Amerykanki w półfinale MŚ kobiet w piłce nożnej

Amerykanki w półfinale MŚ kobiet w piłce nożnej

Piłkarki nożne USA awansowały do półfinału mistrzostw świata w Niemczech. W niedzielnym ćwierćfinale w Dreźnie pokonały Brazylijki 5:3 w serii rzutów karnych. W regulaminowym czasie gry było 1:1, a po dogrywce 2:2.
Sukces Amerykanek jest tym większy, że od 65. minuty grały z faworyzowaną Brazylią w osłabieniu. Czerwoną kartkę zobaczyła bowiem Rachel Buehler.

W dogrywce Amerykanki już po dwóch minutach straciły bramkę, jednak w drugiej minucie doliczonego przez sędziego czasu gry wyrównała Abby Wambach. O zwycięstwie w rzutach karnych zdecydowała świetna interwencja amerykańskiej bramkarki Hope Solo, która obroniła jeden strzał rywalek. - Wierzymy, że możemy wygrać ten turniej. Nie wiem, czy można było napisać lepszy scenariusz na rozstrzygnięcie tego meczu - powiedziała Wombach.

Dwa gole dla Brazylii zdobyła najlepsza piłkarka ostatnich lat - Marta, dzięki czemu w klasyfikacji najlepszych strzelców mistrzpstw świata dogoniła Niemkę Birgit Prinz. Obie uzyskały po 14 bramek.

Do sensacji doszło w sobotę, kiedy Japonki wyeliminowały po dogrywce 1:0 broniące tytułu Niemki. Mundial kobiet jest organizowany co cztery lata, począwszy od 1991 roku. Po dwa tytuły mistrzowskie wywalczyły Amerykanki (1991, 1999) i Niemki (2003, 2007), a raz triumfowały Norweżki (1995).