Messi i Fabregas dają Barcelonie Superpuchar UEFA

Messi i Fabregas dają Barcelonie Superpuchar UEFA

Triumfatorzy Ligi Mistrzów, piłkarze Barcelony, po raz czwarty w historii wywalczyli Superpuchar Europy UEFA. W piątkowy wieczór pokonali zwycięzcę Ligi Europejskiej FC Porto 2:0 (1:0). Mecz odbył się w dzielnicy Monako - Monte Carlo.
Pierwszą bramkę dla Katalończyków, grających bez kontuzjowanego obrońcy Gerarda Pique, zdobył w 39. minucie Lionel Messi, który wykorzystał ogromne nieporozumienie w defensywie Porto. Wynik ustalił efektownym strzałem w końcówce spotkania Cesc Fabregas, po podaniu Messiego. Były gracz Arsenalu pojawił się na boisku kilka minut wcześniej. Krótko przed ostatnim gwizdkiem sędziego piłkarzom Porto puściły nerwy, w efekcie zobaczyli dwie czerwone kartki - Rolando (86) oraz Fredy Guarin (90).

Wcześniej mistrzowie Portugalii sprawiali niezłe wrażenie, kilka razy poważnie zagrozili bramce Barcelony, ale brakowało im skuteczności. W jednym przypadku mieli spore pretensje do sędziego, który nie podyktował rzutu karnego po faulu Erica Abidala w 79. minucie. W porównaniu z poprzednim sezonem w zespole Porto zabrakło m.in. kolumbijskiego napastnika Radamela Falcao. Król strzelców minionej edycji Ligi Europejskiej (17 goli) przeszedł latem do Atletico Madryt za 40 mln euro.

Katalończycy w znakomitym stylu rozpoczęli nowy sezon - kilka dni wcześniej wywalczyli Superpuchar Hiszpanii (2:2 i 3:2 z Realem Madryt), a w konfrontacji o Puchar Joana Gampera, założyciela klubu z Barcelony, pokonali włoskie Napoli 5:0. Poprzednio Barcelona trzy razy zwyciężała w meczu o Superpuchar Europy, w edycjach 1992 (rewanż z Werderem Brema odbył się 10 marca 1993), 1997 i 2009. Z kolei Portugalczycy triumfowali w 1987 roku, w składzie z Józefem Młynarczykiem.

Barcelona - FC Porto 2:0 (1:0)

Bramki: Lionel Messi (39), Cesc Fabregas (88).

Czerwone kartki: Rolando (Porto, 86), Fredy Guarin (Porto, 90). Sędzia: Bjorn Kuipers (Holandia). Widzów: 18048.

Barcelona: Victor Valdes - Daniel Alves, Javier Mascherano, Eric Abidal, Adriano Correia (63-Sergio Busquets) - Xavi, Seydou Keita, Andres Iniesta - Pedro (80-Cesc Fabregas), Lionel Messi, David Villa (61-Alexis Sanchez).

Porto: Helton - Cristian Sapunaru, Rolando, Nicolas Otamendi, Jorge Fucile - Fredy Guarin, Souza (77-Fernando), Joao Moutinho - Hulk, Kleber (77-Fernando Belluschi), Cristian Rodriguez (69-Silvestre Varela).