Dwunaste zwycięstwo Kowalczyk

Justyna Kowalczyk po zwycięstwie w Otepaeae w biegu na 10 km techniką klasyczną umocniła się na pozycji liderki w klasyfikacji Pucharu Świata. Drugie miejsce zajęła w sobotę w estońskiej miejscowości Norweżka Marit Bjoergen, a trzecie Finka Aino-Kaisa Saarinen. To dwunasta wygrana Polki i 33. podium w karierze w pucharowych zawodach.
"Jestem zadowolona. Trasa była ciężka, a wszystko poszło mi idealne" - powiedziała dwukrotna mistrzyni świata z Liberca (2009) i niedawna triumfatorka Tour de Ski.

Zawodniczka AZS AWF Katowice wyprzedziła Norweżkę o 4,2 s, a Finkę o 29,9. Czwarta na mecie Szwedka Charlotte Kalla straciła do Kowalczyk 32,4 s, a piąta Słowenka Petra Majdic aż 44,9 s.

Pierwsze pucharowe punkty zdobyła w sobotę Kornelia Marek zajmując 23. miejsce. Sylwia Jaśkowiec (obie AZS AWF Katowice) w stawce 48 zawodniczek, które ukończyły zawody była 31., a Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin) 34.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk po 18 imprezach ma 1189 punktów; o 122 wyprzedza Majdic i o 340 Saarinen.

Sobotni bieg toczył się pod dyktando podopiecznej trenera Aleksandra Wierietielnego, która na wszystkich punktach kontroli miała najlepsze czasy. Za jej plecami walczyły Bjoergen, Saarinen i Kalla.

Bjoergen wróciła do biegania po krótkiej przerwie w startach w Pucharze Świata. Zrezygnowała z cyklu Ski Tour, by lepiej przygotować się do igrzysk olimpijskim. Jej pierwszy występ po przerwie pokazał, że będzie jedną z faworytek w walce o medale w Vancouver.

Kowalczyk - jak podkreśliła wcześniej - jechała do Otepaeae w bardzo miłym nastroju, gdyż z tej miejscowości ma przyjemne wspomnienia. 7 stycznia 2006 roku po raz pierwszy stanęła na podium Pucharu Świata. Była trzecia w rywalizacji na 10 km techniką klasyczną. Pierwsze zwycięstwo odniosła rok później również w Otepaeae.