11 tysięcy osób w "Biegnij Warszawo!"

11 tysięcy osób w "Biegnij Warszawo!"

Dziesięciokilometrową trasę masowej imprezy "Biegnij Warszawo!" najszybciej pokonał Kenijczyk Cosmas Kyeva w 29.55, a z kobiet reprezentantka Polski w triathlonie Maria Cześnik (BP AS Szczecin) w 36.31. W limicie dwóch godzin, wyznaczonym przez organizatorów, z dystansem i wietrzną pogodą uporało się 11 150 osób, ubranych w jednakowe niebieskie koszulki.

Osiemnaście sekund za Kenijczykiem finiszował wicemistrz kraju w półmaratonie Michał Smalec. Zawodnik KS Podlasie Białystok o sekundę wyprzedził mistrza Mariusza Giżyńskiego (KB Sporting Międzyzdroje). Obaj rywalizowali o medale PZLA miesiąc temu w Pile.

Grzegorz Sudoł (AZS AWF Kraków), który w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Berlinie zajął czwarte miejsce w chodzie na 50 km, w Warszawie był piętnasty (34.55) i po raz pierwszy w karierze pokonał czterokrotnego mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego (38.31).

Jak podkreślił dyrektor "Biegnij Warszawo!" Bogusław Mamiński (srebrny medalista pierwszych MŚ w Helsinkach w 1983 roku na 3000 m z przeszkodami również wziął udział w imprezie), zdecydowana większość uczestników stanęła na starcie z myślą, aby pokonać atrakcyjną trasę, prowadzącą m.in. ulicami Belwederską, Piękną, Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowym Światem przez Plac Trzech Krzyży, Myśliwiecką do Łazienkowskiej. Każdy, komu się to udało, otrzymał medal w kształcie koszulki.

"Biegłam dla siebie, tak, jak to robię często ruszając się dla zdrowia. Czas nie miał znaczenia; chyba około 51 minut, ale naprawdę to nie jest dla mnie ważne" - powiedziała olimpijka moskiewskich igrzysk (1980) Anna Bukis-Owsiak, sześciokrotna rekordzistka kraju, w tym czterokrotna na 1500 m. Jej rezultat 3.59,67 z 1981 roku przetrwał jako rekord Polski 19 lat i poprawiony został dopiero przez Lidię Chojecką.

Szymon Pośnik, wioślarz AZS AWF Warszawa, wicemistrz kraju juniorów młodszych w jedynce, w sobotę startował w długodystansowych mistrzostwach Polski. "A dziś chciałem się sprawdzić w biegu. Jestem zadowolony, uzyskałem czas około 47 minut, choć nie nastawiałem się na żaden wynik" - wspomniał.

"To ona jest dla mnie motywatorem, abym prawie codziennie biegał" - powiedział 35-letni Michał Świderski z Jastrzębia koło Konstancina, wskazując na sześcioletnią Chili rasy husky, która również otrzymała medal za pokonanie 10 km.

W niedzielę, 11 października, kolejna impreza biegowa w Warszawie, tym razem na krótkim dystansie - 2500 m. Tyle wynosi jedno okrążenie służewieckiego toru, na którym ścigają się konie. Polski Komitet Olimpijski oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki masowym biegiem z udziałem popularnych sportowców uczczą swoje dziewięćdziesiąte urodziny.