. Na mecie Kowalczyk straciła do Bjoergen 7,5 s, a  wyprzedziła Johaug o 1,3.

Czteroosobowa czołówka utworzyła się już na pierwszych kilometrach, a  w połowie rywalizacji "klasykiem" odpadła z niej Szwedka Charlotte Kalla. Dwie Norweżki i Polka systematycznie powiększały przewagę nad rywalkami. Na półmetku prowadziła Bjoergen, która o 3,4 s wyprzedzała Kowalczyk. Niemal równo z nią narty zmieniła Johaug.

Na jednym z ostatnich podbiegów zaatakowała faworytka gospodarzy, która szybko zyskała kilkunastometrową przewagę nad towarzyszkami ucieczki. Polka ruszyła w pogoń, szybko odrywając się od drugiej z  Norweżek. Bjoergen jednak po raz drugi w Oslo była nie do pokonania -  kilka metrów przed metą mogła sobie nawet pozwolić na uniesienie w górę rąk w geście triumfu i obejrzenie się za siebie.

Kowalczyk, która była najlepsza w tej konkurencji na poprzednich MŚ w  Libercu dwa lata temu, pewnie przekroczyła metę jako druga, odpierając atak Johaug na finiszu. W sobotę Polka zdobyła pierwszy medal MŚ w Oslo, a czwarty w karierze.

Paulina Maciuszek w stawce 55 narciarek zajęła 32. miejsce, a Agnieszka Szymańczak zrezygnowała ze startu.