Tomasz Sikora drugi w zawodach biathlonowych

Tomasz Sikora drugi w zawodach biathlonowych

Tomasz Sikora (Dynamit Chorzów) zajął drugie miejsce w sprincie na 10 km w inauguracyjnych zawodach biathlonowego Pucharu Świata w szwedzkiej miejscowości Oestersund. Polak stracił 12,7 s do Norwega Emila Hegle Svendsena, a obaj mieli po jednym niecelnym strzale.
Trzeci, z czasem gorszym od zwycięzcy o 28,1 s, pojawił się na mecie Francuz Simon Fourcade, który strzelał w sobotę bezbłędnie. Czwarte miejsce zajął najbardziej utytułowany biathlonista świata Norweg Ole Einar Bjoerndalen - 28,2 s (1 karna runda).

Sikora prowadził przez większość dystansu. Po pierwszym bezbłędnym strzelaniu miał przewagę ponad czterech sekund nad Norwegami Frode Andresenem i Svendsenem. Natomiast po drugim, gdzie zaliczył jedno "pudło", tuż za nim znajdowali się Włoch Christian de Lorenzi i Fourcade; Svendsen był wówczas czwarty (tracił 2,7 s.)

Norweg doskonale biegł w końcówce rywalizacji i objął prowadzenie mniej więcej na ósmym kilometrze. Na ostatnim pomiarze czasu przed metą wyprzedzał Sikorę już o blisko dziesięć sekund. Później przewagę tę powiększył.

W sprincie wystąpiła jeszcze dwójka Polaków, ale zajęła odległe pozycje: 61. był Adam Kwak ze stratą 2.07,0 (1 runda karna), a 86. był Łukasz Szczurek - 2.57,9 (2). Obaj nie zdołali się zakwalifikować do niedzielnego biegu na dochodzenie na dystansie 12,7 km.

Svendsen powiększył dorobek do 108 punktów i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej PŚ, po dwóch startach. Wyprzedza Niemca Michaela Greisa - 87 pkt oraz Sikorę - 83.