Wisła ograła Bułgarów i zagra dalej

Wisła ograła Bułgarów i zagra dalej

W rewanżowym meczu trzeciej rundy eliminacji piłkarskiej Ligi Mistrzów Wisła pokonała na swoim stadionie bułgarski Litex Łowecz 3:1 (1:0). W pierwszym spotkaniu krakowianie wygrali na wyjeździe 2:1 i awansowali do ostatniej rundy kwalifikacji.

Tylko w pierwszej połowie kibice Wisły mogli drżeć o losy awansu. Zgodnie z zapowiedziami trenera krakowian Roberta Maaskanta jego podopieczni zaczęli mecz spokojnie. W efekcie to Bułgarzy pierwsi mieli okazję do zdobycia gola. W  16. minucie po strzale z daleka Płamena Nikołowa piłka odbiła się jeszcze głowy Thiago Miracemy, ale ostatecznie minęła bramkę.

Trzy minuty później Wisła miała pierwszą okazję do zdobycia gola. Po zagraniu w pole karne Andraza Kirma Cwetan Genkow mógł głową pokonać Viniciusa Barrivieirę, ale jego zagranie było minimalnie niecelnie. Mimo że do przerwy częściej utrzymywał się przy piłce Litex, to krakowianie wypracowali sobie jeszcze dwie świetne okazje do zdobycia gola. W 34. minucie sam przed bramkarzem bułgarskim stanął Genkow. Obiegł golkipera, ale jego strzał zdołał zablokować obrońca Liteksu. Minutę później Maor Melikson zagrał prostopadle w pole karne do Kirma, ale ten wywalczył tylko rzut rożny. Jednak w 42. minucie Melikson - po wymianie piłki Patrykiem Małeckim - mając przed sobą tylko bramkarza rywali, strzelił celnie i Wisła objęła prowadzenie.

Już na początku drugiej połowy rozstrzygnęły się praktycznie losy awansu. W 54. minucie Melikson pomknął w kierunku bułgarskiej bramki i w polu karnym - zdaniem sędziego - został w  nieprzepisowy sposób powstrzymany przez bramkarza rywali. "Jedenastkę" wykorzystał pewnie sam poszkodowany. Jedynie trafienie dla Bułgarów w 68. minucie zaliczył Nikołaj Bodurow. Po rozegraniu przez Liteks rzutu wolnego piłka przypadkowo trafiła pod jego nogi i Bułgar skorzystał z takiej okazji. Goście kończyli mecz w dziesięciu, bowiem za faul "bez piłki" na  Gervasio Nunezie w okolicy środka boiska czerwoną kartkę ujrzał w 76. minucie Nebojsa Jelenkovic. Zwycięstwo Wisły przypieczętował w końcówce spotkania rezerwowy Cezary Wilk.

Dzięki wygranej w dwumeczu z Liteksem Wisła zapewniła sobie nie  tylko awans do czwartej, ostatniej rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów, ale - w  przypadku nieudanej batali o LM - udział w fazie grupowej Ligi Europejskiej.