Kowalczyk druga w Lahti

Kowalczyk druga w Lahti

Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce w biegu łączonym na 10 km (5 km techniką klasyczną + 5 km techniką dowolną) narciarskiego Pucharu Świata w fińskim Lahti. Triumfowała Norweżka Therese Johaug, a trzecia była Włoszka Arianna Follis.
Sobotnie zawody były pierwszymi po trzytygodniowej przerwie na  mistrzostwa świata w Oslo. Od startu ton rywalizacji nadawały Norweżki - Marit Bjoergen i Therese Johaug. Kroku dotrzymywały im tylko Kowalczyk i Włoszki Arianna Follis i  Marianna Longa.

Niedługo po zmianie nart Bjoergen wywróciła się. Chwilę później zaatakowały Kowalczyk i  Johaug, a czterokrotna złota medalistka MŚ nie była w stanie na niego odpowiedzieć i po raz pierwszy w tym sezonie nie wygrała pucharowej rywalizacji na dystansie. Do mety dotarła czwarta.

Prowadząca dwójka stoczyła pasjonującą walkę o zwycięstwo. Do jej rozstrzygnięcia potrzebna była analiza zapisu fotokomórki. Ostatecznie minimalnie lepsza była Johaug.

Kryształową Kulę, po raz trzeci z rzędu, już wcześniej zapewniła sobie Kowalczyk.

W Lahti startowały jeszcze trzy polskie biegaczki. Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin) zajęła 54. miejsce, Ewelina Marcisz (Halicz Ustrzyki Dolne) 61., a Agnieszka Szymańczak (AZS AWF Katowice) nie ukończyła zawodów.