Manchester United z Tarczą Wspólnoty

Manchester United z Tarczą Wspólnoty

United zdobyli Tarczę Wspólnoty po raz drugi z rzędu. W ubiegłym roku, także na Wembley pokonali ówczesnych mistrzów kraju - Chelsea Londyn 3:1.

Czerwone Diabły rozpoczęły spotkanie z dwoma pozyskanymi w letnim okienku transferowym piłkarzami - angielskim pomocnikiem Ashley Youngiem i hiszpańskim bramkarzem Davidem de Geą. Na ławce zabrakło miejsca dla Tomasza Kuszczaka, który po zakończeniu poprzedniego sezonu otwarcie deklarował chęć zmiany pracodawcy. Znalazł się na niej Duńczyk Anders Lindegaard.

W City tylko w rezerwie znalazł się sprowadzony w lipcu za ok. 35 mln funtów z Atletico Madryt argentyński napastnik Sergio Aguero. Zawodnik, który zmagał się w ostatnim tygodniu z  problemami ze stopą, ostatecznie nie pojawił się w ogóle na boisku.

United wygrali spotkanie, mimo że po pierwszej połowie przegrywali już 0:2. Mieli wprawdzie w tej części gry przewagę w posiadaniu piłki, atakowali i stwarzali sobie sytuacje, jednak nie potrafili udokumentować ich zdobyciem bramki. Ta sztuka z kolei dwukrotnie udała się ich lokalnym rywalom, którzy zeszli na przerwę prowadząc, po golach angielskiego obrońcy Joleona Lescotta w 38. oraz Bośniaka Edina Dżeko w pierwszej minucie doliczonego czasu gry. Przy drugim trafieniu, błąd popełnił kreowany na następcę Edwina Van der Sara De Gea, który nie zdołał obronić uderzenia z ponad 30 metrów. Piłka przeszła tuż obok jego prawej ręki.

Podopieczni Szkota Alexa Fergusona wyszli na drugą połowę bardzo zmotywowani i rzucili się do odrabiania strat. W 52. minucie kontaktowego gola zdobył angielski obrońca Chris Smalling, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu wolnego Younga. Wyrównał sześć minut później Portugalczyk Nani, który został bohaterem spotkania, zapewniając Czerwonym Diabłom zwycięstwo w doliczonym czasie gry. Zawodnik wykorzystał błąd obrońców City, minął angielskiego bramkarza Joe Harta i strzelił do pustej bramki.

Mecze o Tarczę Wspólnoty (dawniej, do 2002 roku Tarcza Dobroczynności) tradycyjnie poprzedzają rozpoczęcie sezonu angielskiej ekstraklasy. Rozgrywane są od 1908 roku. Od 1993 roku rywalizują w nich mistrzowie Anglii ze zdobywcami pucharu kraju. W przypadku, gdy ten sam zespół triumfuje w obydwu rozgrywkach, o Tarczę walczy z drugim zespołem Premier League.