Justyna Kowalczyk 7 w sprincie, ale nadal 1. w klasyfikacji generalnej PŚ

Justyna Kowalczyk 7 w sprincie, ale nadal 1. w klasyfikacji generalnej PŚ

Justyna Kowalczyk została sklasyfikowana na siódmej pozycji w niedzielnym sprincie na 1,2 km techniką klasyczną w estońskiej miejscowości Otepaeae. Mimo pechowego startu w półfinale, który wyeliminował ją z walki o pierwsze miejsca w sprincie, utrzymała prowadzenia w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Polka odpadła w półfinale, a wygrała Szwedka Hanna Falk, która wyprzedziła wiceliderkę klasyfikacji generalnej PŚ Słowenkę Petrę Majdic i Finkę Aino-Kaisę Saarinen.

W niedzielę Kowalczyk, która w sobotę triumfowała w biegu na 10 km techniką klasyczną, straciła do Majdic 44 pkt, ale w klasyfikacji PŚ po 18 z 31 zawodów ma nad nią 78 pkt przewagi.

Dorobek liderki to 1225 pkt, a Słowenka zgromadziła do tej pory 1147. Trzecia jest Saarinen - 909. Za tydzień biegaczki rywalizować będą w rosyjskim Rybińsku.

O wielkim pechu może w tym biegu mówić nasza reprezentantka. W półfinale sprintu na 1,2 km techniką klasyczną Polka odpadła przez niefortunny incydent na zakręcie i mogła walczyć już tylko o dalsze miejsca 7-12. Polka w swoim biegu półfinałowym była trzecia, a awans uzyskały dwie najszybsze. W początkowym etapie rywalizacji na ostrym zakręcie szczepiła się nartami z reprezentującą Kanadę Darią Gaiazovą i została kilkanaście metrów za czołówką. Mimo ambitnego pościgu i energicznego finiszu nie zdołała przebić się na jedną z dwóch czołowych pozycji. Zabrakło jej do szczęścia 0,1 s.

Wcześniej Kowalczyk była druga w eliminacjach i taką samą pozycję zajęła w biegu ćwierćfinałowym.

W półfinale razem z liderką klasyfikacji generalnej PŚ odpadła m.in. Norweżka Marit Bjoergen.

Bieg finałowy i Puchar Świata wygrała Szwedka Hanna Falk, wyprzedzając wiceliderkę klasyfikacji generalnej Słowenkę Petrę Majdic i Finkę Aino-Kaisę Saarinen.