Piłkarki ręczne z Zagłębia zdobyły Puchar Polski

Piłkarki ręczne z Zagłębia zdobyły Puchar Polski

Piłkarki ręczne KGHM Metraco Zagłębie Lubin zdobyły w Pruszkowie PGNiG Puchar Polski po emocjonującym meczu finałowym, w którym w dogrywce pokonały Vistal Łączpol Gdynia 33:32 (29:29, 19:17). Decydującą o zwycięstwie bramkę na pięć sekund przed końcem drugiej części dogrywki zdobyła rzutem z dystansu Klaudia Pielesz.
Faworytem była prowadzona przez Bożenę Karkut drużyna Zagłębia, która w tym sezonie nie poniosła porażki. Zgodnie z przewidywaniami zespół z Lubina prowadził przez większą część spotkania. Najwyższą, czterobramkową przewagę uzyskał dwukrotnie w pierwszej połowie (14:10 w 19. minucie i 17:14 w 26.). Pierwsza połowa toczyła się w bardzo szybkim tempie, a obydwie ekipy popisywały się znakomitą skutecznością.

Drugą połowę znacznie lepiej rozpoczęły gdynianki, doprowadzając w 32. minucie do wyrównania (19:19). Kolejny remis widniał na tablicy w 38. minucie, po okresie, kiedy przez dłuższy czas (ponad pięć minut) żadna z drużyn nie zdobyła uzyskać gola. W ostatnich sekundach regulaminowego czasu gry Karolina Sulżycka doprowadziła do stanu 29:29 i o zdobyciu trofeum musiała decydować dogrywka. Pierwszą jej pięciominutową część lepiej wykorzystały zawodniczki z Wybrzeża zdobywając trzy bramki, przy jednej tylko szczypiornistek z Lubina.

W drugiej części dogrywki gdynianki nie zdołały pokonać dobrze dysponowanej Natalii Cwirko, natomiast trafiały Karolina Semeniuk-Olchawa, Kinga Byzdra (świetny, zaskakujący rzut z biodra), a tzw. bramkę życia strzeliła Klaudia Pielesz, gwarantując sobie i koleżankom drugi w historii klubu Puchar Polski (pierwszy Zagłębie zdobyło w roku 2009).

Po raz pierwszy finał pucharowych rozgrywek odbywał się w formule Final Four. Najlepszą zawodniczką turnieju - MVP uznana została Karolina Semeniuk-Olchawa (Zagłębie), a najskuteczniejszą była jej klubowa koleżanka Joanna Obrusiewicz, zdobywczyni 15 bramek. Wybrano także najlepsze zawodniczki na poszczególnych pozycjach: bramkarka - Beata Kowalczyk (Piotrcovia Piotrków Trybunalski), lewoskrzydłowa - Karolina Sulżycka, prawoskrzydłowa - Katarzyna Koniuszaniec, lewa rozgrywająca - Karolina Szwed, prawa rozgrywająca - Katarzyna Duran, obrotowa - Patrycja Kulwińska (wszystkie Vistal Łączpol Gdynia) oraz środkowa rozgrywająca - Karolina Semeniuk-Olchawa (KGHM Metraco Zagłębie Lubin).

Wszystkie drużyny uczestniczące w Final Four otrzymały nagrody finansowe: Zagłębie - 50 tys. zł, Vistal - 25 tys., SPR AZS Pol Lublin - 15 tys. i Piotrcovia Piotrków Trybunalski 10 tys. zł.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Vistal Łączpol Gdynia 33:32 (29:29, 19:17)

Zagłębie: Izabela Czarna, Natalia Cwirko, Monika Maliczkiewicz - Kinga Byzdra 11, Karolina Semeniuk-Olchawa 6, Anna Lisowska 2, Vanessa Jelic 4, Monika Migała, Joanna Obrusiewicz 6, Aneta Piekarz 1, Klaudia Pielesz 3.

Łączpol: Patrycja Mikszto, Małgorzata Sadowska - Karolina Sulżycka 3, Monika Głowińska 5, Agnieszka Białek 1, Sabina Kobzar 2, Karolina Szwed 5, Loredana Mateescu 1, Katarzyna Duran 5, Katarzyna Koniuszaniec 4, Stefania Lazar 1, Patrycja Kulwińska 5.

Sędziowali: Marek Majka i Grzegorz Wojtyczka (Katowice).