Blackpool - rok temu awans, teraz spadek

Blackpool - rok temu awans, teraz spadek

Zaledwie rok trwała przygoda piłkarzy Blackpool z angielską ekstraklasą. W ostatniej kolejce Blackpool przegrał z mistrzem kraju Manchesterem United 2:4 i tym samym w przyszłym sezonie, podobnie jak Birmingham City oraz West Ham United, występować będą w Championship. Blackpool, by liczyć na utrzymanie, musiał pokonać na wyjeździe mistrzów Anglii - Manchester United i liczyć na korzystne rozstrzygnięcia na innych stadionach.

Mecz lepiej zaczęli gospodarze, w 21. minucie obejmując prowadzenie po golu Koreańczyka Park Ji-sunga. Beniaminek zdołał wyrównać jeszcze przed przerwą za sprawą Charliego Adama oraz wyjść na prowadzenie po bramce Gary'ego Taylora-Fletchera w 57. minucie, jednak potem przewagę osiągnęła ekipa z Old Trafford. Na listę strzelców wpisali się Brazylijczyk Anderson i Michael Owen. Samobójcze trafienie zaliczył także obrońca Blackpool Ian Evatt.

Z Premier League żegna się również zespół Birmingham, który w  ostatnim meczu sezonu przegrał na wyjeździe z Tottenhamem Hotspur 1:2, tracąc bramkę w trzeciej minucie doliczonego czasu gry, oraz West Ham United. Gracze z Londynu stracili szanse na utrzymanie w zeszłym tygodniu, po porażce 2:3 z Wigan Athletic. Spadek utratą pracy okupił trener "Młotów" Izraelczyk Avram Grant.

Miejsce w fazie grupowej Ligi Mistrzów, obok mistrza kraju Manchesteru United, zapewniły sobie wicemistrz Chelsea Londyn, mimo porażki z Evertonem 0:1 w ostatniej kolejce, oraz trzeci Manchester City. The Citizens w  ostatniej kolejce pokonali Bolton Wanderers 2:0. W kwalifikacjach Ligi Mistrzów wystąpi natomiast Arsenal Londyn, który w 38. kolejce zremisował 2:2 w derbach Londynu z Fulham. Barwy "Kanonierów" reprezentują Wojciech Szczęsny (90 min. w meczu z  Fulham) i Łukasz Fabiański.

W kwalifikacjach Ligi Europejskiej zagra Tottenham Hotspur. Wcześniej prawo gry w eliminacjach zapewniły sobie zdobywca Pucharu Ligi Angielskiej, zdegradowany Birmingham City oraz finalista pucharu kraju Stoke City.