Jak poinformowała minister ds. europejskich Danuta Huebner, w skład Komitetu wejdą wiceministrowie poszczególnych resortów. Decyzja o jego powołaniu jest - jak dodała minister - podniesieniem rangi zespołu przygotowawczego Komitetu Integracji Europejskiej, który do tej pory zajmował się koordynacją spraw europejskich.
Komitet zostanie powołany w najbliższych dniach. To, kiedy powstanie Sekretariat Europejski, zależy od wicepremiera Oleksego. Według Huebner, będzie to prawdopodobnie za kilka miesięcy. Utworzenie tego urzędu wymaga zmiany w ustawie o Komitecie Integracji Europejskiej.
Sekretariat ma spełniać 12 zadań. Należy do nich zapewnianie spójności między polityką rządu a zobowiązaniami wynikającymi z członkostwa Polski w UE, wypracowywanie polskich stanowisk prezentowanych w instytucjach wspólnotowych, udział w tworzeniu i wdrażaniu prawa wspólnotowego, przygotowywanie udziału przedstawicieli rządu w postępowaniach przeciwko Polsce przed sądami wspólnotowymi, współpraca z parlamentem w zakresie tworzenia i wdrażania prawa wspólnotowego oraz udziału Polski w pracach instytucji UE.
Kolejne zadania Sekretariatu to: informowanie Unii o stanie wdrażania unijnego prawa w Polsce, kontrolowanie dostosowań do członkostwa w UE, przeprowadzanie analiz, monitorowanie udziału Polski w funduszach i programach unijnych, informowanie społeczeństwa o konsekwencjach przystąpienia do UE oraz monitorowanie przygotowania kadrowego ministerstw i urzędów centralnych oraz reprezentacji obywateli polskich w instytucjach UE.
Sekretariat będzie się też zajmować tłumaczeniem prawa wspólnotowego, lecz zadanie to - jak poinformowała Huebner - będzie "wygasać" z czasem.
Minister poinformowała, że w systemie koordynacji polskiej polityki europejskiej rolę ostatecznego "arbitra" w sprawach związanych z członkostwem w UE będą odgrywać premier i Rada Ministrów.
em, pap