PŚ w skokach: trzech Polaków w konkursie

PŚ w skokach: trzech Polaków w konkursie

Japończyk Noriaki Kasai po skoku na odległość 139,5 m wygrał kwalifikacje do sobotniego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich na olimpijskiej skoczni w Whistler. Do konkursu awansowało trzech Polaków, najlepiej wypadł Adam Małysz zajmując po skoku 137,0 m czwarte miejsce w kwalifikacjach.

Na drugiej pozycji uplasował się Szwajcar Andreas Kuettel - 139,0 m, trzecie miejsce zajął Rosjanin Paweł Karelin, który tak, jak Kasai uzyskał 139,5 m, ale otrzymał niższe noty za styl.

Czwarte miejsce ex-aequo zajęli Adam Małysz, Francuz Emmanuel Chedal i Norweg Johan Remen Evensen - wszyscy uzyskali po 137,0 m.

Do sobotniego konkursu awansował także Kamil Stoch skacząc 133,5 m (13. miejsce) oraz Stefan Hula - 119,5 m (34.). Z rywalizacji odpadł Piotr Żyła, który lądował na 108,0 metrze. Słabiej od Polaka wypadł tylko Kanadyjczyk Eric Mitchell, który miał skok na odległość zaledwie 88,0 m.

Wśród zawodników z czołowej "10" Pucharu Świata, którzy nie muszą brać udziału w kwalifikacjach, najdalej - 139,0 m - skoczył Austriak Gregor Schlierenzauer, ustanawiając w pierwszej serii treningowej rezultatem 143,5 m nieoficjalny rekord obiektu.

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Szwajcar Simon Ammann oddał skok na odległość 135,0 m. On i Schlierenzauer jako jedyni skakali z 11 belki startowej, całe kwalifikacje zostały przeprowadzone z 14. belki.