Ponad dziewięć zer na koncie, czyli najbogatsi światowi przywódcy

Ponad dziewięć zer na koncie, czyli najbogatsi światowi przywódcy

Dodano:   /  Zmieniono: 
Prawdopodobnie najskromniejszy prezydent na świecie - przywódca Urugwaju - Jose Mulica wczoraj przeszedł na emeryturę. Przygotowaliśmy zestawienie najbogatszych głów państw. Majątki przywódców zestawionych w rankingu zaczynają się od miliarda dolarów.
KC, thebureauinvestigates.com, therichest.com, forbes.com, answersafrica.com

1. Prezydent Rosji Władimir Putin, majątek: 70 miliardów dolarów
Putin rządzi Rosją od czternastu lat. Przez ten czas zdołał zgromadzić majątek sięgający ponad 70 miliardów dolarów. Z oficjalnego oświadczenia majątkowego prezydenta wynika, że posiada on działkę budowlaną, apartament w Moskwie i Petersburgu oraz udziały w jednym z publicznych garaży. Putin nie zadeklarował, że jest właścicielem dóbr luksusowych - jachtów, aut i helikopterów. Prezydent Rosji ma słabość do zegarków ekskluzywnych marek jak Patek Philippe (koszt zegarka to ponad 300 tys. złotych), czy Breguet Marine. Na nieoficjalny majątek prezydenta składają się przede wszystkim udziały w spółkach Gazprom, czy Surgutneftegas.

2. Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej, majątek: 30 miliardów dolarów
W 2011 dwutygodnik Forbes uznał Bhumibola Adulyadeja za najbogatszego i najdłużej rządzącego monarchę na świecie (sześćdziesiąt osiem lat na tronie Tajlandii), z majątkiem przekraczającym 30 miliardów dolarów. Na majątek króla składają się również posiadłości należące do Korony - ponad 3 tys. akrów ziemi w Bangkoku oraz poza stolicą.

3. Prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan, majątek: 23 mililiardy dolarów
Król Zjednoczonych Emiratów Arabskich dorobił się pokaźnego majątku na eksporcie ropy naftowej oraz handlu nieruchomościami.

4. Prezydent Angoli José Eduardo dos Santos, majątek: 20 miliardów dolarów
José Eduardo dos Santos sprawuje urząd prezydenta Angoli od 1979 roku., w kraju w którym 70 proc. społeczeństwa żyje za mniej niż dwa dolary dziennie. Eduardo dos Santos zgromadził majątek o łącznej wartości około 20 miliardów dolarów, co klasyfikuje go na pierwszym miejscu rankingu najbogatszych prezydentów w Afryce stworzonego przez portal answersafrica.com

5. Sułtan Brunei Hassanal Bolkiah, majątek: 20 miliardów dolarów
Sułtan pełni obowiązki premiera, ministra obrony narodowej oraz ministra finansów. Jak podaje portal therichest.com, Hassanal Bolkiah prawdopodobnie posiada w swojej kolekcji ponad siedem tysięcy samochodów w tym ponad sześćset rolls-royce'ów, czterysta pięćdziesiąt Ferrari oraz ponad sto trzydzieści aut firmy Koenigseggs.

6. Premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Muhammad ibn Raszid Al Maktum, majątek: 18 miliardów dolaró
Muhammad ibn Raszid Al Maktum oprócz funkcji premiera, jest również emirem Dubaju i wiceprezydentem ZEA. Ojciec sukcesu gospodarczego Dubaju oprócz udziałów w takich firmach jak Dubai Holding, HSBC Holdings, czy Sony, jest miłośnikiem koni. Posiada gospodarstwo liczące ponad 3 tys. hektarów w Kentucky oraz stadninę koni w Australii.

7. Książę Liechtensteinu Jan Adam II, majątek: 3,5 miliarda dolarów
Książę jest właścicielem grupy bankowej LGT, fundacji, licznych muzeów oraz posiada ponad sto czterdzieści dzieł sztuki - w tym obrazy Rubensa i Rembrandta.

8. Król Maroka Mohammed VI, majątek: 2,5 miliarda dolarów
Jak wyliczył dwutygodnik Forbes król wydaje dziennie ponad dziewięćset tysięcy dolarów - przede wszystkim na ubrania, służbę, czy naprawy samochodów. W 2009 roku majątek króla był szacowany na ponad 2,5 miliarda dolarów.

9. Prezydent Chile Sebastian Pinera , majątek: 2,4 miliardy dolarów
Prezydent Chile posiada tytuł doktora nauk ekonomicznych, który obronił na Uniwersytecie Harvarda. Pinera jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych chilijskich biznesmenów. Posiada udziały w liniach lotniczych Lan Airlines, jest właścicielem stacji telewizyjnej Chilevisión oraz dyrektorem kilku chilijskich spółek.

10. Książę Monako Albert II , majątek: 1 miliard dolarów
Majątek księcia opiewa na ponad miliard dolarów. Do tego dochodzą liczne posiadłości i ziemie w Monako oraz Francji, co klasyfikuje Alberta II na liście najbogatszych monarchów na świecie.