Pogonowski, Bączek, Małecki i Kowalski. Kim są nowi szefowie służb?

Pogonowski, Bączek, Małecki i Kowalski. Kim są nowi szefowie służb?

Dodano:   /  Zmieniono: 37
Prof. Piotr Pogonowski (fot. Adam Chełstowski/Forum)
Płk Andrzej Kowalski, szef Służby Wywiadu Wojskowego
Od 1991 r. związany ze służbami. Pracował w UOP i ABW. W 2007 r. był zastępcą szefa służby SKW. Po wygranych w 2007 r. przez PO wyborach został p.o. szefem SKW. Z funkcji został odwołany w związku ze sprawą zabezpieczenia dokumentów Komisji Weryfikacyjnej WSI z kierowanego przez Bogdana Klicha (PO) MON do prezydenckiego BBN w czasach Lecha Kaczyńskiego.

Piotr Bączek, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego
Bliski współpracownik Antoniego Macierewicza. Były dziennikarz (m.in. „Gazeta Polska”, tygodnik „Głos”, „Nasz Dziennik”). Po czerwcu 2006 r. pracował w Komisji Weryfikacyjnej WSI. W 2007 r. został dyrektorem Zarządu Studiów i Analiz nowo utworzonej SKW. Był też szefem zespołu doradców zespołu parlamentarnego ds. katastrofy smoleńskiej.

Płk Grzegorz Małecki, szef Agencji Wywiadu
Pracę w służbach specjalnych rozpoczął w 1991 r. w UOP w Opolu. Potem związany z ABW i Agencją Wywiadu. W latach 2009-2013 pierwszy radca ambasady RP w Madrycie. Poza służbą był m.in. prezesem zarządu spółki doradczej BINASE. Poza Małeckim udziały w spółce mieli m.in. gen. Zbigniew Nowek, były szef AW, czy płk Marek Wachnik, emerytowany oficer UOP i ABW.

Prof. Piotr Pogonowski, szef ABW
Urodził się w 1973 r. Pochodzi z Siedlec. Ukończył prawo i historię na KUL, tam obronił też rozprawę doktorską i habilitacyjną. Profesor prawa, specjalizuje się w postępowaniu cywilnym. Za czasów Mariusza Kamińskiego dyrektor biura szefa CBA. Związany z PiS, zasiadał m.in. w radzie programowej partii, a w 2011 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat posła.
 37

Czytaj także