Żegnaj, Monika (aktl.)

Podczas rozgrywanych w Monachium ME w lekkoatletyce brązowa medalistka MŚ 2001 Monika Pyrek nie zakwalifikowała się do finału skoku o tyczce.
Pyrek skoczyła 4,30 m dopiero w trzeciej próbie, a to było za mało na awans. Wynik ten dał rekordzistce Polski (4,61) dopiero 13. miejsce, pierwsze nie premiowane awansem.
Natomiast awansowała Anna Rogowska, która wysokością 4,40 m o 8 cm poprawiła rekord życiowy. W eliminacjach Rogowska uplasowała się na 6. pozycji, uzyskując taki sam wynik jak m.in. rekordzistka Europy (4,78) Rosjanka Swietałana Fieofanowa.
Broniący tytułu Paweł Januszewski (Skra Warszawa) awansował z pierwszym czasem (49,17 s) do półfinałów biegu na 400 m ppł. lekkoatletycznych ME w Monachium. Januszewski wygrał pierwszy bieg eliminacyjny, w którym minimalnie wyprzedził Włocha Fabrizio Moriego (49,20) i Greka Periklisa Iakovakisa (49,24).
Wynik uzyskany przez Polaka (49,17) jest gorszy równo o jedną sekundę od czasu, jaki osiągnął (48,17) w finale poprzednich ME, które w 1998 roku odbyły się w Budapeszcie.
Aktualna mistrzyni świata Rosjanka Olimpiada Iwanowa zdobyła złoty medal w chodzie na 20 km. Iwanowa uzyskała czas 1:26.42 i wyprzedziła rodaczkę Jelenę Nikołajewą (1:28.20). Trzecia była Włoszka Erica Alfridi (1:28.33).
Dariusz Trafas (Praszka Namysłów) wynikiem 80,28 m zajął 9. miejsce w eliminacjach i awansował do finału rzutu oszczepem. Nie powiodło się drugiemu reprezentantowi Polski - Rajmundowi Kółce (Skra Warszawie), który nie zdołał awansować do finału. W najlepszej próbie Kółko uzyskał 78,05, co dało mu 17. lokatę w eliminacjach (do finału awansowało 12 najlepszych).
Eliminacje wygrał broniący tytułu wywalczonego 4 lata temu w Budapeszcie Brytyjczyk Steve Backley (85,76).
Mistrzyni olimpijska z Sydney 2000 Kamila Skolimowska (Warszawianka/Grupa Elite Cafe) wynikiem 66,11 m zajęła 5. miejsce i awansowała do finału rzutu młotem. Nie powiodło się drugiej reprezentantce Polski - Agnieszce Pogroszewskiej (Jantar Ustka), która uzyskała 24. wynik eliminacji - 60,87 i nie zdołała awansować.
Najlepszy wynik w eliminacjach (68,45) uzyskała ubiegłoroczna srebrna medalistka mistrzostw świata, Rosjanka Olga Kuzienkowa.
Węgier Adrian Annus wygrał konkurs rzutu młotem. Uzyskał 81,17 m i wyprzedził Ukraińca Władysława Piskunowa - 80,39 oraz Greka Alexandrosa Papadimitriou - 80,21. Jak wiadomo, wczoraj mistrz olimpijski i świata Szymon Ziółkowski nie zdołał zakwalifikować się do finału.
Anna Olichwierczuk (Skra Warszawa) i Małgorzata Pskit (Warszawianka) awansowały do finału biegu płotkarskiego na 400 m. Olichwierczuk wygrała swoją serię z trzecim rezultatem 55,93 s. Pskit w swojej serii była druga - 56,31. Najlepszy wynik uzyskała Rumunka Ionela Tirlea 55,57.
Grażyna Prokopek (Skra Warszawa) awansowała z piątym wynikiem - 52,01 s do finału biegu na 400 m. Najlepszy rezultat półfinałów uzyskała Rosjanka Olesia Żykina - 50,47.
Rafał Wójcik (Sporting Międzyzdroje) zajął 6. miejsce w biegu półfinałowym i awansował z czasem 8.32,47 do finału biegu na 3 km z przeszkodami. Drugi reprezentant Polski - Jakub Czaja (SKLA Sopot) był 9. w innym biegu półfinałowym i nie zakwalifikował się do finału. Czaja uzyskał czas 8.42,25. Najlepszy rezultat w półfinałach osiągnął Hiszpan Antonio Jimenez - 8.27,61.
Marek Plawgo (Warszawianka) zajął trzecie miejsce w biegu półfinałowym i awansował do czwartkowego finału biegu na 400 m. Polak uzyskał czas 45,83 s, co było trzecim wynikiem półfinałów. Najlepszy rezultat - 45,35 - osiągnął Brytyjczyk Daniel Caines.
Do finału nie zdołał awansować Piotr Rysiukiewicz (Śląsk Wrocław), który z czasem 46,15 zajął miejsce w biegu półfinałowym piąte miejsce.
Biegu półfinałowego nie ukończył Francuz Marc Raquil, który miał najlepszy czas eliminacji.
Brytyjczyk Dwain Chambers zdobył tytuł mistrza Europy w biegu na 100 m. W finale uzyskał bardzo dobry wynik 9,96 s. Drugie miejsce zajął reprezentant Portugalii Francis Obikwelu - 10,06, a trzecie Brytyjczyk Darren Campbell - 10,15.
Rosjanka Tatiana Kotowa wygrała z wynikiem 6,85 m konkurs skoku w dal. Kotowa wyprzedziła Brytyjkę Jade Johnson i Węgierkę Tunde Vaszi, które w najlepszych próbach uzyskały identyczny rezultat 6,73. 9. miejsce zajęła Liliana Zagacka - 6,24 m.
37-letnia dwukrotna mistrzyni olimpijska i 4-krotna Europy Niemka Heike Drechsler, która występem w Monachium zakończyła karierę, zajęła 5. miejsce skacząc 6,64 m. 10 lat temu Drechsler ustanowiła rekord Stadionu Olimpijskiego w stolicy Bawarii rezultatem 7,21 m.
Greczynka Ekatarini Vogoli zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Vogoli uzyskała wynik 64,31 m i wyprzedziła Rosjankę Natalię Sadową (64,12) oraz rodaczkę Anastasię Kelesidou (63,92). 5. miejsce z wynikiem 62,20 zajęła Marzena Wysocka (AZS AWF Biała Podlaska), a 9. była Joanna Wiśniewska (Warszawianka) - 58,92.
Hiszpan Jose Manuel Martinez został złotym medalistą biegu na 10 000 m. Martinez uzyskał czas 27.47.65 i wyprzedził Niemca Dietera Baumanna - 27.47,87 i rodaka Jose Riosa - 27.48,29.

Protest Greków, złożony po półfinałowym biegu na 100 m kobiet, został przez jury d'appel oddalony. Finał, który zaplanowano na godzinę 19.40 został przesunięty o godzinę.
Grecy złożyli protest po półfinałowej serii, w której ich reprezentantka Georgia Kokloni uplasowała się na piątej pozycji, twierdząc, że Brytyjka Abiodun Oyepitan popełniła falstart.
Po godzinie 20 jury, w składzie którego była m.in. Irena Szewińska, podjęło decyzję o utrzymaniu wyników z półfinałowej serii.
Krótko po zakończeniu obrad gremium odwoławczego Szewińska powiedziała: "Przesłuchaliśmy sędziego, który był starterem. Przeanalizowaliśmy również zapis wideo. Nie było powodów, aby stwierdzić, że nastąpił falstart".
Sytuacja jest o tyle dziwna, że na wydruku czasu reakcji zawodniczek po wystrzale startera nie tylko Brytyjka, ale również i Słowenka Alenka Bikar mają niezgodne z regulaminem wyniki. Przepisy stanowią, że czas reakcji poniżej 0,1 s uważa się falstart. Tymczasem przy nazwiskach Brytyjki czas ten wynosi minus 0,017, a przy Słowence minus 0,062. Z tego komputerowego zapisu wynika, że obie sprinterki popełniły falstart [zresztą na ekranie telewizyjnym też było to wyraźnie widać - przyp. IrP]. Jednak komisja odwoławcza była innego zdania i zatwierdziła rezultaty półfinałowej serii, w której startowała Greczynka Georgia Kokloni.
W finale zwyciężyła Greczynka Ekaterini Thanou. Uzyskała czas 11,10 i wyprzedziła Belgijkę Kim Gevaert - 11,22 oraz Włoszkę Manuelę Levorato - 11,23.