W środę po południu w niższej izbie rosyjskiego parlamentu odezwy do krajów NATO, w której zawarto apel o zintensyfikowanie bezpośredniego dialogu w związku z rozmieszczeniem amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie Wschodniej. W tekście odezwy deputowani podkreślają, że uruchamianie systemów przeciwrakietowych oraz rozszerzanie NATO to niebezpieczna polityka, która w rzeczywistości nie jest nastawiona na obronę, ale na wywołanie nowej zimnej wojny.
"Tam będzie strefa uderzenia"
Parlamentarzyści wyrażają "głębokie zaniepokojenie rozmieszczeniem w Europie, a w szczególności w Rumunii i Polsce, systemów obrony przeciwrakietowej, który ze względu na podwójne zastosowanie, może być także stosowany w celach ofensywnych przeciwko Federacji Rosyjskiej do przeprowadzenia natychmiastowego globalnego uderzenia".
Według rosyjskiego parlamentu, działania NATO "zmieniają cały region wschodniej i południowo-wschodniej Europy w zakładników takiej polityki, i automatycznie czynią go strefą uderzenia odwetowego w razie zaistnienia konfliktu zbrojnego".
Sprzeczne z aktem?
W wydanym w środę dekrecie rosyjscy parlamentarzyści informują także, że rozmieszczenie batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich jest sprzeczne z postanowieniami podpisanego dnia 27 maja 1997 roku „Aktu Założycielskiego o Wzajemnych Stosunkach, Współpracy i Bezpieczeństwie między NATO a Federacją Rosyjską”.
Oprócz parlamentów państw NATO adresatami odezwy są również: Zgromadzenie Parlamentarne OBWE oraz parlamenty Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry i Macedonii.
Putin grozi odpowiedzią
Wcześniej tego dnia na forum Dumy występował z przemówieniem Władimir Putin. – Moskwa będzie zmuszona odpowiedzieć na agresywne działania Sojuszu Północnoatlantyckiego przy granicach Federacji Rosyjskiej – stwierdził prezydent.
– Mimo że znowu jesteśmy w sytuacji jak przed rozpoczęciem II wojny światowej, nie widzimy żadnej pozytywnej reakcji – mówił w wystąpieniu na forum Dumy prezydent Rosji. – Jest wręcz przeciwnie. NATO intensyfikuje swoją agresywną retorykę i agresywne działania blisko naszych granic – relacjonował Putin. – W tych warunkach musimy skupić szczególną uwagę na rozwiązywaniu zadań związanych ze zwiększeniem zdolności obronnych naszego kraju – przekonywał deputowanych.
Pozablokowy system bezpieczeństwa
Putin ponownie podkreślił, że Rosja gotowa jest do dyskusji na temat nowego pozablokowego systemu bezpieczeństwa, jednak zauważył, że ta inicjatywa nie spotyka się z pozytywnym odzewem Zachodu. – Konieczne jest stworzenie nowoczesnego, równego dla wszystkich państw systemu powszechnego bezpieczeństwa. Rosja jest gotowa do zaangażowania się w tę kwestię i otwarcie poinformowała o swojej gotowości do dialogu – wskazał Putin.
Prezydent Rosji jako największe zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa wymienił terroryzm. Jego zdaniem, wspólnota międzynarodowa powinna skonsolidować swoje wysiłki, by uniknąć błędów z przeszłości.