Polska : Turcja. Trudny początek, zwycięski koniec

Po zaskakującej przegranej z Belgią Polska pokonała w Moskwie Turcję 3:1 (20:25, 25:18, 25:20, 25:11) w meczu grupy B mistrzostw Europy siatkarzy.

Polska: Zagumny (6 pkt), Szymański (22), Pliński (7), Kadziewicz (8), Świderski (6), Michał Winiarski (16), Gacek (libero) oraz Prygiel, Bąkiewicz (2).

Turcja: Tocoglu, Tanik (9), Guc (16), Ayvazoglu, Ulusoy, Kiyak, Sahin (libero).

Pierwszy set zaczął się niezbyt fortunnie dla Polaków. Po pierwszej przerwie technicznej Turcja prowadziła 8:3. Polski zespół miał problemy z przyjęciem zagrywki, zawodnicy psuli własne serwisy. Przypominały się najgorsze fragmenty przegranego meczu z Belgią 1:3. Poziom gry wicemistrzów świata nie uległ poprawie także w następnych akcjach. Na parkiecie oglądało się bezradną polską drużynę, która nie potrafiła sobie poradzić z 37. zespołem światowego rankingu. Trener Raul Lozano dokonywał zmian, brał czas, udzielał reprymend, ale nic to nie pomagało.

Drugi set rozpoczął się od mocnych zagrywek Grzegorza Szymańskiego, które dały prowadzenie 4:0, a atakujący polskiego zespołu był jednym z wyróżniających się zawodników tego spotkania. Polska zdobywała coraz częściej punkty blokiem. Tym razem to rywale byli bezradni - 3:8, 9:16 i 14:20.

Wyrównany był trzeci set do drugiej przerwy technicznej, gdy Polska prowadziła 16:14. Po wznowieniu gry wicemistrzowie świata powiększyli przewagę. W tej fazie dobrze był dysponowany Michał Winiarski. Seta skończył (25:20) atakiem z lewego skrzydła Michał Bąkiewicz.

Wynik czwartego seta 25:11 mówi sam za siebie. Turcy byli tylko statystami dla doskonale dysponowanego polskiego zespołu.

"Cały zespół zasłużył na słowa pochwały - powiedział były trener reprezentacji Polski Ireneusz Mazur. - Wynik niedzielnego meczu z Rosją jest sprawą otwartą."