Gollob trzeci w GP Łotwy

Gollob trzeci w GP Łotwy

Tomasz Gollob zajął trzecie miejsce w żużlowej Grand Prix Łotwy w Daugavpils, ósmej eliminacji indywidualnych mistrzostw świata. Wygrał Australijczyk Leigh Adams, przed liderem klasyfikacji generalnej Duńczykiem Nickim Pedersenem.

Wiesław Jaguś odpadł w półfinale, a trzeci z reprezentantów Polski Rune Holta zakończył starty na turnieju zasadniczym.

Adams wygrał drugi turniej z rzędu, ale jego strata do Pedersena zmniejszyła się tylko o trzy punkty. Na trzy eliminacje przed zakończeniem mistrzostw Duńczyk ma nad Australijczykiem 21 punktów przewagi i jest bardzo bliski wywalczenia drugiego tytułu w karierze.

W Daugavpils sporo punktów stracili główni kandydaci do brązowego medalu - Hans Andersen i Greg Hancock zostali wyeliminowani w turnieju zasadniczym, a Jason Crump odpadł w półfinale.

Gollob wprawdzie pozostał na siódmym miejscu w klasyfikacji generalnej, ale jego strata do trzeciego Andersena zmalała do 22 punktów. Jaguś jest dziewiąty i ma realne szanse na miejsce w czołowej ósemce, co daje prawo startu w przyszłorocznym cyklu GP. Holta jest dziesiąty, a na dwunaste miejsce spadł Hampel, który z powodu kontuzji opuścił drugi kolejny turniej GP.

W turnieju zasadniczym bardzo dobrze jeździli Gollob i Jaguś, którzy zdobyli po 10 pkt. Prowadził Adams - 13 pkt, przed Pedersenem - 12 i Brytyjczykiem Scottem Nichollsem - 11. Tylko jednego punktu do awansu do półfinału zabrakło Holcie. Niespodzianką była postawa startującego z "dziką kartą" Rosjanina Jewgienija Laguty, który wygrał dwa wyścigi i zapewnił sobie miejsce w czołowej ósemce.

Pierwszy półfinał wygrał Adams, a Gollob po zaciętej walce o drugie miejsce pokonał Crumpa i w drugim kolejnym turnieju GP awansował do finału.

Niemniej zacięty przebieg miał drugi wyścig półfinałowy. Jaguś został trochę na starcie i później zaciekle gonił jadącego na drugim miejscu Nichollsa. Na ostatnim łuku Polak wysunął się przed Anglika, jednak ten zdołał odeprzeć atak i o ułamek sekundy szybciej minął linię mety. Pierwszy był Pedersen.

W finale Gollob nie miał łatwego zadania, bowiem startował z zewnętrznego pola. Polski żużlowiec łatwo minął Nichollsa i stoczył zaciętą walkę z Pedersenem o drugie miejsce. Górą był Duńczyk, a Gollob zajął trzecie miejsce. To jego 21. podium w historii startów w GP. W finale od startu do mety prowadził Adams.

Kolejny turniej odbędzie się 8 września w Bydgoszczy.