Małysz trzeci w Harrachovie!

Małysz trzeci w Harrachovie!

Adam Małysz zajął trzecie miejsce w konkursie Pucharu Świata w lotach narciarskich na mamucim obiekcie w czeskim Harrachovie.
Wygrał - po raz pierwszy w karierze - Austriak Martin Koch, a drugi był lider klasyfikacji generalnej jego rodak Thomas Morgenstern. Kamil Stoch zajął 16. miejsce, a Stefan Hula 21.

Wielkie latanie zaczął w pierwszej serii Austriak Stefan Thurnbichler, który uzyskał 210 m. Jury zareagowało skróceniem rozbiegu i choć wielu było blisko, to ten rezultat poprawił dopiero Martin Koch. Mimo że skakał tuż po kolejnym obniżeniu belki startowej poszybował na 211,5 m. To był najdłuższy lot pierwszej serii, ale wyższe noty uzyskało trzech narciarzy, skaczących w gorszych warunkach atmosferycznych. Jednym z nich był Małysz, który osiągnął 197,5 m.  Na półmetku Polak był trzeci. Przed nim uplasowali się Norweg Bjoern Einar Romoeren, który uzyskał 207,5 m oraz najlepszy dotąd zawodnik sezonu Thomas Morgenstern.

W finale wiatr nie pozwolił na dalekie loty, choć zrobił kilka wyjątków. Ulgowo potraktował m.in. Hulę, który osiągnął 192,5 m, czyli o 27 metrów więcej niż w pierwszej serii. Najlepiej z wiatrem radził sobie jednak Koch - jeden z najlepszych "lotników" przy sprzyjających warunkach uzyskał 213 m i objął zdecydowane prowadzenie. Skaczący tuż po nim Małysz wylądował na 189. metrze, całkowicie nieudaną próbę - 160,5 m - miał Romoeren, a odpowiedź Morgensterna to "ledwie" 190,5 m.

Prawie 29-letni Koch po raz 15. stanął na podium pucharowych zawodów, ale po raz pierwszy wskoczył na najwyższy stopień. Małysz w czołowej trójce znalazł się po raz piąty w tym sezonie i po raz 88. w karierze. "Orzeł z Wisły" awansował też na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Prowadzący Morgenstern powiększył przewagę nad nieobecnym w Czechach rodakiem Andreasem Koflerem do 362 pkt.