Centrum powstało z inicjatywy księcia Karola, dzięki wsparciu organizacji WJR (Word Jewish Relief). Książę Karol jest także patronem budynku, w którym siedzibę znajdą organizacje żydowskie i lokalne.
Podczas uroczystości otwarcia centrum książę - powitany przez naczelnego Rabina Polski Michaela Shudricha - przybił na drzwiach budynku tradycyjną mezuzę (zwitek pergaminu z ręcznie zapisanymi wersetami Tory w futerale, przybijany po prawej stronie drzwi mieszkań ortodoksyjnych Żydów). Wewnątrz budynku odsłonięto także tablicę, upamiętniającą wizytę książęcej pary i otwarcie centrum.
W budynku goście spotkali się z dziećmi, studentami i ocalonymi z Holocaustu. Po uroczystości książęca para udała się do synagogi Kupa na koszerny lunch w ogrodzie. W programie wizyty jest także wizyta na Zamku Królewskim na Wawelu.
ab, pap