Kolejne medale polskich żołnierzy

Osiem medali, w tym dwa złote, zdobyli 22 lipca reprezentanci Polski w Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Rio de Janeiro. Na najwyższym stopniu podium stanęli Marcin Lewandowski w biegu na 800 m oraz męska sztafeta w biegach na orientację.
Szeregowy Lewandowski (WGS Bydgoszcz, SL WKS Zawisza Bydgoszcz), ubiegłoroczny mistrz Europy z Barcelony, był faworytem rywalizacji w Rio de Janeiro. Zwyciężył z czasem 1.45,77, wyprzedzając dwóch Kenijczyków: Jacksona Kivuvę - 1.45,93 i Geoffreya Matuma - 1.45,94. Z kolei "złota" drużyna w biegu na orientację wystąpiła w składzie: starszy marynarz Mateusz Wensław (ZSM Gdynia, UKS Azymut 45 Gdynia), plutonowy Wojciech Dwojak i sierżant Wojciech Kowalski (obaj WZS Wrocław, Śląsk Wrocław). Kowalski jest multimedalistą tegorocznych igrzysk, bowiem wcześniej wywalczył srebro indywidualnie.

Medalowy dorobek biało-czerwonych o dwa krążki powiększyli judocy. W kategorii 90 kg starszy marynarz Robert Krawczyk (ZS MW Gdynia, Czarni Bytom) przegrał w finale z Austriakiem Maximilianem Schirnhoferem. Z kolei st. szeregowy Łukasz Błach (WZS Wrocław, WKS Śląsk Wrocław) w kat. 81 kg stanął na  najniższym stopniu podium, pokonując w decydującym pojedynku Abdulaziza Kaldaniego z Kuwejtu.

W drużynowej rywalizacji florecistek reprezentantki Wojska Polskiego uplasowały się na drugiej pozycji. W pojedynku o złoto przegrały z Włoszkami 38:45. Polski zespół walczył w składzie: starsza szeregowa Sylwia Gruchała (GSWL Warszawa, Sietom AZS AWFiS Gdańsk), szeregowa Martyna Synoradzka (SWL Warszawa, AZS AWF Poznań) i szeregowa Małgorzata Wojtkowiak (GSWL Warszawa, AZS AWF Poznań). Natomiast drużyna pięcioboistów wróci z igrzysk z brązowym medalem. Zdobyli go starszy szeregowy Tomasz Chmielewski (GSWL Warszawa, ZKS Drzonków), starszy szeregowy Marcin Horbacz (GSWL Warszawa, ZKS Drzonków) i szeregowy Remigiusz Golis (GSWL Warszawa, UKS G-8 Bielany Warszawa). Polacy zgromadzili 16 500 punktów, przegrywając z ekipami Korei Płd. - 16 996 i Brazylii - 16 744. Indywidualnie Golis był 12, Horbacz -  19, a Chmielewski - 22.

22 lipca rywalizację zakończyli żeglarze. Załoga kobieca uplasowała się na drugiej pozycji, a mężczyźni stanęli na najniższym stopniu podium. Kobiety startowały w składzie: podporucznik marynarki Joanna Sowa (3 Flotylla Okrętów, KS Iskra Gdynia), st. mat podchorąży Magdalena Kaczyńska (AMW Gdynia, KS Iskra Gdynia), st. mat podchorąży Aleksandra Tułodziecka (AMW Gdynia, KS Iskra Gdynia), marynarz Zofia Truchanowicz (ZSMW Gdynia, YKP Gdynia) i pełniąca funkcję sternika marynarz Katarzyna Tylińska (ZSMW Gdynia, AZS UW Warszawa, KS Iskra Gdynia) Męską załogę tworzyli natomiast: mł. chorąży sztabowy marynarki Ireneusz Kamiński (AMW Gdynia, KS Iskra Gdynia), marynarz Marcin Czajkowski (ZSMW Gdynia, KS Iskra Gdynia), marynarz Piotr Przybylski (ZSMW Gdynia, YKP Gdynia) i marynarz Maciej Grabowski (ZS MW Gdynia, YK Stal Gdynia), który był sternikiem.

W sumie Polacy mają w dorobku 28 medali - siedem złotych, 14 srebrnych i siedem brązowych. W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni zajmują czwarte miejsce.