Liga Światowa: Polska pokonuje Bułgarię

Polscy siatkarze pokonali Bułgarów 3:2 (25:20, 23:25, 14:25, 25:22, 15:13) w swoim pierwszym meczu w turnieju finałowym Ligi Światowej w Gdańsku. W innym spotkaniu grupy F Argentyńczycy wygrali z Włochami 3:1.

Trener Andrea Anastasi postanowił zaufać na początek finałowego turnieju szóstce, która rozpoczynała rywalizację w pierwszych meczach fazy interkontynentalnej Ligi Światowej.

To był ruch skuteczny tylko w pierwszym secie, w którym Polakom wychodziło wszystko. Świetnie w obronie spisywał się Krzysztof Ignaczak, blok działał niemal bezbłędnie, znakomicie zaprezentował się w  przyjęciu Michał Ruciak, a nie do zatrzymania w ataku był Bartosz Kurek. Biało-czerwoni prowadzili od początku do końca - 8:5, 16:8 i w końcu wygrali 25:20.

Druga partia była już całkowicie inna. Bułgarzy szybko odskoczyli na  kilka punktów, a gospodarze musieli "gonić" wynik. W końcówce, przy remisie 23:23, błędy popełnił w ataku Zbigniew Bartman, a lider Bułgarów, przed którym ostrzegał kapitan polskiej ekipy Piotr Gruszka, Matej Kazijski mylił się rzadko. To głównie dzięki jego postawie rywale zwyciężyli 25:23.

O czwartym secie polscy zawodnicy i kibice chcieliby szybko zapomnieć. Mistrzowie Europy wyraźnie się zablokowali, a Anastasi szybko zareagował na trzypunktowe prowadzenie przeciwników 3:6. Przerwa nie  poskutkowała, za to zagrywka Cwetana Sokołowa sprawiała coraz więcej kłopotów, a seriami punkty zdobywał Kazijski. Polakom wyraźnie gra nie  układała się (4:9), ale włoski szkoleniowiec nie zdecydował się na  zmiany. Dopiero przy stanie 6:13 Bartmana zastąpił Jakub Jarosz. Na  niewiele się to zdało. Biało-czerwoni nadal się mylili, nie potrafili znaleźć recepty na coraz lepiej grających rywali i przegrali 14:25.

W czwartym secie Polacy wrócili do poziomu gry z pierwszego. Gdy sytuacja zaczęła się wymykać Bułgarom spod kontroli (9:16), na boisku pojawił się nawet najbardziej doświadczony w ekipie Władimir Nikołow. Zdobył wprawdzie dwa punkty z rzędu, ale niewiele to pomogło. Podopieczni Anastasiego kontynuowali dobrą passę i zwyciężyli 25:22.

Na początku tie-breaka pierwsze skrzypce grał Bartman. Gdy atakujący Jastrzębskiego Węgla serwował, Polacy wyszli na prowadzenie 8:3. Chwilę później nabawił się jednak kontuzji (prawdopodobnie naderwany mięsień łydki), a Bułgarzy wykorzystali dekoncentrację biało-czerwonych i był remis po 12. Anastasi nie czekał i na parkiet wpuścił Michała Kubiaka oraz Grzegorza Kosoka. I to właśnie ten ostatni zakończył mecz atakiem ze środka. 15:13.

W czwartek o godz. 20.00 rywalami Polaków będą Włosi, którzy w  pierwszym meczy ulegli niespodziewanie Argentyńczykom 1:3. Szanse na  występ Bartmana są znikome.