Serbscy chuligani wydaleni z Włoch

Serbscy chuligani wydaleni z Włoch

Sąd w Mediolanie wydalił z Włoch czterech serbskich chuliganów i zakazał im powrotu do tego kraju przez pięć lat. Pseudokibice brali udział w zamieszkach podczas meczu eliminacji piłkarskich ME 2012 Włochy - Serbia, który odbył się 12 października w Genui.
Serbskim chuliganom groziły kary więzienia, ale ostatecznie - jak poinformowały m.in. agencje ANSA i Reuters - zdecydowano się na inny środek restrykcyjny, w postaci pięcioletniego zakazu wjazdu do Włoch. To jednak nie koniec ewentualnych kar za październikowe zamieszki. W marcu przed sądem stanie przywódca serbskich chuliganów Ivan Bogdanov. Wraz z nim sądzonych będzie trzech innych pseudokibiców.

W wyniku awantur wywołanych przez serbskich fanów, którzy zarzucili boisko racami i świecami dymnymi, nie udało się rozegrać 12 października meczu w Genui. Decyzję o jego przerwaniu po siedmiu minutach podjęli wspólnie szkocki sędzia Craig Thomson i delegat UEFA Dawid Petriaszwili z Gruzji. Już przed spotkaniem przybysze z Bałkanów starli się z policją, co spowodowało opóźnienie rozpoczęcia gry o 40 minut. Serbska policja aresztowała na granicy 19 pseudokibiców, którzy wracali z przerwanego meczu.

Pod koniec października Europejska Unia Piłkarska (UEFA) postanowiła, że przerwany mecz zostanie zweryfikowany jako walkower 3:0 na korzyść gospodarzy, czyli Włoch. Poza tym reprezentacja Serbii została ukarana jednym spotkaniem bez udziału publiczności. Nałożono również kary finansowe dla obu federacji.