Maria Mutola nie przyniosła szczęścia piłkarkom Mozambiku

Maria Mutola nie przyniosła szczęścia piłkarkom Mozambiku

Trzy lata po zakończeniu kariery lekkoatletycznej Maria Mutola zadebiutowała w... piłkarskiej reprezentacji Mozambiku. W rozgrywanych w ojczystym Maputo igrzyskach afrykańskich jej zespół doznał jednak samych porażek.
Mozambijki przegrały z Algierią 1:7 i z Ghaną 3:4. W tym drugim meczu jedną z bramek strzeliła 38-letnia Mutola, grająca w turnieju z opaską kapitana.

Słynna biegaczka wystąpiła na boiskach Maputo, mając już pewne doświadczenie piłkarskie. - Moja przyjaciółka zaproponowała mi grę w RPA. Zgodziłam się. Oni zobaczyli, że potrafię i tak zostałam w  drużynie - powiedziała Mutola, która od 2009 roku jest zawodniczką klubu Mamelodi Sundowns z Pretorii.

Mutola przez kilkanaście sezonów dominowała w biegu na 800 metrów. Na tym dystansie zdobyła 10 tytułów mistrzyni świata (trzy na otwartym stadionie i siedem w hali) oraz złoty medal olimpijski w Sydney w 2000 r. Karierę lekkoatletyczną zakończyła po  igrzyskach w Pekinie, gdzie zajęła piąte miejsce.