Przejęcia firm, ekspansja zagraniczna, podróże. Co planują najbogatsi w 2016 roku

Przejęcia firm, ekspansja zagraniczna, podróże. Co planują najbogatsi w 2016 roku

Dodano:   /  Zmieniono: 1
Przejęcia firm, ekspansja zagraniczna, wprowadzanie nowych produktów, ale także podróże, dieta… O biznesowe i prywatne plany na rok 2016 spytaliśmy bohaterów naszej listy 100 najbogatszych.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze tygodnika "Wprost", który trafił do kiosków w poniedziałek, 28 grudnia 2015 r. "Wprost" można zakupić także  w wersji do słuchaniaoraz na  AppleStore GooglePlay.

Ryszard Florek, prezes Fakro
Majątek: 1,2 mld zł
Miejsce na liście: 24

Florek jak zwykle stawia na edukację. Oprócz tego, że jest właścicielem drugiego największego producenta okien dachowych na świecie, ma żyłkę pedagoga. – Co roku stawiam sobie za cel powiększanie świadomości ekonomicznej Polaków oraz budowanie kapitału społecznego w kraju, niezbędnego do tworzenia efektywnej wspólnoty – mówi. Biznesowo chce nadal powiększać udział swojej firmy na rynku globalnym. Jeżeli zwiększyłby go dwukrotnie, to zapowiada, że mógłby zapłacić pracownikom dwa razy wyższą miesięczną pensję.

Jerzy Krzanowski, wiceprezes Grupy Nowy Styl
Majątek: 850 mln zł
Miejsce na liście: 35

Jego firma to dzisiaj trzeci największy producent mebli biurowych w Europie. Krzanowski potęgę Grupy Nowy Styl budował przede wszystkim przez zakupy, przejmując kolejne firmy z Niemiec i Szwajcarii. W 2016 r. zapowiada następne przejęcia, dzięki którym wejdzie na nowe rynki. W nadchodzącym roku jednym z najważniejszych wydarzeń dla jego firmy będzie Orgatec, największe targi meblowe w Niemczech. Krzanowski zamierza kusić tam nowych klientów, prezentując swoje produkty na stoisku o powierzchni 1,2 tys. mkw., czyli takiej jak siedem pełnowymiarowych boisk do siatkówki. Prywatnie Krzanowski chce w przyszłym roku przede wszystkim podróżować. Najlepiej do egzotycznych krajów.

Konrad Pazgan, prezes Konspolu
Majątek: 820 mln zł
Miejsce na liście: 37

W kolejnych latach planuje zainwestować nawet 200 mln zł w budowę nowych zakładów i zwiększanie mocy przerobowych już istniejących. Pazgan jest jednym z największych polskich producentów drobiu. Przez ostatnie siedem lat zainwestował w kraju ćwierć miliarda złotych. W 2016 r. liczy przede wszystkim na zmianę klimatu politycznego. Według niego jednym z najlepszych rynków dla branży spożywczej jest nadal niedostępna dla polskich producentów Rosja.– Mam nadzieję, że nowa władza w końcu zapomni o przeszłości i nawiążę przyjazne stosunki gospodarcze z Rosjanami. Polska potrzebuje tanich surowców, a Rosja dobrej jakości produktów spożywczych. Jesteśmy dla siebie idealnymi partnerami handlowymi – uważa Pazgan. Jeśli chodzi o noworoczne postanowienia, to Pazgan idzie pod prąd. – Mniej lub zero sportu, żadnej diety, dużo czasu z żoną i dziećmi – mówi.

Mateusz Juroszek, prezes STS i wiceprezes Atalu
Majątek: 720 mln zł
Miejsce na liście: 42

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem w przyszłym roku będą dla Juroszka Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, rozgrywane we Francji. Prezes STS, największej firmy bukmacherskiej w kraju, już zaciera z radości ręce, licząc na nowych klientów. W przyszłym roku czeka go sportowa kumulacja, bo do EURO 2016 dochodzą jeszcze igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. – Do naszych ważnych celów należą też dalszy rozwój sieci punktów STS oraz pozyskiwanie klientów w internecie – mówi prezes. Ale STS to nie jedyna spółka w jego biznesowym portfelu. Juroszek jest też wiceprezesem Atalu, dużej spółki budowlanej wycenianej na giełdzie na ponad 830 mln zł. – Sprzedajemy mieszkania w 23 inwestycjach. W przygotowaniu mamy 36 projektów. W przyszłym roku wchodzimy do Poznania i Trójmiasta – mówi o planach. Prywatnie chciałby w nowym roku znaleźć więcej czasu na podróże. – Już teraz planuję wyjazd na Euro 2016, żeby z kibicami reprezentacji dopingować drużynę narodową, której STS jest sponsorem – zapowiada.

Mikołaj Placek, prezes Okonoplastu
Majątek: 550 mln zł
Miejsce na liście: 57

O planach na najbliższy rok nie chce zbyt dużo mówić. Wiadomo, że będzie starał się wejść ze swoimi produktami na kolejne rynki. Teraz jego Oknoplast, jeden z największych sprzedawców okien w Europie, ma prawie 2,5 tys. salonów sprzedaży w 10 krajach. W 2016 r. chce wprowadzić na rynek kolejną markę. Placek jest znany z zamiłowania do piłki nożnej. Jego firma zasłynęła ze sponsorowania takich sportowych potęg, jak: Inter Mediolan, Borussia Dortmund czy Olympique Lyonnais. W ten sposób Oknoplast robi sobie reklamę za granicą. – Gdybyśmy kiedyś nie wymarzyli sobie eksportu na zagraniczne rynki, dziś nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy teraz, czyli na rynku włoskim czy francuskim. Marzę o dalszej ekspansji – mówi Mikołaj Placek.

Dorota Soszyńska, dyrektor kreatywna firmy Oceanic
Majątek: 515 mln zł
Miejsce na liście: 70

Przyszły rok zapowiada się dla niej pracowicie. Jest współwłaścicielką jednej z największych firm kosmetycznych w kraju, a w 2016 r. planuje wprowadzić na rynek 200 nowych produktów. – Przewidujemy także rozwijać się w sektorze farmaceutycznym, dzięki wprowadzeniu na rynek

nowych leków i wyrobów medycznych. Wiąże się to ze wzrostem sprzedaży na poziomie 25 proc. Strategicznym wyzwaniem będzie dla nas rozwój eksportu, umocnienie pozycji w Europie i na Bliskim Wschodzie oraz budowa dystrybucji w Wietnamie czy Jordanii – mówi Soszyńska. Cel na nowy rok? Żeby jej firma zbliżała się do pozycji przedsiębiorstwa o zasięgu globalnym. Prywatnie chciałaby mieć więcej czasu dla rodziny, przyjaciół i na wypoczynek.

Sylwester Cacek, prezes Sfinksa
Majątek: 388 mln zł
Pozycja na liście: 82

W nowym roku chce przede wszystkim zadbać o kondycję. – Znaleźć czas na aktywność sportową, ale też zmusić się do zmiany diety, co razem pozwoli mi zrzucić kilka kilogramów. W biznesie restauracyjnym to niełatwe, ale przecież trzeba stawiać sobie ambitne cele – mówi Cacek. Jest największym udziałowcem i prezesem Sfinksa. Zarządza 117 restauracjami spod szyldów: Sphinx, Chłopskie Jadło i Wook. W przyszłym roku chce otworzyć kolejne, a przy okazji powiększyć wpływy do kasy. Tylko na bazie rozwoju sieci Sphinx i Chłopskie Jadło zamierza w przyszłym roku zwiększyć zysk netto do 15 mln zł, przy wzroście przychodów do 219,2 mln zł.

Jerzy Mazgaj, prezes zarządu Alma Market, przewodniczący rady nadzorczej grupy Vistula
Majątek: 326 mln zł
Miejsce na liście: 87

Nadchodzący rok to dla Mazgaja przede wszystkim rok wzrostów. – Alma, Vistula, Wólczanka, W. Kruk to polskie firmy, które mają wciąż ogromny potencjał i wystarczy nimi mądrze kierować, by wykorzystały swoją szansę – twierdzi. Postanowień noworocznych ma jak zwykle wiele. Większa troska o zdrowie, znalezienie więcej czasu dla rodziny czy nadrobienie zaległości książkowych to kilka z najważniejszych. Noworoczne marzenie? To, żeby Polacy mogli żyć w kraju, który pozwala rozwijać im przedsiębiorczość. – Marzy mi się Polska, która dba przede wszystkim o polskich przedsiębiorców i jest jednym narodem bez podziałów i animozji. Z głębokim poczuciem patriotyzmu, z którego zawsze byliśmy dumni – mówi Mazgaj.

Rafał Brzoska, prezes grupy INTEGER.PL
Majątek: 293 mln zł
Miejsce na liście: 93

Nie ma żadnych postanowień noworocznych, bo, jak mówi, nie potrzeba mu specjalnej daty, która motywuje go do pracy nad sobą czy podejmowania nowych wyzwań. Ma za to sporo biznesowych planów. Kolejny rok to przede wszystkim dalsze usprawnianie sieci jego paczkomatów. Chodzi przede wszystkim o wprowadzanie nowych rozwiązań z zakresu logistyki dostaw. W minionym roku Brzoska zaczął współpracować z grupą Allegro. Dzięki temu aż 5 mln aukcji oferowało opcję dostawy za pomocą jego paczkomatów. Podobne oczekiwania ma wobec wprowadzonych usług kurierskich. Oferuje taką usługę od czterech miesięcy, a przyciągnął do siebie już rzeszę klientów. W przyszłym roku chciałby zgarnąć 7 proc. udziału na polskim rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych.
 1

Czytaj także