Nowe oblicze rządu - Szczurek, Biernat, wicepremier Bieńkowska...

Nowe oblicze rządu - Szczurek, Biernat, wicepremier Bieńkowska...

Dodano:   /  Zmieniono: 
Premier Donald Tusk ogłosił dzisiaj nazwiska nowych ministrów, a także awans Elżbiety Bieńkowskiej na stanowisko wicepremiera. Formalne zaprzysiężenie odbędzie się 27 listopada oraz 3 grudnia przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Do tego czasu dowiedz się więcej o nowych członkach gabinetu Donalda Tuska.
Andrzej Biernat
Nominowany przez premiera na stanowisko ministra sportu.

Polski polityk, poseł na Sejm V, VI, i VII kadencji, minister sportu i turystyki. Ukończył studia na Wydziale Pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie z tytułem zawodowym magistra pedagogiki. Następnie odbył podyplomowe studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i uzyskał dyplom w zakresie organizacji i zarządzania sportem.

W latach 1988-1996 pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej w Konstantynowie Łódzkim.

Karierę polityczną rozpoczął w 1997 roku, kiedy wstąpił do Ruchu Odbudowy Polski. Partię opuścił w 1999 roku. W 2005 roku z listy Platformy Obywatelskiej uzyskał mandat posła na Sejm V kadencji. Biernat uzyskał mandat także na dwie kolejne kadencje.

Maciej Grabowski
Nominowany przez premiera na stanowisko ministra środowiska.

Absolwent Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. W 1997 uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych. W latach 1994–2000 był wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego.

W 2008 roku został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów.
20 listopada 2013 premier Donald Tusk zapowiedział, Grabowski zostanie powołany na stanowisko ministra środowiska.

Joanna Kluzik - Rostkowska
Nominowana przez premiera na stanowisko ministra edukacji narodowej

Ukończyła studia dziennikarskie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze jako studentka była działaczką opozycyjną, m.in. w zdelegalizowanym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W latach 80. współpracowała z podziemnym "Tygodnikiem Mazowsze" oraz innymi czasopismami drugiego obiegu.

Po przełomie w 1989 roku pracowała między innymi w "Tygodniku Solidarność", "Expressie Wieczornym" (była zastępcą kierownika działu krajowego i reportażu oraz kierowała działem reportażu) i tygodniku "Wprost" (w dziale krajowym). Od 2000 roku kierowała działem gospodarczym tygodnika "Nowe Państwo". W latach 2001-2004 była pierwszym zastępcą redaktor naczelnej tygodnika "Przyjaciółka".

W 2004 r. rozpoczęła pracę w warszawskim Ratuszu na stanowisku głównego specjalisty w biurze prasowym. W lutym 2005 roku została pełnomocnikiem prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego ds. kobiet i rodziny. Kandydowała z listy PiS do Sejmu we wrześniowych wyborach parlamentarnych, jednak bez powodzenia.

W listopadzie 2005 roku została wiceministrem ds. rodziny w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, przejmując m.in. część kompetencji pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Jej kandydaturze sprzeciwiał się LPR oraz środowiska związane z Radiem Maryja. Protestowały one przeciwko deklaracji Kluzik-Rostkowskiej, że popiera metodę zapłodnienia pozaustrojowego - in vitro.

Kluzik-Rostkowska krytykowała propozycje zmian w ustawie o oświacie autorstwa Romana Giertycha, mających na celu "zakaz propagandy homoseksualnej". W odpowiedzi Roman Giertych zażądał jej odwołania.
W marcu 2007 roku przedstawiła program polityki rodzinnej rządu na lata 2007-2014, zawierający m.in. rozwiązania, które mają ułatwić kobietom łączenie roli zawodowej z rodzinną. Program przewiduje m.in. stopniowe wydłużenie urlopów macierzyńskich o 8 tygodni i uzależnienie wysokości kwoty wolnej w PIT od liczby osób w rodzinie.

13 lipca 2007 roku po konflikcie z minister pracy Anną Kalatą przeszła na stanowisko wiceministra w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. 13 sierpnia 2007 roku została nową minister pracy. Zastąpiła na tym stanowisku swoją byłą szefową Annę Kalatę z Samoobrony.

Stanowisko straciła 5 listopada 2007 roku po dymisji rządu Jarosława Kaczyńskiego. Była to konsekwencja przegranych przez PiS październikowych wyborów parlamentarnych.

W wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskała mandat poselski w okręgu łódzkim. 26 kwietnia 2010 została szefową sztabu wyborczego kandydata na prezydenta Jarosława Kaczyńskiego. 5 listopada razem z Elżbietą Jakubiak została wykluczona z partii. 16 listopada założyła razem z kilkoma politykami PiS stowarzyszenie Polska jest Najważniejsza. 23 listopada założono klub parlamentarny o tej samej nazwie.

Wycofała się z PJN 13 czerwca 2011 roku i przeszła do Platformy Obywatelskiej, w której uzyskała mandat na Sejm VII kadencji.

Lena Kolarska-Bobińska
Nominowana przez premiera na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Polska socjolog, profesor, polityk Platformy Obywatelskiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Ukończyła studia na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 roku zdobyła tytuł profesora nauk humanistycznych. Przez wiele lat pracowała w Polskiej Akademii Nauk. Kształciła się także w Stanach Zjednoczonych w Stanford University oraz Business School of Carnegie-Mellon University.

Jest autorką ponad 200 prac naukowych. Odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i "Idre National du Mérite” - odznaczeniem przyznawanym przez prezydenta Francji.

W 2009 roku uzyskała mandat europosła do Parlamentu Europejskiego VII kadencji i została członkiem Platformy Obywatelskiej. 3 grudnia Kolarska-Bobińska zostanie nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Prywatnie zona dziennikarza Krzysztofa Bobińskiego. Ma dwoje dzieci.

Rafał Trzaskowski
Nominowany przez premiera na stanowisko ministra administracji i cyfryzacji.

Absolwent Kolegium Europejskiego w Natolinie, a także Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Politolog, specjalista w zakresie spraw europejskich, poseł do Parlamentu Europejskiego.

W 2004 uzyskał stopień naukowy doktora nauk o polityce na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Polski

W Parlamencie Europejskim zajmował się sprawami instytucjonalnymi, agendą cyfrową, ochroną danych i chmurą obliczeniową.

W latach 2004–2009 był doradcą delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. W 2009 z listy tego ugrupowania w okręgu warszawskim uzyskał mandat eurodeputowanego.

3 grudnia zostanie powołany na ministra administracji i cyfryzacji

Żonaty, ma dwoje dzieci.

Mateusz Szczurek
Nominowany przez premiera na ministra finansów, były ekonomista ING Banku

Studia ukończył w 1998 roku. Jest doktorem ekonometrii International Center for Money and Banking Studies w Genewie i Londynie. W latach 1994-97 uzyskał tytuł Bachelor of Arts Uniwersytetu Warszawskiego i Columbia University in the City of New York, School of International and Public Affairs.

W 1997 r. zdobył tytuł Master of Arts z ekonomii międzynarodowej University of Sussex. Od 2011r. był głównym ekonomistą ING Group na Europę Środkową i Wschodnią.

Wykładowca ekonomii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie,, Business School i University of Sussex i Goethe.

W latach 2003-05 był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich. Członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Elżbieta Bieńkowska
Absolwentka orientalistyki na Wydziale Filologicznym UJ. Nominowana na stanowisko wicepremiera oraz ministra transportu, gospodarki morskiej, budownictwa i rozwoju regionalnego.

Polska urzędniczka samorządowa i polityk. Przez ostatnie 6 lat zajmowała się gospodarowaniem środków unijnych.

Jest wieloletnim praktykiem zarządzania i wdrażania programów operacyjnych współfinansowanych z funduszy pomocowych i strukturalnych. W wyborach parlamentarnych w 2011 została wybrana do Senatu jako bezpartyjna kandydatka z ramienia Platformy Obywatelskiej. W drugim rządzie Donalda Tuska zachowała stanowisko ministra rozwoju regionalnego.

20 listopada 2013 premier Donald Tusk zapowiedział, zapowiedział, że 27 listopada Bieńkowska zostanie powołana na stanowiska wicepremiera, ministra infrastruktury i rozwoju

Jest zamężna, ma troje dzieci.