Domachowska przegrała z Dementiewą

Domachowska przegrała z Dementiewą

Marta Domachowska odpadła w drugiej rundzie wielkoszlemowego turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa (z pulą nagród 15,575 mln euro). W czwartek w Paryżu polska tenisistka przegrała 1:6, 4:6 z Rosjanką Jeleną Dementiewą, rozstawioną z numerem dziewiątym.

W pierwszym secie Domachowska nie potrafiła przeciwstawić się dziewiątej zawodniczce świata, która dzięki przełamaniu jej serwisu w drugim gemie objęła prowadzenie 2:0, by po chwili przegrać swój serwis.

Był to jedyny gem, jaki Dementiewa oddała Polce w pierwszej partii, trwającej 34 minuty. Szczególnie wyrównany był ostatni gem, w którym gra toczyła się na przewagi, a tenisistka z Moskwy wykorzystała w nim dopiero szóstą piłkę setową przy własnym serwisie.

Na otwarcie drugiego seta Domachowska znów straciła swoje podanie i - podobnie jak w pierwszym - przegrywała już 0:2, po czym zdobyła pierwszego gema. W tym momencie pojedynek wstrzymano w wyniku opadów deszczu na blisko godzinę.

Po przerwie Polka przełamała serwis rywalki i wyrównała na 2:2; później obie zdobywały po dwa kolejne gemy - było 4:2 dla Dementiewej, zanim warszawianka wyrównała na 4:4.

O losach drugiej partii i zarazem całego pojedynku zadecydował dziewiąty gem, w którym Rosjanka ponownie przełamała serwis przeciwniczki. W kolejnym utrzymała własny i zakończyła spotkanie przy pierwszym meczbolu, po 84 minutach gry.

Obie zawodniczki w całym meczu popełniały sporo niewymuszonych błędów, przy czym nieznacznie lepsza (30:32) była Dementiewa, która odnotowała tak ze jedynego asa.

Był to dopiero drugi oficjalny pojedynek tych tenisistek. Po raz drugi lepsza okazała się Rosjanka, która poprzednio wygrała też w dwóch setach w pierwszej rundzie halowego turnieju WTA w Antwerpii, w lutym 2006 roku.

Jednak w tym miesiącu spotkały się one na korcie po raz trzeci; w maju wystąpiły na kortach Warszawianki w pokazowym turnieju Suzuki Warsaw Masters, którego wyniki nie są uwzględniane w oficjalnych statystykach. W fazie grupowej lepsza okazała się Polka, później przegrała z Dementiewą w pojedynku o trzecie miejsce w imprezie.

Za występ singlowy w Roland Garros Domachowska otrzymała premię w wysokości 23 760 euro i zdobyła 60 punktów do rankingu WT, które pozwolą jej zbliżyć się do czołowej sześćdziesiątki, a to może jej dać kwalifikację olimpijską (obecnie jest 73. na świecie).

Zgodnie z limitami wyznaczonymi przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF) prawo występu w Pekinie będzie przysługiwać maksymalnie czterem zawodniczkom z jednego kraju, sklasyfikowanym powyżej 60. miejsca w rankingu WTA na dzień 8 czerwca.

Przed Polką znajduje się choćby jedenaście Rosjanek, siedem Francuzek, po pięć Amerykanek i Włoszek, co może jej dać szansę na znalezienie się wśród uczestniczek turnieju olimpijskiego.

W Paryżu Domachowska wystąpi jeszcze w deblu, razem z Alicją Rosolską. Pierwszymi rywalkami Polek będą Chinki Chunmei Ji i Shengnan Sun.