Półmaraton warszawski zakończony: wygrał Kenijczyk i Polka

Półmaraton warszawski zakończony: wygrał Kenijczyk i Polka

Kenijczyk Sammy Kigen Korir i Katarzyna Kowalska wygrali 6. Półmaraton Warszawski. Biegacz z Afryki uzyskał czas 1:01.18, najlepszy w historii imprezy. Wynik Polki 1:11.27 jest tylko o trzy sekundy gorszy od rekordowego rezultatu wśród kobiet.

Za Korirem finiszował jego rodak Peter Kariuki Wanjiru (1:02.17), a  trzecie miejsce zajął Marcin Chabowski (WKS Flota Gdynia, 1:02.27).

Kowalska (LKS Vectra-DGS Włocławek), specjalizująca się w biegu na  3000 m z przeszkodami, pokonała dwie Kenijki - Rebaby Cherono Koech (1:11.53) i Beatrice Jepkorir Rutto (1:12:32). Polka debiutowała  na tym dystansie.

Na trasę poprowadzoną stołecznymi ulicami, ze startem i metą na placu Zamkowym, wyruszyło około pięciu tysięcy osób. Wśród nich był m.in. czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski, który cały dystans przemaszerował.

- Chodzenie uszlachetnia, dlatego dzisiaj w ten sposób postanowiłem pokonać półmaraton. Przez ostatnie dwa lata "nauczyłem" się biegać i  bardzo mi się to podoba, ale dzisiaj chciałem sobie pogadać z innymi uczestnikami i dlatego zdecydowałem się na chód - powiedział Korzeniowski.

Złoty medalista olimpijski pokonał dystans 21 km 97 m w czasie 1.54,40, co pozwoliło mu zająć 2226. miejsce. Wśród zgłoszonych do półmaratony,  znaleźli się  sportowcy, aktorzy i politycy, m.in.znany  z serialu "Złotopolscy" Bartłomiej Topa.

Uczestnicy przebiegli ulicami stolicy dystans 21 km 97 m. Biegli ulicami: Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską, Marszałkowską, Senatorską, Miodową, Słomińskiego przez most Gdański na  Wybrzeże Helskie i Szczecińskie, dalej przez most Świętokrzyski do ulicy Dobrej, Rozbrat, Łazienkowską do Czerniakowskiej, Wybrzeżem Gdyńskim do  Konwiktorskiej i Miodową wrócili na plac Zamkowy.